Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal medt sannsynlig ut å fly med kattunge på litt under 4mnd om to uker. Bare fra Bergen til Stavanger, så selve flyturen er jo veldig kort. Men lurer på om noen har flydd med katt i kabinen før, og har noen råd å komme med?

Har skaffet bur som kan være med i kabinen. Også tenker jeg å ha på en sele eller noe på katten, som litt ekstra sikkerhet igjennom kontrollen (for der må man bære den, sant?)

Er redd katten kommer til å mjaue hele veien. Han sier fort fra når han er misfornøyd. Noen lure tips her, eller må jeg bare holde ut, og håpe ingen blir sure? :P

Vurderer å begynne å ha han med i bilen, i buret, når vi f.eks handler osv, så han blir vant til å reise litt. Er drt en lur ide, eller helt bortkastet? :P

Må man ringe inn for å bestille billett, eller ordnes det slik som vanlig billett, online? Kan ha med katt selv om jeg kjøper billigste ungdomsbillett? Widerøe det er snakk om. Ikke så gira på å betale flere tusen nedover, så håpte på billigst mulig billett.

Skrevet

har ikke flydd med katt selv, men vil tro det er samme regler som når du flyr med hund i cabinen. Du bestiller flybillett som vanlig og enten haker av at du har med dyr eller ringer inn etter du har bestilt billetten din og sier ifra om katten. Om det ikke er allergikere eller for mange dyr i cabinen får du det godkjent.

Bestiller du med widerøe, ville jeg tatt kontakt med dem på chaten etter du har bestilt, synes de gir bedre service enn på telefonen.

Skrevet

Angående pris og bestilling står det vel noe på Widerøes hjemmesider kanskje?

Ville absolutt vendt han til å være med rundt omkring i buret, har mye igjen for det senere når du skal til veterinær o.l.

Mine katter har også mjauet en del i begynnelsen før de ble vant til reisingen, men har roet seg betraktelig ned etterhvert!

Og vært med både i buss og bil og taxi. Har fått kommentarer fra taxisjåfører om jeg er sikker på at de er med, for de er så stille, så mjauing er nok et velkjent problem! ;)

Majuer ennå hvis man snakker til dem med sånn "stakkars lille pus" stemme, så det ville jeg unngått! :)

Heller rose han litt hvis du må snakke til han.

Skrevet

Har flydd med katt i cabin Gardermoen-Sola og tilbake igjen. Voksen katt vel og merke, men det gjør ikke så stor forskjell. Buret skal ha plass under setet, men ser du har kjøpt alt, så da regner jeg med at du har sjekket opp størrelser. Hvis ikke er sherpabag veldig greit, de kan presses litt ned om de er for store for setet, så har pus likevel greit med plass ellers.

Gjennom sikkerhetskontrollen skal buret scannes alene, så da må du ta ut katten. Jeg hadde ikke sele på min, rase- og utstillingskatt, og veldig beagelig og håndterbar uansett hvor hun er med, så hun satt på armen bare :) Ukjent katt eller kattunge kan det være greit å ha sele og ekstra håndtak på.

Billett må bestilles/godkjennes manuelt på grunn av katten. Husk at du må sjekke inn litt tidligere enn om du hadde reist uten.

Skrevet

Takk for alle svar!

Buret skal være innafor målene, så det er i orden. Har satt buret opp i sofaen der han pleier å sove, så nå ligger han gjerne i buret å sover. Tenker vi får ta han med på et par bilturer iløpet av uka, så kanskje han roer seg litt.

Tar nok på sele eller noe gjennom kontrollen, rett og slett fordi han er så liten. Begynner han å sprelle og klore så er det sikkert lett å miste taket om jeg ikke har noe ekstra å holde i :P

Når jeg sjekker inn, da må jeg bort i skranken for å gjøre det? Har kun skrevet ut billett på de automatene der før, så vet ikke hvordan det funker med katt. Må jo sende bagasje også, så kanskje det ordnes på samme sted? (Aldri sendt bagasje heller, så det er også nytt for meg)

Skrevet

Når jeg sjekker inn, da må jeg bort i skranken for å gjøre det? Har kun skrevet ut billett på de automatene der før, så vet ikke hvordan det funker med katt. Må jo sende bagasje også, så kanskje det ordnes på samme sted? (Aldri sendt bagasje heller, så det er også nytt for meg)

Ja, du sjekker inn i skranken når du reiser med dyr. Bagasje sjekkes inn samme sted.

Skrevet

Ja, du sjekker inn i skranken når du reiser med dyr. Bagasje sjekkes inn samme sted.

Supert :)

Da venter jeg bare på bekreftelse fra widerøe at katt er ok, så er jeg klar! :)

  • Like 1
Skrevet

Har flydd mange ganger med min. Min blir betraktelig roligere med litt feliway spray i buret, ligger rolig istedenfor å mjaue og prøve å klore seg ut. Kan være verdt å prøve :) Sele til kontrollen er lurt ja. La være å gi masse mat før flyturen, og ha noe som kan trekke til seg evt tiss/bæsj i bunnen, som du kan dra ut og kaste før noen lukter det :D hehe!

Skrevet

Har flydd mange ganger med min. Min blir betraktelig roligere med litt feliway spray i buret, ligger rolig istedenfor å mjaue og prøve å klore seg ut. Kan være verdt å prøve :) Sele til kontrollen er lurt ja. La være å gi masse mat før flyturen, og ha noe som kan trekke til seg evt tiss/bæsj i bunnen, som du kan dra ut og kaste før noen lukter det :D hehe!

Takk for tips, skal sjekke det ut!

Har ikke noe som trekker til seg så mye, men tenker å legge et gammelt håndkle i bunnen, og et lite teppe. Greit å ta utav om han skulle gjøre fra seg. Regner med jeg merker det fort, så det ikke trekker helt gjennom. Uansett ikke store dammene lille pusen kommer med :P

Skrevet

Jeg hadde med katter i lasterom tidligere(to stykker, og da var det enklere å sende de i lasterommet sammen). Der kom det stressbæsj gitt, og ikke luktet det spesielt godt heller :P

Så jeg støtter forslaget om å ha noe i bunnen, som er enkelt å dra ut og kaste :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...