Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvor lenge synes dere det er greit at hunder venter i bilburet mens eieren er ett annet sted? Feks. På besøk hos venner og familie og hundene kan ikke være med inn? Verken varmt eller kaldt ute selvfølgelig.

Guest lijenta
Skrevet

Så lenge jeg orker å høre på at min mor maser på at hunden ikke kan ligge i bilen hehe neida skal svare ordentlig. Først, trives hunden i bilburet? Har den tilgang på vann? Står bilen i skyggen? Har du muligheter til å lufte hunden under vegs? Kan du se til hunden uten å forstyrre den? Hvis ja på alle så kan hunden være der opptil vanlig arbeidsdag. Hvis nei så må du ta det etter hva hunden trives med. Blir det mye folk/mas så har jeg gjerne brukt hunden som gyldig unskyldning for å komme meg vekk og få fem minutter for emg selv med tur på hunden jeg da

Guest lijenta
Skrevet

Glemte en ting, er det mlighet for at noen kan skremme dem? Da trengs det jo oftere tilsyn. Bor på landet og har grei oversikt hos de jeg parkerer hos. Men blokker får en jo ikke så god oversikt på fellesparkeringer. Så kan da aldri gi et eksakt svar på dette for det er mange faktorer som spiller inn på tiden

Skrevet

Kommer litt an på for min del. Hvor stort er buret ifht hundens str? Hva har man gjort med hunden før man forlater den der(lang tur, kort tur, ingen tur?), hvor ofte er det snakk om og går man evt ut å lufter underveis? Det hender at hundene mine må ligge i bilen kanskje rundt 4 timer. Noen ganger mer. På treningsdager blir det mye bil ifht mengde trening, men jeg går helst en lang tur først, typ et par timer også får de ut å strekke litt på bena minst et par ganger underveis. Det er absolutt lenge nok synes jeg, men vanskelig å komme utenom. Prøver å begrense slikt så mye som mulig,men noen ganger må man å da må hundene bare finne seg i det. Ikke at jeg noen gang har sett indikasjoner på at hunden ser ut til å misstrives, men liker det ikke uansett.

Har jo også hendt seg at man har vært på ukeskurs hvor hundene ikke får bli med inn og må derfor overnatte i bilen, pluss sitte i bilen en del mens man trener når det ikke er vår tur, pluss litt ellers også når vi spiser eller gjør andre ting de ikke kan bli med på. Det synes jeg blir alt for mye og det blir fryktelig slitsom å være meg når hvert ledig øyeblikk brukes til å gå tur e.l. Når man egentlig hadde hatt behov for en pause.

Svaret mitt er vell at det kommer litt an på. Kunne godt ha hatt de i bilen i 3-4 timer en dag, men ikke hver dag fordi jeg skal på besøk.

Skrevet

Hvor lenge synes dere det er greit at hunder venter i bilburet mens eieren er ett annet sted? Feks. På besøk hos venner og familie og hundene kan ikke være med inn? Verken varmt eller kaldt ute selvfølgelig.

PÅ besøk hos venner og familie lar jeg sjelden hundene ligge mer enn 1 time i bilen. Jeg dropper heller å ta dem med hvis det er slik at jeg ikke kan ta dem med inn, ev koble dem ute i hagen el.

På kurs blir det litt annerledes, men der ligger de ikke lenge sammenhengende i bilen. Selv om tiden sammenlagt i løpet av en dag kan bli lang, spesielt hvis man legger til kjøretiden til og fra også.

Skrevet

Som de andre sier kommer det veldig an på situasjonen og hva dere har gjort før på dagen. For min del er 3-4 timer greit. Har en hund som trives i bilen (sover stort sett) og bruker ikke bur hjemme. Så totale tid i bur blir liten pr dag.

I sommer skal vi på ukeskurs. Har da valgt å sove i telt med hunden istedenfor å sove inne alene med hunden i bilen. For meg blir det for lenge i bilen å la ham være der hele natten og noe på dagen under treningsøkter osv.

Det vil være individuelt for hver enkelt hund. Jeg ser på min om det har blitt for mye og justerer nestegang.

Skrevet

Regelmessig, eller en gang i blant? Om det ikke er mulig å ha med hunder inn/bort noe sted så lar jeg dem helst være hjemme, men av og til er de såklart med i bilen av praktiske årsaker (halvveis mellom Oslo og Molde på vei på ferie f.eks...). Jeg har ikke noe problem med å la hundene ligge flere timer i bilen (de gjør jo ofte det når vi kjører også), men om jeg vet at de skal det så får de godt med aktivitet først, og gjerne noe å tygge på. Og vann, såklart. Om dette var noe som forekom ukentlig ville jeg nok funnet en bedre løsning.

  • Like 1
Skrevet

Har i flere tilfeller vært nødt å ha hundene med i bil, enten en jobbdag eller liknende. Når belgeren var ung, hadde jeg han med i bilen når jeg jobbet på et sykehjem. Det var en sommerdag, men jeg hadde alle vinduer åpne, bagasjeluken også, god tilgang på vann og bilen plassert i skyggen på baksiden av sykehjemmet. Men grunnet at hunden bjeffet, ble politiet tilkalt. Jeg var nede omtrent hver 2 time for å lufte og se til hunden, og traff da på politiet :)

De kunne ikke annet enn å konstatere at hunden hadde det vel og bra :) Ble ikke skremt av den gangen, da jeg tok alle mine forhåndsregler, og mine kollegaer mente noen andre på huset likte å sladre. Ser jo den, når hunden bjeffer litt når den ligger i bilen.

Nå ligger begge mine og slapper av, ingen lyd eller noe.

Så jeg tar dem med når det er mulig og tar alle forhåndsregler og tilpasninger. Derav ser jeg ingen grunn til at de ikke, en gang i blant kan ligge i bilen en arbeidsdag. Det er jo heller sjeldent at det blir nå for tiden. Nå tar jeg de heller med inn på jobb ;)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Hundene mine er ofte med i bil og ligger fire timer uten å bry seg det spett. Pluss kjøring til og fra jobb.

Går fra de i diverse parkeringshus i Oslo og aldri opplevd at de blir skremt etc. Som regel lurer de på hvorfor jeg kommer og vekker de..... :P

Skrevet

Enig i at det kommer an på om hunden trives der eller ikke.

Min hund elsker å sove i bilburet sitt, så jeg kunne glatt hatt henne der i 3-4 timer. Men ikke hver dag. Og siden det kun er i bilen hun er i bur, så følger jeg at jeg har litt å gå på om det skulle bli ekstra lenge (hun har måttet overnatte i bilburet en gang).

Foretrekker ofte å ha henne med på ting i helger og på ettermiddager og ha henne i bilen og eventuelt lufte om det blir lenge.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...