Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som kjenner rasen?

Skal anskaffe meg hund, og vurderer bichon frise. Men lurer litt på aktivitetsnivå. Jeg går mye i skogen og på fjellet. Klarer denne rasen en liten vandretur, der man gjerne går 5-6 timer om dagen?

  • Like 1
Skrevet

Ja jeg har en bichon havanais som er ganske lik friseen og han elsker lange fjellturer :)

dsc_1763-2.jpg?w=300&h=199

På bildet er han på en av fjelltoppene i fjellkjeden Syv søstre :) Eieren hadde mer problemer med å komme seg opp enn hunden :P Så jeg tror ikke du skal tenke på at den ikke kan være med på langtur. Men som Malamuten sier må man jo selvfølgelig gjøre de vant til mye aktivitet og når de er små valper blir 5-6 timer for langt. Da er det jo veldig praktisk at de passer i sekken :)

Skrevet

De aller fleste hunder (utenom hunder med pusteproblemer eller andre skavanker) kan gå laaaaaaange turer så lenge de har et visst opptreningsgrunnlag. :) Ser ingen grunn til at en godt trent og frisk bichon ikke skal kunne gå 5-6 timer på tur. :)

  • Like 2
Skrevet

Jeg gikk lange turer uten problem med min tantes frisee :) Han elsket å få gå turer, men var ikke så glad i vann og å bli våt, så han ville helst gå tørt, det var det eneste jeg måtte tenke på liksom. Han ble døds sur om han ble våt på labbene bare :D Herlig hund.

Skrevet

Vår bichon frisé er med timesvis i skogen og han fyller 12 år om få dager :) Eneste hinderet med rasen er pelsen på vinteren. På sommeren holdes han helt kort, så han slipper at alt fester seg når vi er midt inni skogen!

Guest Yellow
Skrevet

Alle raser kan bli med på lange turer så lenge de er trent opp til det og er friske nok, som tidligere nevnt.

Har Havanais som derimot er helt ekstremt frysepinne, så blir ikke mye lange turer på vintertid når det er en del minus pga det (han vil ikke uansett om han kles på godt, fryser som sagt ekstremt lett). Men er jo forskjeller på alle, passet ofte en Frisé tidligere som tålte kulden bedre enn min og.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Har ei bichon frise på 10 år :) hun har ingen problemer med å følge med på tur hvor enn det måtte være. Men hun har blitt dratt med overalt siden hun var liten, og er vant til lange gåturer :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...