Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Fint. Ikke alle som kan ha slike raser. At han samtykket til alt er bra synes jeg, det viser forhåpentligvis at han har lært leksa si og ikke skaffer seg den typen hunder igjen.

  • Like 5
Skrevet

Jeg har i lang tid hørt om en person i samme område som ikke tar vare på sine huskyer.... Disse personlige problemene har pågått lenge, hvis det er samme person..... Da spiller det ingen rolle hvilken rase personen har, hundene blir ikke ivaretatt...

Skrevet

Hvis man har mistanke om at hunder - eller andre dyr - ikke blir ivaretatt, håper jeg at man sender en bekymringsmelding til Mattilsynet. Det kan gjøres anonymt. Mattilsynet er forpliktet til å følge opp bekymringsmeldinger. Heller en gang for mye enn for lite. Man kan gjerne diskutere Mattilsynets mandat og kapasitet, men det er uansett rett instans. Dessverre er det slik at det er en del dyreholdere som har personlige problemer ikke greier å ta vare på dyra sine. Noen av dem er glade for å få bistand og veiledning. Hilsen medlem i den lokale dyrevernsnemnda -som er ute på tilsyn og møter noen av disse dyreholderne.

  • Like 3
Guest Gråtass
Skrevet

@paxpog Det er ikke noe du skal håpe, det er pålagt ved lov det. Alle har plikt til å varsle ved mistanke om brudd på dyrevelferden.

Skrevet

@paxpog Det er ikke noe du skal håpe, det er pålagt ved lov det. Alle har plikt til å varsle ved mistanke om brudd på dyrevelferden.

Problemet er vel kanskje at det er vanskelig å si når det er et brudd på dyrevelferden. En løs husky lider neppe..? Og dersom det er det eneste man ser, men antar at det betyr at hunden ikke får nok trim/tilsyn/whatever, så er det kanskje ikke flertallet som melder på dette?

Skrevet

Melde på bygderykter er da vell ei heller nødvendig, med mindre man selv har sett dårlige tilstander.

Fint at eier tar ansvar, selv om det aldri skulle skjedd hverken første eller andre gang.

Guest Gråtass
Skrevet

Hvis man har mistanke om at hunder - eller andre dyr - ikke blir ivaretatt, håper jeg at man sender en bekymringsmelding til Mattilsynet. Det kan gjøres anonymt. Mattilsynet er forpliktet til å følge opp bekymringsmeldinger. Heller en gang for mye enn for lite. Man kan gjerne diskutere Mattilsynets mandat og kapasitet, men det er uansett rett instans. Dessverre er det slik at det er en del dyreholdere som har personlige problemer ikke greier å ta vare på dyra sine. Noen av dem er glade for å få bistand og veiledning. Hilsen medlem i den lokale dyrevernsnemnda -som er ute på tilsyn og møter noen av disse dyreholderne.

Dette er det jeg kommenterer, ikke hverken bygderykter eller løse hunder.
Skrevet

Dette er det jeg kommenterer, ikke hverken bygderykter eller løse hunder.

Det var ikke meningen å kritisere, men å skape debatt. For å ta en digresjon da: vi har nylig hatt om barnevern på skolen, og om når man skal melde bekymring der. Det er ikke så sort/hvitt, og det hadde vært interessant med en debatt rundt hva som skal til for å ikke bare melde bekymring, men at man etter loven er pliktig til å melde. Jeg burde vel heller startet en ny tråd...

Skrevet

@paxpog Det er ikke noe du skal håpe, det er pålagt ved lov det. Alle har plikt til å varsle ved mistanke om brudd på dyrevelferden.

selvfølgelig, men det er da en tendens til at folk helst ikke vil plages med sånt. helst ikke varsler.

man er pålagt å hjelpe til ved bilkrasj eller havari, allikevel er det ikke alle som gjør.

man er iallefall moralsk pålagt å hjelpe folk i nød, men ofte går man bare forbi og driter i folk som ligger i gata.

Skrevet

Jeg stenger denne tråden, så kan vi (moderatorene) se på den og rydde i morgen.

Mvh

Moderator Nemi

Skrevet

Redigert noen innlegg som ikke har med saken å gjøre. Oppfordrer dere til å diskutere sak og ikke person.

Mvh

Moderator Nemi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...