Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Bølla
Skrevet

Jeg tviler ikke på det.

Merker meg imidlertid at adferds"eksperten" NRK har brukt kjøper inn sauer for å (mis)bruke dem i trening til en hundesport.

Guest vivere
Skrevet

Jeg tviler ikke på det.

Merker meg imidlertid at adferds"eksperten" NRK har brukt kjøper inn sauer for å (mis)bruke dem i trening til en hundesport.

Finner ikke noe om det i artikkelen?

Guest Bølla
Skrevet

Finner ikke noe om det i artikkelen?

I featureartikkelen. "Det er håp for Hazard"

Guest vivere
Skrevet (endret)

I featureartikkelen. "Det er håp for Hazard"

OK. Såvidt jeg vet er Løberg utdannet ved NVH/NMBU og i har i tillegg til Bachelor i hundefag ved et engelsk universitet et uttall påbygningseminar/kurs i det samme. Da Løberg underviste ved HiNT hadde hun egen gård med sau og trente og brukte egne gjeterhunder der. Løberg er styremedlem i Norsk Atferdsgruppe for Selskapsdyr som opptar hundefagfolk etter relativt strenge kriterier. Om jeg ikke husker feil er hun idag landbrukssjef i en kommune på Østlandet i tillegg til å drive hundefaglig rådgivning. Løberg er en av få akademisk utdannede fagfolk på hundeatferd her til lands.

Bruk av hund til gjeting har både et praktisk formål og er en avlsmessig nyttig konkuransseform.

Endret av vivere
Guest Bølla
Skrevet

OK. Såvidt jeg vet er Løberg utdannet ved NVH/NMBU og i har i tillegg til mastergrad i hundefag ved et engelsk universitet et uttall påbygningseminar/kurs i det samme. Da Løberg underviste ved HiNT hadde hun egen gård med sau og trente og brukte egne gjeterhunder der. Løberg er styremedlem i Norsk Atferdsgruppe for Selskapsdyr som opptar hundefagfolk etter relativt strenge kriterier. Om jeg ikke husker feil er hun idag landbrukssjef i en kommune på Østlandet i tillegg til å drive hundefaglig rådgivning. Trolig er Løberg en av de fremste akademisk utdannede fagfolkene på hundeatferd her til lands.

Bruk av hund til gjeting har både et praktisk formål og er en avlsmessig nyttig konkuransseform.

Snakket selvfølgelig ikke om Løberg.

Skrevet

Jeg tviler ikke på det.

Merker meg imidlertid at adferds"eksperten" NRK har brukt kjøper inn sauer for å (mis)bruke dem i trening til en hundesport.

Dette er det jeg fant i feature-artikkelen:

Også hun har hatt dyr i livet sitt siden hun var liten. En oppvekst på gård med hester sauer og en boardercollie, aktiv rytter og jobb som budeie. I voksen alder kjøpte hun egne sauer bare for å trene i gjeterhundsport.

Og så tolker du det dithen at hun misbruker sauene? Hæ? Gjeting er heller slett ikke bare en sport, men en av de få tingene hunder fremdeles brukes til, og som de er avlet for. Det ville vært ganske ille å sluppet utrente hunder avgårde for å gjete sau, når de aldri har fått prøvd det før i kontrollerte former og fått lært seg det.

Edit: Ser det har kommet nytt innlegg. Hvem snakker du om da? Det jeg har referert til her, handler om Løberg.

  • Like 1
Skrevet

Jeg synes det er bra at det kommer frem i media. Dette er jo ikke noe nytt for oppdrettere, men Hvermansen tror fremdeles at "det finnes ikke dårlige hunder, bare dårlige eiere." Det er helt utrolig hvor mange vanlige hundeeiere som tror at hunder som er aggressive eller usikre ikke har fått bra nok oppdragelse.

  • Like 4
Skrevet

Jeg synes det er bra at det kommer frem i media. Dette er jo ikke noe nytt for oppdrettere, men Hvermansen tror fremdeles at "det finnes ikke dårlige hunder, bare dårlige eiere." Det er helt utrolig hvor mange vanlige hundeeiere som tror at hunder som er aggressive eller usikre ikke har fått bra nok oppdragelse.

Jeg syns også det er mye dårlige unnskyldninger på dårlig avl, MEN - jeg er faktisk ikke i tvil om at de fleste hunder kan fungere normalt i hverdagen, med rette folkene.

Jeg har hatt utallige omplasserings hunder inn og ut av både rasen jeg driver med og andre raser, av de mange (ca 20 på 2 år) - er det TO av disse jeg har valgt å avlive fremfor å omplassere. Samtlige av de hundene som er omplasserte fungerer normalt i hjemmet de er i nå - dette var hunder som overhodet ikke fungerte der de kom fra, ett par av tilfellene hadde gått så langt at de både knurret og glefset etter tidligere eier. Og som beskyttet hjem og familie for det det var verdt. Altså usikkre hunder.

Det er mye dårlig hund - men det er jaggu mye dårlige eiere også...

Guest vivere
Skrevet

Det er mye dårlig hund - men det er jaggu mye dårlige eiere også...

Jeg synes det er flott at NKK tar tak i problemet men NKK registrerer vel bare ca halvparten av hundene i Norge, de andre er utenfor NKKs kontroll. Trolig finns det mange eiere som ikke vet hva de får ansvaret for og trolig finns det mange mentallt dårlige hunder p g a arv og oppdrett..

Så kan man se på oppdrettere utenfor NKK som avler hunder fordi pelsen vistnok skal være så bra for folk med allergier og det finns noen som mener at kombinasjon av to raser må bli så bra fordi pelsen skal bli mer kuldetålende enn pelsen for hver av de to rasene isolert(!) sett er.

Skrevet

Jeg syns også det er mye dårlige unnskyldninger på dårlig avl, MEN - jeg er faktisk ikke i tvil om at de fleste hunder kan fungere normalt i hverdagen, med rette folkene.

De fleste kan nok det (absolutt ikke alle), men hva betyr "de rette folkene" i denne sammenheng? Vil vi ha det sånn at hunder blir født såpass ustabile at de trenger å bo hos en adferdsspesialist fra valpestadiet for å kunne utvikle seg til å reagere relativt normalt? Det er mange hunder som er ustabile på et eller annet vis, selv om de har blitt godt sosialisert og har erfarne eiere med mye kunnskap, og mild stemme, og tydelige grenser.

Vi må avle frem hunder som kan leve i normale hjem. Hvor mange er egentlig interessert i å ta til seg en hundeaggresiv hund, eller en med høyt matforsvar, en som ikke tør å være alene hjemme, en som bjeffer på alt den ser, eller en som løper å gjemmer seg under bordet når man får besøk? Her på sonen har vi massevis av folk som jeg tror er kapable til å ha den type hund med genetisk dårlig gemytt, men mange av dem er helt klare på at det kommer de aldri (igjen) til å gjøre fordi det krever så alt for mye.

  • Like 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...