Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke rase passer for meg?


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Hvilke rase passer for meg? :P (mest for gøy da) :D Har alltid hatt lyst å spørre :P

Disse kriteriene:

- en hund som ikke piper unødig

- en som har et middels aktivitesnivå

- en som ikke er kjent for stress

- ikke veldig lubben og kraftig utseende (sikler)

- en som ikke er vanskelig og stri og håndtrere

- ikke veldig mye pels

- ikke kjent for å være nervøs

- ikke en som er kjent for gneldring

- en hund som er pen å se på

Så mitt spørsmål: finnes det noen raser som oppfyller disse? Eller er det umulig? Har tenkt litt, men vet ikke helt om jeg finner ut noen.. :P Hva tror dere? Hva kommer nærmest isåfall?

Skrevet

Hm. Jeg tenkte på spisshunder. Ikke alle spisshundene er like strie eller trenger voldsomt mye morsjon. Og de er pene å se på. De har jo endel pels da, men de krever ikke så mye pelsstell. Ville du hatt en stor eller liten hund da? Lapphundene har kanskje tendens til å gneldre litt.

Irsk ulvehund kan vell oppfylle dine kriterier. Shar pei? Jeg har aldri sett en stressa shar pei eller chow :D

Skrevet

Mynder: jo flere fine av dem. kanskje en whippet? jeg vet ikke veldig mye om mynder, så kanskje noen myndefolk kan fortelle?

Spisshuder: finnes jo endel av dem, så alle har vel sine unoter. Det værste er vel egentlig kjennskapen til bjeffing. Samojed har litt mye pels og japansk spisshud bjeffer har jeg hørt.

Cavalier: de appelerer ikke til meg sånn utseendet messig

Irsk ulvehund: går vel under mynder, men er ikke de sta og strie? Feks. borzoi og afganer har jeg hørt er egenrådige.

Chow: klarer ikke å ha en hund som blir sur hvis den får kjeft og er sta (som jeg har hørt de er) En hund som er sur i flere dager, går ikke for meg . hehe.

Shar Pei: nusselige hunder, men de plages sånn med huden og mellom rynkene, så jeg vil ikke styre med disse plagene..

Ps. dette er kun baser på det jeg har hørt/sett, så dere må bare komme med motargumenter hvis noe er feil! :D

Skrevet

Ja jakt labrador er jo flotte da :D Hvis de har samme gemytt som vanlig labrador. Har ikke sett jaktlabb før Charlotte viste en her. :D

Boston terrier er søte. Noe med de som er fasinerende. :D

Har inntrykket av at jaktlabben er i 190 og trenger enormt med stimuli, tar jeg helt feil da? Tenker nesten på BC ol som mindre krevende i den sammenheng :D:D

Skrevet

Denne tror jeg er perfekt............

:D

Neida, bare tuller. Er litt usikker...hmmm...tenkte også litt på shar pei. Men har du noe krav om str på hunden da?

Skrevet

Chow: klarer ikke å ha en hund som blir sur hvis den får kjeft og er sta (som jeg har hørt de er) En hund som er sur i flere dager, går ikke for meg . hehe.

:D

Nei, sant. Det er en rase for spesielt interesserte, som driver med positiv forsterkning. :D

Skrevet

Hvilke rase passer for meg? :D (mest for gøy da) :D Har alltid hatt lyst å spørre :D

Disse kriteriene:

- en hund som ikke piper unødig

- en som har et middels aktivitesnivå

- en som ikke er kjent for stress

- ikke veldig lubben og kraftig utseende (sikler)

- en som ikke er vanskelig og stri og håndtrere

- ikke veldig mye pels

- ikke kjent for å være nervøs

- ikke en som er kjent for gneldring

- en hund som er pen å se på

Så mitt spørsmål: finnes det noen raser som oppfyller disse? Eller er det umulig? Har tenkt litt, men vet ikke helt om jeg finner ut noen.. :D Hva tror dere? Hva kommer nærmest isåfall?

Tja, hva med Brio, der selger de valper osm bare det;) Eneste er at de er litt små å ubevegelige:P

Skrevet

Ja for tiden hadde nok en hund fra Brio passet utmerket! :D

Syns dachs er fine. :D Hvis man klarer å lære inn ikke bjeffing

Og shar pei som sagt går an, men da en med minst mulig rynker, sånn for hunden sin del.

Staff har jeg også tenkt på, selv om de ikke er helt min type :D

Men siden flere nevner lekehunder, er det fordi mine kriterier er for usannsynlige eller?

Skrevet

Men siden flere nevner lekehunder, er det fordi mine kriterier er for usannsynlige eller?

Neida :). Ikke usannsynlig, men det krever jo en del av deg og finne den "perfekte" hunden for deg. Og det kan jo hende du er villig til å fire litt på kravene sånn underveis i prossessen. Jeg synes egentlig det er positivt at folk tenker nøye gjennom hva de ønsker av sin hund så lenge det ikke blir helt søkt. :)

Skrevet

Nå sier jeg ikke det fordi jeg har rasen selv men fordi jeg tenkte at den kunne passe til deg, men hva med dvergschnauzer? Den burde jo passe veldig bra hvis man så bort fra gneldring eller at du tar deg tid til å trener det mindre.

- en hund som ikke piper unødig - ingen dvergschnauzere jeg kjenner piper unødvendig

- en som har et middels aktivitesnivå - Dvergschnauzere tilpasser seg det aktivitetsnivået den får

- en som ikke er kjent for stress - Veldig rolig og avbalansert rase (utfra de jeg kjenner)

- ikke veldig lubben og kraftig utseende (sikler) - Den sikler ikke, og den skal ikke være lubben. Litt kraftige(muskler og skjelett) dvergschnauzere er jo fint da

- en som ikke er vanskelig og stri og håndtrere - de er kjent for å være lærevillig og lære fort... men den har sine egne meninger også

- ikke veldig mye pels - de har ikke mye pels, men den pelsen de har krever litt stell, til gjengjeld røyter den ikke

- ikke kjent for å være nervøs - En dvergschnauzer skal ikke være spessielt nervøs...

- ikke en som er kjent for gneldring

- en hund som er pen å se på - den velstelte og muskuløse dvergschnauzeren er jo en fryd for øyet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...