Gå til innhold
Hundesonen.no

hjelp det stinker urin her!


Gjest
 Share

Recommended Posts

Kak du ikke vaske teppet? Eller er det heldekkende teppe? Kan være greit å bare fjerne tepper som er mulige å fjerne i valpetiden :)

Ellers er eddik genialt når det gjelder å fjerne lukt, så ville prøvd det. Tynn ut og hell/spray på flekkene. Eddikklukten forsvinner når det er tørt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

han var flink den første uken, brukte tissematter. Men nå så har han tisset på teppet et par ganger. og det stinker!! Varmen gjør at det stinker enda mer.

Jeg HATER eddik, så det er siste utvei. Kaster opp av lukten, jeg takler det bare ikke.

Skal vaske over gulvene med eddik blanding i morgen, også gå over med grønnsåpe, for å få fjerner eddik lukten.

Men det å spray det på matten og ikke få fjernet eddik lukten, aldri i livet!

Men de har jo en slik urine off spray. De påstår det skal funke, noen som har prøvd det? 80kr for en liten flaske...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eddiklukten går vekk med en gang overflaten er tørr. Jeg er også svært sensitiv til den lukten, men det er altså helt unødvendig å vaske over for å fjerne lukten, den forsvinner av seg selv med en gang overflaten er tørr. I tillegg er eddik også bra i forhold til bakterier.

Ene hunden tisset i sengen vår en gang. Da vasket vi overmadrassen for hånd (den delen det var tisset på). Først med såpe og da såpen var skylt ut tømte vi flere bøtter med eddikkvann over flekken. Det tok sin tid før det ble tørt, men all lukten (både urin og eddik ;)) forsvant :)

Det er veldig vanlig at valper tisser på myke ting. Jeg ville fjernet teppene (om det var mulig) slik at ikke valpen får en uvane.

Get-off kan du bruke, men det kan misfarge noen stoffer. Så prøv på et lite stykke først :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ok.... Problemet er at jeg kan ikke fjerne teppet, for sofaen skraper opp gulvet, jeg leier.

må prøv eddik i morgen, og om det ikke funker så må jeg enten hive teppet, eller prøve get off sprayen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Know the feeling om eddik, bruker å brekke meg bare jeg går forbi noen som har sprayet uteområdene.... Men det fungerer som f*** til å fjerne lukt så anbefaler deg å sette en klesklype over nesen og go for it... :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ok.... Problemet er at jeg kan ikke fjerne teppet, for sofaen skraper opp gulvet, jeg leier.

må prøv eddik i morgen, og om det ikke funker så må jeg enten hive teppet, eller prøve get off sprayen

Fjern teppet og fest møbelknotter/filtbiter under sofaebeinene ...

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men de har jo en slik urine off spray. De påstår det skal funke, noen som har prøvd det? 80kr for en liten flaske...

Jeg har brukt urine off tidligere (før jeg oppdaga hvor genialt eddik er, har ikke problemer med lukta). Ingen problemer med misfarging eller noe slikt. Den gjorde også at hannhund slutta å markere på samme steder siden pisslukta endelig forsvant skikkelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fjern teppet og fest møbelknotter/filtbiter under sofaebeinene ...

Dette, helt klart! Med valp så gjelder det å finne løsninger, noen ganger ganske alternative løsninger, og gjøre det så enkelt for dere selv. Jeg har måtte bygge inn en helt ny sofa som valpen var litt for glad i å gnage på, så i et halvt år var sidene på sofaen dekket av hobbyplater i furu. Lekkert!

Det høres ut som litt av en jobb å skulle fjerne teppet under sofaen og sette møbelbrikker eller små stoffbiter der i stedet, men valper er ofte ikke stuerene før de er 4-6 mnd, og de foretrekker å tisse på absorberende overflater som tepper, så det kommer garantert til å bli flere uhell der med mindre dere fjerner teppet, eller hindrer valpen tilgang til steder i huset som har tepper. Teppegulv som ikke kan fjernes er som regel lurt å avgrense til valpen blir stueren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du må jo bare fjerne teppet, og evt bruke møbelknotter på sofa og bord. Uten å få ut teppet for en skikkelig rens, blir det ikke rent uansett, og valpen vil fortsette å tisse der... Æsj!

Helt klart. Teppet må vaskes skikkelig eller kastes. Vaskes det for hånd kan det gjøres slik jeg beskrev med overmadrassen, men det enkleste er helt klart å sende til rens.

Det går ikke an å ha valper og tepper altså, i alle fall min erfaring. Teppene kommer på plass når valpen er husren med god margin, eller så hadde jeg avgrenset plassen slik at valpen ikke kunne oppholde seg på teppe. :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...