Gå til innhold
Hundesonen.no

Reise med hund- tog til Sverige


Recommended Posts

Skrevet

Berten og jeg skal reise fra Oslo til Blekinge/ med tog i slutten av uka. Har noen gjort det før meg og har noen tips på veien?

Skrevet

Reiste fra Kongsvinger til Södertälje i fjor, og det jeg egentlig var mest nøye med var at jeg ønsket direktetog og uten noen lengre stopp. Med bare hunden hadde det ikke egentlig vært noen problemer, men hadde med en ettåring i tillegg, så ville ha turen fort gjort unna.

Hunden kjører gratis på tog, men obs på at det ikke er altfor god plass til hunden. Spesielt ikke om det kommer noen i setet ved siden av deg. Jeg bestilte to seter for å være sikret.. Er du riktig uheldig blir det hund på alle plassene, men det skal vel mye til. Hunden sitter enten under bordet, om det er slik plass, eller på gulvet mellom seterader. På vårt tog fikk de ikke være i setet og ikke i midtgangen. Ta med f.eks plastkopper som hunden kan få vann fra, og ta med deg matpakke, for hunden får ikke bli med til handlevogna.

Har hunden kjørt tog før? Min var veldig redd for å gå på toget, men jeg fikk heldigvis hjelp til å løfte ham opp på trappa og litt støtte på rumpa inn. Det at det var trapp opp i toget var problemet hans, hadde det vært rett frem inn tror jeg det ikke hadde vært noe større problem. Din er vel kanskje såpass lett/liten så du tar den unde armen opp og inn? :)

Skrevet

Det blir to bytter og 10-11 timer totalt.. Kan bli fest med x antall (fremmende) hunder liggende tett i tett :P Kjedelig at man ikke kan gå i handlevognen, men da må jeg huske på matpakke og ev kjøpe mellom byttene. Tror ikke vi har kjørt tog før, men t- bane og uansett er han miljøsterk så det blir nok ikke et problem. Mellompuddelen kan tas under armen ja, og litt bedre plass blir det for han enn din tror jeg :rofl:

Men inne på sj sine sider, får jeg ikke mulighet å velge plassbestilling (ingen alternativer i det hele tatt, inkl. "tillatt med dyr") på første strekning, mellom Oslo og Gøteborg.. De to neste strekningene går det. Må vel ringe å høre med dem,men lurer på om det betyr at det ikke ikke er lov med dyr, ingen plassbestillinger er mulig eller hva?

Fikk du bestilt "dyreplass" hele veien?

Skrevet

Ja, jeg valgte "djur tillåtna" på siden etter jeg hadde valgt reisetid. Da får man opp en nedtrekksmeny med litt diverse på, handikapp, dyr tillatt, dyrefritt etc på. Kan hende det varierer litt på ulike tog, kanskje?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
    • Har en ikke røykefri hund som jeg sliter med å nappe ørene på. Har sett at det er en slags saks man kan nappe det lettere på. Eller finnes det noe annet enn fingrene? Hunden jeg har stritter sånn i mot og jeg sliter virkelig siden hun er ekstremt hårsår. Jeg får ikke tak i pelsen der fordi hun vrir seg unna med kroppen og med hodet og alt. Og jeg kan ikke dra til dyrlegen hver eneste gang heller.
    • Det kommer jo an på om du ønsker å åpne og lukke port hver gang du skal kjøre inn og ut. Jeg ville nok hatt bil og kjøring utenfor gjerdet, for å unngå fare for påkjørsel av hunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...