Gå til innhold
Hundesonen.no

Halthet som ikke blir bedre


Gjest
 Share

Recommended Posts

Jeg er sånn passe rådvill om dagen og håper kanskje sonenfolket kan komme med noen ideer om dere har vært borti lignende ting med hundene deres selv.

Melvin (staff) har halta på venstre frambein i noen måneder nå. Noen ganger bare halter han vanlig, andre ganger hopper han over annenhvert skritt på foten for å bruke det minst mulig.

I starten så vi det bare an i et par uker, mye ro, ingen harde turer og utskeielser eller belastninger. Det ga seg ikke, så vi dro til veterinær og fikk Rimadyl.

Ingen virkning, så vi dro tilbake og fikk kortisontabletter.

Ingen virkning så vi dro tilbake og tok røntgenbilder av skuldre, albuer og føtter – ingenting galt der heller. Vi ble sendt hjem med en ny kur Rimadyl (som selvfølgelig ikke fungerte – vi hadde jo allerede prøvd!?). Forstod dette som at veterinæren ikke visste hva mer han skulle gjøre, så vi dro til kiropraktor etter tips fra andre hundefolk.

Innimellom dette har han også begynt å halte på høyre bakbein. Hopper over annenhvert steg på dette også ofte. Han ser altså heeelt korka ut når han går :P

Kiropraktoren fant noen knuter i nakken og på bakparten og knadde på disse. Vi dro hjem med beskjed om å holde han i ro de to første dagene for så å komme tilbake etter en uke. Nå for tre dager siden (altså en uke etter) var vi hos fysio (kiropraktor tok ferie og henviste oss hit). Hun fant også stivheter i ryggen helt fra nakke til halerot og har massert disse. Vi var tilbake igjen i dag for ny behandling. Innimellom timene har vi også massert selv slik som kiro/fysio har vist oss.

I etterkant av behandlingene har jeg ikke merket noen forskjell på han. Han halter like mye som før. Hvor fort burde man vente seg en virkning av slike behandlinger?

Har dere noen tanker? Han har tydelig VONDT i kroppen sin. Både av å ligge stille og å være i aktivitet.

Ryggen er ikke røntget, jeg tenker kanskje å be vet. om å gjøre det? Evt. nevnte veterinæren borrelia som en mulig årsak til halthet hos hund, men forstod det som om at det var et ganske stort inngrep å teste skikkelig for dette? Ta ut spinalvæske og sånt? Han har ikke feber, som er et annet kjennetegn ved borrelia, så veterinæren utelukket det vel egentlig sånn halvveis.

I tillegg er han tydelig mer aggressiv ovenfor andre hunder som tilnærmer seg. Det er klart, det gjør jo vondt å leke og herje! Så holder han helt unna sånt.

Nå har han blitt holdt i ro i flere måneder stakkars og vi ønsker oss så fælt å finne ut hva som er galt så vi kan få tilbake det aktive, fine hundelivet han hadde før!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om dere synes det er greit å kjøre ett stykke ville jeg tatt en tur til Kristin Halle som er veterinær og kiropraktor og spesialist på nettopp slike ting.

Det er hun som er kiropraktoren vi har vært hos ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Diagonalhalting er jo ikke ukjent, så skal ikke se bort i fra at problemet egentlig sitter i bakbeinet hans. Er han sjekket for pl? Røntget det beinet? Men røntge ryggen syns jeg høres ut som en veldig god plan.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Raksha han er røntget på hofter med A som resultat, ingenting annet bak er røntget. To veterinærer og en fysio har kjent over hele han og trukket og tøyd i de ledd og muskler han har, burde de ikke ha oppdaget symptomer på pl da?

@Hoppetussa det har ikke blitt gjort. Takk for tips :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er han røntget framme da?

Albuer med A som resultat ca 1 mnd før han begynte å halte.

Vi røntga på nytt når haltingen starta, og veterinæren sa at han så litt smårusk på de, men ikke nok til å ha vondt, mente han. Skuldre og føtter så fine ut på røntgen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vært hos Kristin Halle med min eldste hund og hun er kjempe dyktig og jeg ville absolutt hørt på henne. Når jeg kom inn med hunden hadde hun i gått og haltet i lang tid og dyrlegen skrev ut Metacam til henne som hun fikk daglig.

Vi reiste til Kristin Halle men hunden min var i såpass dårlig form at prognosene var så som så kunne virke med behandling av Kristin.

Etter 3 gang med behandling kom bedring og hun har blitt helt bra igjen:) Hun hadde låsninger fra halsen og ned til korsryggen samt forkalkninger. Forkalkninger går det jo ikke an å bli kurert for da men en kan leve med det:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Lykkelig ja synes også at hun virka flink altså, men hun er altså på ferie og er ikke tilbake før i august. Da skal vi tilbake dit.

Så kan jo evt be veterinæren om å røntge rygg og sjekke kneskåler så lenge..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Albuer med A som resultat ca 1 mnd før han begynte å halte.

Vi røntga på nytt når haltingen starta, og veterinæren sa at han så litt smårusk på de, men ikke nok til å ha vondt, mente han. Skuldre og føtter så fine ut på røntgen.

Er han røntget bak?
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg slet med halting på Aïda i fjor på flere ben, som gikk over når hun ble varm. Jeg fikk mistanke om ryggproblemer, og fikk full screening av henne hos Thomas Sisener på Oslo Dyreklinikk. Han fant små forkalkninger i korsrygg, en hofte og en albue. Helt normalt for alderen, og såpass lite at andre hunder ikke ville blitt affisert. Jeg begynte med tilskudd av grønleppemusling og glukosamin, ble mye mer nøye med opp- og nedvarming og kuttet agility. Etter det har hun vært problemfri.

Håper dere finner ut av det!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Chow'en min ble røntget med A i alle hjørner, men allikevel utviklet han forkalkninger i albuer, skuldre og nakke innen han var 2-3 år gammel. Da pga totalt ræva konstruksjon på rasen.

Så jeg ville nok ikke tatt A på hofter og albuer som en "friskemelding" (altså utelukke videre undersøkelser i de leddene).
Men ofte må man se på hele hunden, og ikke bare foten hunden halter på. Ofte kan ryggproblemer gi halthet i en framfot eller en bakfot, kneproblemer kan gi ryggsmerter; eller halthet fremme. Hunden avbelaster vondter, og symptomene man ser er resultatet av avbelastningen og ikke nødvendigvis der hunden har mest vondt.

Så jeg ville enten røntget mer av hunden, eller tatt turen til en spesialist på ledd og skjelett.

Minion halta på bakfoten, så veterinæren nektet jo omtrent å røntge fronten, så ryggen/hoftene/knær/haser ble røntget flere ganger uten funn, og det viste seg jo at problemet var i fremparten (forkalkninger). Men nå har hun haltet på både frembena og bakbena. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...