Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er de grunnleggende kommandoene er valp bør lære?


Catlas
 Share

Recommended Posts

Hei!

Dette er vårt første innlegg her så vi vet ikke helt hva vi driver med enda. Dere får være tålmodige så vi lærer, hehe.

Litt info om oss :-)
Vi er et samboerpar med en JRT-valp f. 27.02.15 - 4 måneder i morgen. Vi fikk han når han var 8 uker.

Det skal nevnes at han er 15% dachs og 15% dansk-svensk gårdshund, men likner absolutt JRT.
Mor 50% JRT, og resten blanding av dachs og dansk-svensk. Far 100% JRT.

Vi har til sammen en del erfaring med hund - begge har hatt hunder i livet tidligere. Disse var golden/labrador, grand danois, golden retriever, og 2 stk "gatemix" (ble ikke avklart hvilke raser de var satt sammen av). MEN dette er den første hunden vi ALENE (oss to sammen) fostrer fra valpestadiet.

NÅ:
Valpen sitter, gir labb, dekker, slipper leken og kommer (nesten) hver gang på kommando. Han søker øyekontakt når vi sier navnet hans, og han setter seg gjerne ved bena våre og ser på oss som om han ønsker en reaksjon eller bare kos. Han har vært hjemme alene gradvis opp til 3 timer allerede. Den ene av oss er hjemme på dagen så han har ikke vært en hel dag alene enda, men det blir han nødt til når vi begge er borte opp til 6 timer om dagen f.o.m siste uken i august.

Vi er ute alt fra en hastig tissepause på 5 min til opp i parken å kaste ball i nærmere 45 minutter hver dag. Ute nå ca 4-5 ganger om dagen da han begynner å bli superflink til å holde seg.

Spørsmålene er enkle:
Hva mer burde vi lære han? Er det noen kommandoer vi helt har glemt som han burde kunne? Overlærer vi han til at han bare er 4 måneder?

Har så lyst på tilbakemeldingen da vi virkelig ikke vil "presse" han til å lære for mye, eller helt glemme å lære han grunnleggende ting.

Kanskje er den ene av oss (mammahjertet) litt overbekymret og altfor glad i den lille?

Alle konstruktive, hyggelige svar, mottas med stor takk!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først og fremst: Så moro med svar!

Nei, du sier noe der. Er vel bare redd for å gjøre noe "galt" i oppveksten. Jada, han sover alt ettersom om det skjer noe eller ikke. Noen ganger har vi faktisk sagt at "nok er nok, nå må du hvile litt...". En vanlig dag sover han 40 min - 1,5 time 4-5 ganger om dagen + nattesøvn selvfølgelig. Er det mye eller lite montro? Er vel ganske greit det..? Som oftest legger han seg på pleddet sitt og sovner når det ikke skjer noe spennende.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker at det viktigste er innkalling, og det å legge seg å slappe av, gjerne på kommando.

Det jeg reagerte mest på er ballkasting i opptil 45 minutter. Med en slik hund risikerer dere å få en ganske stresset og ballgal hund på den måten. La ham heller bruke hodet på triksetrening og godbitsøk, og ball som belønning en gang i mellom. Og lær hunden å slappe av, som sagt.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Simira: Ja, jeg har tenkt tanken. At han kanskje blir vandt til at det skal skje noe hele tiden hvis det fortsettes sånn. Jeg er egentlig enig med deg. Det er kanskje for mye for en på 4 måneder. Hva vil han da trenge av energi utslipp når han blir eldre. Ser den. Kanskje lurt å roe ned litt. Vil bare ikke at han skal kjede seg..

Og inkalling er selvfølgelig viktig. Han er relativt flink. Nesten sånn at vi sier at han er flink "foreløpig". Helt til han blir tøff og skal sette oss på prøve, hehe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hodearbeid er mye mer krevende enn det å løpe for en slik hund, så han vil nok få vel så mye ut av det. Det er også viktig å lære å kjede seg. Om dere trener opp en hund til at dere skal sørge for at han aldri kjeder seg, vel, da vil han sannsynligvis etterhvert kreve at dere sørger for det til enhver tid. Det kan bli slitsomt. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hodearbeid er mye mer krevende enn det å løpe for en slik hund, så han vil nok få vel så mye ut av det. Det er også viktig å lære å kjede seg. Om dere trener opp en hund til at dere skal sørge for at han aldri kjeder seg, vel, da vil han sannsynligvis etterhvert kreve at dere sørger for det til enhver tid. Det kan bli slitsomt. ;)

Ja, du har helt rett. Må innrømme at vi er veldig enige med deg, men det er så vanskelig å la vær å finne på noe med han. Uansett, ja, vi må bli flinkere til å "kjede oss" hehe :-) Det er oss det står på. Tusen takk for svar!

