Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

hei :) trenger litt hjelp

Vi skal få oss en Irish softcouted wheaten terrier.

Dette blir første gang vi får oss denne hunde rasen.

Har lest mye om den og fått tips fra andre. men det eg lurer på nå, var det med klipping og stell av pels.

Har lest utrolig mye om detta her, om hvordan det skal gjøres og sånt.

det eg ikke finner er om hvilke type sakser og litt sånn.

Noen som vet om noen type sakser som passer bra til denne rasen?

Hva liker dere best.

Og viss noen har noen nyttige tips om hvordan eg burde bruke disse saksene eller om det er lurt å bruke Klippemaskin?

Det kommer vell ann på hvilken type stil du vill ha på pelsen da men :P

Og har ikke hatt røytefri/alergifri hund før så er ikke så vandt med mye pelsstell så blir en utfordrikng, og hadde da vert greit viss dere gidder å skrive hvordan/hva man bruker den type saks eller klippemaskin?! :) tusen takk for svar! :)

Skrevet

Jeg kan svare litt, men Wheatenmali har mye mer erfaring enn meg. Min Pippin er ikke utstillingshund, så klippingen har ikke vært så profesjonell. Jeg har en Oster klippemaskin som jeg bruker på tinninger, forbryst og rumpe, forøvrig bruker jeg saks. Har noen litt dyrere sakser, men husker ikke hva de heter i farten.

Mange oppdrettere har klippeskjemaer og oversikt over utstyr på hjemmesidene sine. Du finner sikkert oversikt over oppdrettere på rasesiden.

Skrevet

Vi har wheaten terrier, og har brukt alt fra en Dogman-børste kjøpt på biltema trur eg, til litt skikkelige kammer fra Spratts og KW. Det holder med en av dei vanlige stålbørstane fra f eks europris, biltema og sånn når kvalpen er liten, det er vertfall mi erfaring. Då er det ingen floker, men kvalpen skal bli vant med pelsstellet. Dette er veldig viktig! Det er en terrier-rase, sjølv om den kan vere en "mild" terrier så kan den ha ganske klare meininger om saker og ting. Derfor er det viktig å venne den til kloklipp, dusjing/bading og pelsstell+klipp fra den er liten. Masse godbiter og ros når den er rolig og grei, og ikkje for lenge om gangen i starten. Dette har sikkert oppdretter masse tips om, men det er i allefall mi erfaring.

Av sakser har vi brukt dei billigste "frisørsaksene" vi har fått tak i. En vanlig og en effileringssaks. Til vårt bruk har det vore heilt ok. Dei som klipper fleire hunder kjøper gjerne dyrare sakser.

Kor i landet bur du? :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...