Gå til innhold
Hundesonen.no

Reise med hund- tog til Sverige


Recommended Posts

Skrevet

Berten og jeg skal reise fra Oslo til Blekinge/ med tog i slutten av uka. Har noen gjort det før meg og har noen tips på veien?

Skrevet

Reiste fra Kongsvinger til Södertälje i fjor, og det jeg egentlig var mest nøye med var at jeg ønsket direktetog og uten noen lengre stopp. Med bare hunden hadde det ikke egentlig vært noen problemer, men hadde med en ettåring i tillegg, så ville ha turen fort gjort unna.

Hunden kjører gratis på tog, men obs på at det ikke er altfor god plass til hunden. Spesielt ikke om det kommer noen i setet ved siden av deg. Jeg bestilte to seter for å være sikret.. Er du riktig uheldig blir det hund på alle plassene, men det skal vel mye til. Hunden sitter enten under bordet, om det er slik plass, eller på gulvet mellom seterader. På vårt tog fikk de ikke være i setet og ikke i midtgangen. Ta med f.eks plastkopper som hunden kan få vann fra, og ta med deg matpakke, for hunden får ikke bli med til handlevogna.

Har hunden kjørt tog før? Min var veldig redd for å gå på toget, men jeg fikk heldigvis hjelp til å løfte ham opp på trappa og litt støtte på rumpa inn. Det at det var trapp opp i toget var problemet hans, hadde det vært rett frem inn tror jeg det ikke hadde vært noe større problem. Din er vel kanskje såpass lett/liten så du tar den unde armen opp og inn? :)

Skrevet

Det blir to bytter og 10-11 timer totalt.. Kan bli fest med x antall (fremmende) hunder liggende tett i tett :P Kjedelig at man ikke kan gå i handlevognen, men da må jeg huske på matpakke og ev kjøpe mellom byttene. Tror ikke vi har kjørt tog før, men t- bane og uansett er han miljøsterk så det blir nok ikke et problem. Mellompuddelen kan tas under armen ja, og litt bedre plass blir det for han enn din tror jeg :rofl:

Men inne på sj sine sider, får jeg ikke mulighet å velge plassbestilling (ingen alternativer i det hele tatt, inkl. "tillatt med dyr") på første strekning, mellom Oslo og Gøteborg.. De to neste strekningene går det. Må vel ringe å høre med dem,men lurer på om det betyr at det ikke ikke er lov med dyr, ingen plassbestillinger er mulig eller hva?

Fikk du bestilt "dyreplass" hele veien?

Skrevet

Ja, jeg valgte "djur tillåtna" på siden etter jeg hadde valgt reisetid. Da får man opp en nedtrekksmeny med litt diverse på, handikapp, dyr tillatt, dyrefritt etc på. Kan hende det varierer litt på ulike tog, kanskje?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...