Gå til innhold
Hundesonen.no

Reise med hund- tog til Sverige


Recommended Posts

Skrevet

Berten og jeg skal reise fra Oslo til Blekinge/ med tog i slutten av uka. Har noen gjort det før meg og har noen tips på veien?

Skrevet

Reiste fra Kongsvinger til Södertälje i fjor, og det jeg egentlig var mest nøye med var at jeg ønsket direktetog og uten noen lengre stopp. Med bare hunden hadde det ikke egentlig vært noen problemer, men hadde med en ettåring i tillegg, så ville ha turen fort gjort unna.

Hunden kjører gratis på tog, men obs på at det ikke er altfor god plass til hunden. Spesielt ikke om det kommer noen i setet ved siden av deg. Jeg bestilte to seter for å være sikret.. Er du riktig uheldig blir det hund på alle plassene, men det skal vel mye til. Hunden sitter enten under bordet, om det er slik plass, eller på gulvet mellom seterader. På vårt tog fikk de ikke være i setet og ikke i midtgangen. Ta med f.eks plastkopper som hunden kan få vann fra, og ta med deg matpakke, for hunden får ikke bli med til handlevogna.

Har hunden kjørt tog før? Min var veldig redd for å gå på toget, men jeg fikk heldigvis hjelp til å løfte ham opp på trappa og litt støtte på rumpa inn. Det at det var trapp opp i toget var problemet hans, hadde det vært rett frem inn tror jeg det ikke hadde vært noe større problem. Din er vel kanskje såpass lett/liten så du tar den unde armen opp og inn? :)

Skrevet

Det blir to bytter og 10-11 timer totalt.. Kan bli fest med x antall (fremmende) hunder liggende tett i tett :P Kjedelig at man ikke kan gå i handlevognen, men da må jeg huske på matpakke og ev kjøpe mellom byttene. Tror ikke vi har kjørt tog før, men t- bane og uansett er han miljøsterk så det blir nok ikke et problem. Mellompuddelen kan tas under armen ja, og litt bedre plass blir det for han enn din tror jeg :rofl:

Men inne på sj sine sider, får jeg ikke mulighet å velge plassbestilling (ingen alternativer i det hele tatt, inkl. "tillatt med dyr") på første strekning, mellom Oslo og Gøteborg.. De to neste strekningene går det. Må vel ringe å høre med dem,men lurer på om det betyr at det ikke ikke er lov med dyr, ingen plassbestillinger er mulig eller hva?

Fikk du bestilt "dyreplass" hele veien?

Skrevet

Ja, jeg valgte "djur tillåtna" på siden etter jeg hadde valgt reisetid. Da får man opp en nedtrekksmeny med litt diverse på, handikapp, dyr tillatt, dyrefritt etc på. Kan hende det varierer litt på ulike tog, kanskje?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...