Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Var i dyrebutikken og skulle kjøpe bilbur. Ble fortalt at det nå er pålagt med godkjent bilbur som hercules og varicage som er kollisjonstestet som ligger på 3-4000,- Videre sier butikkansatt at blir man stoppet får man en bot på 8000,- om man ikke har et slikt bur.

Ringte politiet som mente dette ikke stemte. De ba meg likevel sjekke lovdata.

Det eneste jeg finner er at man skal sikre hunden i forhold til last og passasjerer ved en evt kollisjon.

Tenkte og kjøpe trixi eller dogman aluminiumsbur, da jeg egentlig ikke har råd til disse andre.

Jeg tenker disse bør holde.

Noen som vet noe om dette?

Skrevet

Tull og tøys. Hunden skal være sikret, jeg er rimelig sikker på at det ikke er noe krav om godkjenning eller merke.

Sjekk Artfex, det var ganske rimelig da vi kjøpte, jeg vet det har gått opp litt, men fortsatt rimeligere enn andre. Finn.no har også en del brukt hvis man har "normal størrelse hund" (dvs ikke diger :P ).

  • Like 1
Skrevet

Jeg vil sikre både hund og passasjerer uten og punge ut med flere tusen kroner. Sjekket artfex og de ligger på litt over 3000 kr. Følger med på finn.no men er ingen bur som er til små hunder og som passer innn i en golf...

De selger jo rimeligere i nettbutikk, men sa sitter man igjen med buret om det ikke skulle passe.

Tror det blir dogman aluminium, de virker noe bedre enn trixie.

Ulrik er dyr i drift ;)

Skrevet

Yaikes, nå fikk jeg sjokk! Jeg tenkte at du må da vel ha det minste buret, og det kan umulig være så dyrt. Jeg tror vi betalte rundt 3k for et large og et small da vi kjøpte...

Skrevet

Vet ikke hvor i landet du holder til, men kan i alle fall anbefale Kelabur. :) Helsveisede, solide bur som tåler en trøkk, til en meget god pris - og du får dem akkurat sånn som du vil ha dem ift mål og størrelse. :)

  • Like 3
Guest Klematis
Skrevet

Jeg kjøpte mitt doble Hercules-bur i str M, til 3700,- brukt. Er veldig, veldig fornøyd med det på alle måter.

Har også et Kela-bur, som jeg betalte 1400,- for. Er også fornøyd med det!

Hvis du ikke bor så langt unna, og har dvergpuddel, så kan du få kjøpe kelaburet. Det er ikke i bruk.

Skrevet

Ville sjekket kilaburene :) Har et selv og er veldig fornøyd. Er vell 1800 for et enkeltbur og 3000 for dobbelbur :)

Prisen kommer an på størrelsen da. Et enkelt (romslig) ridgebackbur koster 2400. ;) Men det er større enn flere dobbeltbur han har laget.

Skrevet

Prisen kommer an på størrelsen da. Et enkelt (romslig) ridgebackbur koster 2400. ;) Men det er større enn flere dobbeltbur han har laget.

Åja, tok bare prisen fra hjemmesiden, mitt kjøpte jeg brukt :)

Men jeg kuper tråden litt jeg. Skal kjøpe dobbeltbur, bilen min er 92 eller 94 bredd. Jeg har en briardmix 30kg å pyrrevalp som jeg regner med blir 15kg +/-, hvor stor plass ville dere gitt hver hund?

  • 4 weeks later...
Skrevet

Litt treig til å svare, men har kjøpt et vart dogmann alumiumsbur. Kjempefornøyd! Veier lite og kjennes stabilt nok ut. Antageligvis ikke like stabilt om varicage, men lommeboka holdt ikke tll det denne gangen. Ulrik ligger som en prins og mammaen hans kan slappe fint av når vi kjører bil :)

Skrevet

Jeg har det største hercules buret og ga NOK for det, kjøpte også en god matte og kolisjonspute til buret. Viktigste er vel at hunden er trygg om det skal skje en ulykke?

Sett nok av ulykker med hunder som er i elndige stål bur og blir kveistret. Men kravet er vel at hunden skal være sikret sånn at han ikke treffer DEG i en evt kollisjon.

Skrevet

Jeg har det største hercules buret og ga NOK for det, kjøpte også en god matte og kolisjonspute til buret. Viktigste er vel at hunden er trygg om det skal skje en ulykke?

Sett nok av ulykker med hunder som er i elndige stål bur og blir kveistret. Men kravet er vel at hunden skal være sikret sånn at han ikke treffer DEG i en evt kollisjon.

Nå er det aliminiumsbur og ikke stålbur det er snakk om i innlegget over. Misfortod du?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...