Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjøp av Fransk Bulldog


snøre
 Share

Recommended Posts

Heisann.

Jeg har veldig lyst å kjøpe meg en fransk bulldog som min første hund, men synes det er vanskelig å finne informasjon om oppdrettere av rasen, finnes det noen side med god oversikt på?

Noen råd angående kjøp av fransk bulldog valp? Hvor burde jeg starte?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville først og fremst tenkt over om dette er avl du ønsker å støtte. Mange synes at franske bulldoger er søte, men det er mange helsemessige utfordringer med dem, som også går utover hundens velferd. Grunnen til at disse hundene snorker og grynter er jo at de ikke kan puste fritt og normalt slik hunder med lang snute kan. På grunn av dette tåler disse hundene dårlig varme sommerdager og også kalde vinterdager.

Dette var kanskje ikke helt hva du ønsket å høre, men det er verdt å tenke seg om en ekstra gang før man skaffer seg en slik rase.

Lykke til. :)

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du bør ihvertfall sjekke helse på foreldre nøye. Og ikke bare foreldre, men også deres søsken, samt besteforeldre og deres søsken igjen osv. Om mor og/eller far til det kullet du evnt er interessert i valp fra når du kommer så langt har hatt kull før så bør du også sjekke hvordan de valpene har blitt, både med tanke på helse og evt eksteriøre plager. At foreldrene er friske har lite å si viss det er mye sykdom og plager ellers i slekta, er det slik så er det stor sannsynlighet for å få en syk hund uansett. Det er jo en rase som plages med ganske mye, ikke alle selvsagt, men jevnt over er det mye sykdom og fysiske utfordringer på rasen. Skjelettproblemer, allergi osv, samt problemer knyttet til pust og luftveier på en del av dem og en del har ganske ekstremt eksteriør i tillegg til snuten, beinstilling feks, noen av dem er veldig hjulbent og det er sjeldent positivt. En del, hannhunder spesielt, er ikke overbegeistret for andre hunder av samme kjønn, det er jo også noe å ta hensyn til om man vil ha en hund som er omgjengelig. Ellers er de herlige hunder, synd det er så mye utfordringer på rasen. Dette har jo to sider, det ene er om man vil være med å støtte slik avl som fører til mange hunder som må leve med sykdom å plager, den andre siden er jo selvsagt at det er trist og tungt for deg som eier om man får en syk hund, som i verste fall må avlives i ung alder, eller i beste fall må ha oppfølging jevnt hos vetrinær eller at du må tilpasse og styre en del ekstra for at hunden skal få en bra hverdag, feks ved allergi hvor hjemmet må støvsuges, vaskes hver dag, dyner, puter, gardiner og andre ting av stoff bør ristes og rengjøres jevnlig(mye oftere enn vanlig) for å bli kvitt allergener osv.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...