Gå til innhold
Hundesonen.no

Fjerne ekstra ulveklør?


Recommended Posts

Guest Klematis
Skrevet

Noen som har gjort det?

Jeg har hørt at dette ikke er lov å gjøre lenger med mindre hunden ødelegger seg fordi de er i veien, mens det hadde ikke dyrepleieren som klippet klørne hennes hørt om i dag.

På den ene bakfoten er de doble, de må klippes ofte, og den doble er vanskelig å komme til for å få klippet.

Dyrepleieren hintet litt om at de kanskje burde fjernes, for det kan nok være en viss fare for at de setter seg fast i skogen, spesielt siden hun har to rett ved siden av hverandre.

Jeg vet ikke, noen som har erfaring med dette?

Det kan jo ikke være store inngrepet eventuelt, den ene er veldig løs, den med doble klør sitter bedre.

Guest Klematis
Skrevet

Da hadde jeg hørt riktig. Det var jo litt underlig at en dyrepleier ikke hadde fått med seg det.

Skrevet

Da hadde jeg hørt riktig. Det var jo litt underlig at en dyrepleier ikke hadde fått med seg det.

Næsj, det finnes jo mange i den bransjen som først og fremst tenker på bunnlinja og ikke nødvendigvis hva som er rett i forhold til lovverket..

Guest Klematis
Skrevet

Jeg vet ikke jeg, hun virket oppriktig overrasket da jeg opplyste om at jeg hadde hørt at det ikke er lov å gjøre før det er et problem lenger.

Takk, da vet jeg hva som gjelder:-)

Skrevet

Vet at noen Får de fjernet hvis de kan være til skade for hunden.

At de bare henger der som en fille/ikke er leddet.

Frost har ulveklør, men de er leddet og ligger inntil beinet hans.

mange som mener de burde bli fjernet ved fødsel, men for meg har de blitt en del av personligheten hans :)

Guest Klematis
Skrevet

Den ene enkle er helt løs,den doble sitter bedre. Foreløpig har det gått fint,håper hun slipper å rive de opp og skade seg.

Guest Klematis
Skrevet

Med mindre de er i veien i terrenget og blir revet opp,så må de gjerne være der,Pringlen.

Skrevet

Flink har en ulveklo som hun fort skaper opp og får sår på når hun bader -som hun stort sett alltid gjør... Jeg har tenkt å få den fjernet, for det er jo ikke bra å gå med sår på bakbeina hele sommersesongen heller. Angret litt på at jeg ikke spurte når vi tok hd-bilde, for da var hun jo alt dopet.

Skrevet

Min har dobble bak, en som er leddet og en som ikke er leddet i noe. Vi har på 6 år, aldri opplevd noe skade rundt disse- eneste gangene jeg "legger merke" til de er når jeg klipper klørne. :)

Skrevet

islandshunden jeg hadde hadde doble ulveklør. Denne rasen SKAL ha det i hht standarden. Han rev dem opp et par ganger. Det hendte jeg satte en bandasje over dem etter det.

Skrevet

Jeg har hatt briarder i snart 25 år, de skal ha doble sporer på bakbeina. Kun en gang har jeg opplevd en skade, da brakk den ene kloa på en spore på en av hundene. Ellers helt uproblematisk.

Skrevet

Foenix har sine doble ulveklør intakt, og har aldri hatt noe problem med dem - selv om de ikke er av så god kvalitet. Det er ikke bein i de ytterste sporene, men hun har aldri hatt en eneste skade. Klørne slites ikke like mye som de andre, men det er også alt.

Det er heller ikke en eneste autorisert eksteriørdommer som vi har stilt for som har reagert på dem, selv om jeg på forhånd ble "advart" om at hun ville bli ansett som kuhaset og utvikle dårlige bevegelser. Men noen har litt vondt i endringsviljen sin...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...