Og flinkere til å finne kreativt hodebry (av mangel på bedre måte å si det på) for han :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns det er veldig kjekt med "vent" og "værsågod". Min hund tar ikke mat selv om jeg legger det på gulvet og går fra det engang, fordi ingenting er hans før jeg sier "værsågod". Og han er et matvrak uten like. Så det syns jeg er utrolig praktisk. :)

Innkalling er selvfølgelig veldig bra å lære inn.

Jeg liker "stopp", som gjør at han stopper å gå/med det han gjør og setter seg ned med en gang. Veldig kjekt når man er ute på tur og må plukke opp etter han, så slipper jeg at han drar meg av gårde. Og kjekt når vi skal gå over veien og sånne ting :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

De mest nyttige kommandoene jeg føler jeg har på min eldste:

Stå, stoppe med det hun gjør å stå.

Sitt/dekk

Bli

Gå - gå bort eller gå frammover å slutte å vimse på tur. Sier "gåååå"

Gå bak - er hun løs er den skikkelig grei. Sier "gÅ baaak"

Innkalling

Tiss - greit å ha kommando på det så skjer dogåingen med engang.

"oj" ala. Nei, bare snillere enn nei. Gå bort/dumt/ikke gjør det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Hei, jeg har en valp som er 4 mnd. nå og den har jeg ikke lært så mye enda, utenom å stå og vente før mat da den hiver seg over maten. Har ikke hatt lange turer og vi har tatt det rolig, men han har fått oppleve masse med å være med oss på ferietur (uten å gått langt) , ruslet på landet, ruslet i byen og i tettbygde strøk. Prøver å ta den med overalt og han får ikke hilse på alle hunder. Han er veldig flink på innkalling da han vet at som oftest så vanker det en godbit. Jeg kaster ikke ball eller pinne til han da jeg gjorde de med min forrige collie og den var hel pinnoman og det føre til masse stress. Men han er veldig flink til å leke med seg selv med pinner og leketing uten å mase på oss :)

Har også gitt han ros og kommandoord når han er på do og det funker ganskebra. Kontakttrening er også greit :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har jrt jeg også! :D Synes det høres ut som om dere er flinke til å aktivisere hunden jeg. Hva den bør lære er jo helt opp til deg og innenfor hvilke bruksområder du tenker å bruke hunden. Men minst like viktig er det å sosialisere den! Ta den med på forskjellige steder, hilse på barn, andre hunder, ta buss, passere bråkete steder, slik at du får en trygg og komfortabel hund. Og ikke minst lære den å ikke gjøre noe som helst, som nevnt ovenfor.

Lykke til!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Det er egentlig bare tre ting en hund MÅ lære å lystre. Innkalling, kommando so "kom" "hit" eller lignende.

Gå pent i bånd.

VENT - kommandoen som redder liv. Å vente og forstå at å vente betyr stå dønn rolig til annen beskjed gis er superviktig.

De tre tingene er noe en valp må lære. Alt annet er bonus og moro.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er egentlig bare tre ting en hund MÅ lære å lystre. Innkalling, kommando so "kom" "hit" eller lignende.

Gå pent i bånd.

VENT - kommandoen som redder liv. Å vente og forstå at å vente betyr stå dønn rolig til annen beskjed gis er superviktig.

De tre tingene er noe en valp må lære. Alt annet er bonus og moro.

Signerer denne. Å vente er en superviktig ting å lære hunder. Selvkontroll er gull.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei! Kjenner meg litt igjen i situasjonen deres (samboerpar, første hund alene, hatt hund i familien tidligere) og det er jo litt morsomt :) er enig med de over i at hunden bare trenger de kommandoene man selv føler man trenger. Jeg har for eksempel satt foten ned og sagt at her i huset skal det verken være snurring, rulling eller labbgiving for å få godbiter ?

Valpen vår er 10 uker, og vi prøver å finne noe god hjernetrim. Har dere funnet noen gode oppgaver som engasjerer hos dere? Vi har prøvd dorull med godbit inni, men det varer litt for kort synes jeg. Så er det godbitsøk ute, men her blir han litt fort utålmodig, så da blir det enten et lite og raskt område, eller så blir det stort og han gir opp. På nett ser jeg at man kan gjøre diverse ting med foret for at han må jobbe litt for det, men vi bruker oppbløtet tørrfor, altså ikke så lett å få verken inn eller ut av for eksempel en flaske :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En annen viktig ting enhver valp bør lære seg er å bli håndtert. At man skal kunne sette hunden f.eks. på et bord for å gå igjennom (kjenne og klemme, bøye og tøye) på hunden. Løfte alle ben, kikke mellom tærne, nedi ørene, kikke på tenner, klippe klør, etc.

