Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen her som har nomesele eller kombisele fra Troll og som kan dele sine erfaringer? Bra? Dårlig? Verdt å satse på? God kvalitet? Yngstemann har en nomesele(fra kennel, str. XL) som begynner å bli ganske slitt, så jeg vurderer å skifte den ut. Skal selvsagt måle ham, men synes alltid at det er så vanskelig å vurdere størrelse uten å prøve på, så jeg lurte på om noen her har samme sele og har lyst til å fortelle hvilken størrelse de har til hunden sin?

http://www.troll-hundefor.no/webshop.aspx?pageid=32939&catId=15085&groupId=2946&Product=1562#products

Skrevet

Jeg har troll nomesele til min yngste (og minste). Veldig fornøyd! Hadde den til min andre til hun vokste fra den, så har vært mye brukt i 3 år nå. Ingen tegn på slitasje. Sitter som et skudd på min lille malamute på 28 kg. Har large, eller sort selemerke på henne. Eneste jeg er litt skeptisk til er om feste bak er litt svakt. Det ser litt pinglete ut, men det har ikke ryki hos meg eller noen andre jeg kjenner. Tror igrunn jeg bekymrer meg uten grunn. Har tross alt hunder som har endel kraft i draget sitt. Anbefaler troll uten tvil!

  • Like 1
Skrevet

Jeg har troll nomesele til min yngste (og minste). Veldig fornøyd! Hadde den til min andre til hun vokste fra den, så har vært mye brukt i 3 år nå. Ingen tegn på slitasje. Sitter som et skudd på min lille malamute på 28 kg. Har large, eller sort selemerke på henne. Eneste jeg er litt skeptisk til er om feste bak er litt svakt. Det ser litt pinglete ut, men det har ikke ryki hos meg eller noen andre jeg kjenner. Tror igrunn jeg bekymrer meg uten grunn. Har tross alt hunder som har endel kraft i draget sitt. Anbefaler troll uten tvil!

Godt å høre. :) Er det selve hempen/tauet som ser litt pinglete ut? Den kan man vel alltids skifte ut?

Hunden som trenger sele er forøvrig 66-67 cm høy, veier 31 kg, og bruker nå en nomesele fra kennel i str. XL. Regner med at en malamute, selv en liten en, er kraftigere bygget da. :)

Skrevet

Godt å høre. :) Er det selve hempen/tauet som ser litt pinglete ut? Den kan man vel alltids skifte ut?

Hunden som trenger sele er forøvrig 66-67 cm høy, veier 31 kg, og bruker nå en nomesele fra kennel i str. XL. Regner med at en malamute, selv en liten en, er kraftigere bygget da. :)

Det er selve metallringen som er festet til stoffet jeg syns er litt liten. Tauet er videre festet på utsiden av denne.

Mulig du må ha xl kanskje? Usikker. Tipper din hund er litt lengre enn min, selv om min sikkert er litt kraftigere. Halsåpningen hos troll er tilpasset huskyer/fuglehunder ish, så for de fleste malamuter blir det for trangt, så tipper det ikke vil bli et problem at den blir for stor i xl for din hund.

Skrevet

Jeg har troll nomesele (og multisele, den korte, som vanlig tursele), superfornøyd! Nå er ikke min sterkest i verden, men trekker forsåvidt bra, og ikke tegn til slitasje på nomesela på 2,5 år :) Sitter godt, sliter ikke på pels, og virker behagelig for hunden. Har den også mye under kløv, det fungerer også bra.

  • Like 1
Skrevet

Har brukt troll sin nomesele på min AH, og min brors schæferhund. Liker de veldig godt. Solide seler som tåler en trøkk. Aldri opplevd noen problemer med dem. Det eneste jeg vet de ikke tåler er linebitere :P vi hadde nemlig en slik på spannet på folkehøgskolen.

  • Like 1
Skrevet

Har troll nomesele til varga, str nr husker jeg ikke, men hvit merking. Har ikke hatt den så voldsomt lenge, sånn ifht til å bedømme kvalitet, men den virker bra så langt. Kjennes solid og god ut. Sånn apropos festet så går det jo an å lage en sikkerhetsløkke av paracord eller noe, som du fester i selve sela og ikke i ringen. Lag den stor nok til at trekket kommer i den originale og fest båndet i begge løkkene, om en ryker da så har du fortsatt koplet hund :)

  • Like 2
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Godt å høre. :) Er det selve hempen/tauet som ser litt pinglete ut? Den kan man vel alltids skifte ut?

Hunden som trenger sele er forøvrig 66-67 cm høy, veier 31 kg, og bruker nå en nomesele fra kennel i str. XL. Regner med at en malamute, selv en liten en, er kraftigere bygget da. :)

Jeg har hunder på omtrent samme størrelse og har svart på begge. Yngstemann på omtrent samme høyde som din og 25 kg er den litt romslig til (men hvit er alt for trang) og eldstemann som er bittelitt høyere enn din og 29 kg har den sittet fantastisk på frem til i år. Når han bikka 6 år la han seg tydeligvis ut i nakken, så nå er den litt trang i halsen (han har mer pels enn en setter da).

Mine har vært solide. Sela holt ihvertfall når baggenbeltet røk i ett rykk fra eldstemann :lol:

Skrevet

Har nomesele, halvnomesele og kombisele fra Troll og er veldig fornøyd med alle tre! Eine har str sort. Hadde til aussiene også og var veldig fornøyd med dem til de også, både til trekk og spor.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...