Gå til innhold
Hundesonen.no

Alvorlig hornhinnebetennelse/operasjon/miste øyet!


Tulla79
 Share

Recommended Posts

Jenta vår er i fare for å miste øyet sitt da hun har en dyp og alvorlig hornhinnebetennelse som behandles konservativt nå,men de er ikke så optimistiske.

Er det noen andre her som har vært i samme situasjon som vil dele sine følelser,råd, tips osv?

Å miste øyet er sjelden noe problem for en hund, det er som regel verre for eier (kosmetisk). :) De lærer seg raskt å tilpasse seg at de ser kun med ett øyne, og så lenge det ikke er noe komplikasjoner ift operasjonen så går det som regel veldig bra.

God bedring til jenta deres. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen som har erfaring med dette? Veterinæren sa i dag på telefonen at øyet mest sannsynlig er i ferd med å kollapse og tørke inn da jeg forklarte hvordan det så ut og spurte om vi kunne få en tidligere kontrolltime. Fikk beskjed om å forholde oss til oppsatte time. Jeg har så vondt av henne. Hun viser ikke tegn til smerter annet enn når viskaø dryppe det men øyet ser råttent ut,men hun åpner det etter at det er dryppet og hun har fått smertestillende. Allmenntilstanden er ikke helt topp,men hun spiser og drikker og er kosete,men nokså medtatt.

Kjenner jeg blir desperat etter råd,men hun er vel godt tatt hånd om håper jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gamle hunden vår hadde dette, og mistet øyet. Hun klarte seg utmerket. Nå er jeg ikke så kjent med hva som egentlig skjedde, da jeg var ganske liten. Men hun klarte seg fint hvertfall. Hun mistet det andre øyet noen år senere pga. det samme. Det gikk også overasskende bra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som jeg sa i den andre tråden, så har jeg opplevd det på katt (rift som ble betent). Det øyeblikket øyet ble tatt omtrent kvikna katta til og levde helt ypperlig i mange år. Bomma til tider når hun skulle hoppe, men ikke no problem.

Eierne av katta prøvde i det lengste å la henne beholde øyet, men sa i ettertid at det nok hadde vært best for katta å bli kvitt øyet mye tidligere. Siden behandlinga faktisk ikke fungerte og katten hadde det vondt/ikke var i form.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet av en pinscher som har mistet begge øynene. Han er 10 år og er verdens lykkeligste hund virker det som. Søk opp rattenjägers jolly junior (tror det er kennelnavnet). Nina har skrevet mye om Jonas på siden sin. http://www.rattenjagerjollyjunior.no

http://www.dijontoma.com/jonas.html

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...