Det er lett å tenke at det gjelder kun pelshunder, men det er superkjekt å ha en 110% håndterbar hund uansett pelslengde. Tenk bare om hunden skader seg - man vil da lett kunne stelle sår, sette på bandasjer, gi øyedråper, etc.

Kloklipping er en del av denne håndteringen, og utrolig deilig å ha en hund som godtar dette uten noen form for "styr"!

Dessuten er det suprviktig at også fremmende får kjenne, ta og klemme på hunden - tenk bare på veterinærbesøk. Da er de veldig kjekt at hunden er rolig og fortrolig med å bli "klemt" på overalt.

Ellers så kan sikkert valpen deres mer enn alle mine tilsammen.. Jeg lærer valpene innkalling, stå stille, sitt og "gå og legg deg" + håndtering, såklart. Det er vel omtrent de de kan..

:-)

Susanne

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg har brukt silver shade-dekken til hest om sommeren, og min erfaring er positiv. Materialet reflekterer sollys godt og bidrar til å holde hesten kjøligere, spesielt på veldig varme dager. Det gir også en viss beskyttelse mot insekter, selv om det ikke erstatter et eget fluedekken. Det er viktig å velge riktig størrelse og sikre at det sitter godt, slik at det ikke gnager. Jeg opplevde at hesten virket mer komfortabel, særlig under opphold på beite i solsteiken.
    • Lyden av ordet diary..  Vurderte i går å oppdatere om suksessen med ris, havregrøt, gulrot og brokkoli mos, ren kyllingfilet og egg, med en gradvis reintrodusering av tørrfor. Etter 2x kakao kunstverk av perfekt konsistens, som bare var å plukke fra gresset uten any smear, så det ut som en suksess, og Ede fikk V&H blandet med litt gulrotmos til kvelds. I morges viste det seg at jeg var litt snar med å trekke konklusjoner i går, og min vurderingsevne før morgenkaffe er heller ikke noe å skryte av. Det første som kom ut var fint, så jeg avfeide den siste klatten med softis som ingenting. ..og jeg glemte å tenke på at Ede ikke har fått intimbarbering på en stund. Rævskjegget hadde rukket gro nok til å kunne forveksles med ansiktet på en nykonvertert islamist, noe jeg smertelig ble gjort oppmerksom på da jeg noen timer senere måtte tørke stumpen hans fra en ladning med viskositet lik brun kjøttkakesaus ved 278°K. Det som først så ut som en grei tørkejobb viste seg å være det verste tilfellet av danglebær jeg ikke har hørt om før. Ord kan vanskelig beskrive den følgende halvtimen.  Det ble tørket og vasket og lugget i det nyanlagte talibanskjegget uten antydning til å nærme seg måloppnåelse. Ede begynte bli sår i stumpen og protesterte mot behandlingen, men forstod alvoret i situasjonen og samarbeidet tålmodig for å la meg prøve fikse problemet med dobbel effileringssaks, noe som heller ikke var noen quick fix. Vurderer begynne kalle ham Harald nå, etter Harald Hårfagre. Etter at effileringssaksen hadde gjort hva den kunne, så var det fortsatt en absurd mengde småsmuler av brun sement stuck i fløyelen rundt kaviarstjerna på den heltemodige pompen. Å finne frem sjampoen hadde liknende effekt på Ede som på røverne i Kardemommeby. Den heltemodige roen og tålmodigheten slo over i engstelse og han ville ikke samarbeide mer. Fordi han er hjernevasket fra barnsben til å forbinde dusjen med mat, så gikk han allikevel med på å la meg lukke døren bak ham, i håp om lysere tider, men forstod han var fanget i en felle øyeblikket etter, da jeg skrudde på dusjen uten at det luktet mat der inne. Ikke tale om at han ville gå med på det der. Han er for stor til å kunne tvinges nå, så å få den stumpen der inn over kantene på dusjsonen var det bare å glemme. Løsningen ble å massere inn sjampoen midt på gulvet og omstendelig vaske den ut igjen med vaskekluter og håndklær i flertall, mens han benyttet anledningen til å styrketrene muskulaturen rundt halefestet for å være bedre rustet til fremtidige konflikter av samme art.  Da det begynte vibrere truende i halsbåndet var jobben heldigvis gjort.  Nå som veslefjeset er rent og pent og utenfor PSTs søkelys, så er neste oppgave på tapetet å overbevise Harald om at det å stå stille med halen hevet mens jeg romsterer rundt analåpningen hans med en oppladbar, vibrerende, rosa plastdings er nødvendig for å gjøre neste tømming av belgen til en mindre traumatisk opplevelse for oss begge. ..med gulrot- og havregrøt som "lokkemiddel". Godt han ikke kan skrive Finn-annonser for omplassering eller ringe Dyrebeskyttelsen selv. 
    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...