Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Da har altså hu der som synes burdyr er helt forferdelig fått seg en fugl.

Hvordan gikk det til?

Joda.

Vi var innom en dyrebutikk for å kjøpe litt mat til de firbeinte og tok som alltid en "svingom" innom dyrerommet. Der så dyrlegespiren en fugl som så ut som den ikke hadde det så godt, så jeg tok en til "svingom" innom kassa og sa ifra. Der kunne de fortelle meg at den hadde vært hos dyrlegen og bortsett fra en medfødt feil på høyrefoten helt frisk, men pga. skaden så kunne de ikke selge den. Så den var "free to a good home".

Vi gav nummeret vårt og sa at om den enda ikke hadde et hjem innen "da og da", så kunne vi ta henne.

Vi fant et fint, ubrukt bur på finn.no og en liten uke etterpå hadde vi kanarifugl i hus.

Hun heter altså Peggy Pegleg og har fått plass ved siden av meg ved skrivebordet mitt, så her sitter vi å kvitrer dagen lang.

Har begynt å se hvor tam jeg kan få henne, jeg tør ikke slippe henne ut av buret før hun er tam nok til å enten sette seg på fingeren min eller på en pinne jeg holder. Vi nærmer oss, hun har sluttet å få angst når jeg stikker handa inn i buret.

I går fikk vi et badekar i posten og det var stor stas, det så ut som det hadde regnet på dataskjermen min etterpå.

På det andre bildet kan dere se den misforma foten: den kloa som skal peke bakover har vokst forover.

20150331_171339_zpsbqwtouge.jpg

2015-03-24%2015.33.24_zpsu9e94c99.jpg

  • Like 2
Skrevet

Så fint hun har fått seg et godt hjem! Men ja, løs, redd fugl er ikke så morsomt :lol:
Hva sier gutta om henne i hus?

Vi trenger flere bilder, for fin var hun :ahappy:

Skrevet

Så fint hun har fått seg et godt hjem! Men ja, løs, redd fugl er ikke så morsomt :lol:

Hva sier gutta om henne i hus?

Vi trenger flere bilder, for fin var hun :ahappy:

Gutta bryr seg fint lite, de er vant til at jeg er drar inn så mye rart av ymse dyr. Men jeg tenker som så at de skal få være i et annet rom/ute på tur når hun er ute og flyr.

Pusekatten var litt mer interessert - hun har tilfeldigvis samme fargene som Sylvester, så vi har hatt et par "I think I saw a puddy cat" øyeblikk her, men hun er så redd av seg så hun har skjønt at man ikke nærmer seg buret når menneskene er i rommet - og når vi ikke er i rommet så får ikke hun være det heller.

Kommer nok flere bilder etterhvert, akkurat nå blir det jo bare av en stakkar fugl på en pinne og det er ikke så fryktelig spennende.

Skrevet

Så fint at du tok henne til deg. :) Du burde kjøpe en til, fugler skal aldri være alene.

Av det lesestoffet jeg finner om kanarifuglen så er den primært en "solitary" art som finner sammen med partneren sin i parrings-sesongen, at de er territorielle (samme kjønn antar jeg de mener). Men læringskurven min går enda eksponensielt oppover, så om du kan vise meg noe spesifikt som sier noe annet så suger jeg til meg det jeg kan. Jeg sliter litt med at det meste man finner er om finkefugler generelt, ikke om kanarien spesielt.

Skrevet

I veiledningen fra mattilsynet hvor kanarifugl er nevnt står det at de ikke skal bo alene, men i par eller flokker. Jeg er enig at det ikke er så mye spesifikt på kanarien, men det går jo ann å høre på et forum? Fugledamer pleier å være veldig engasjert! :)

Beinet fungerer fint i det daglige? Hadde ikke sett at det ikke var normalt om jeg ikke viste det!

Skrevet

I veiledningen fra mattilsynet hvor kanarifugl er nevnt står det at de ikke skal bo alene, men i par eller flokker. Jeg er enig at det ikke er så mye spesifikt på kanarien, men det går jo ann å høre på et forum? Fugledamer pleier å være veldig engasjert! :)

Beinet fungerer fint i det daglige? Hadde ikke sett at det ikke var normalt om jeg ikke viste det!

Den ene kloen får hun ikke brukt i det hele tatt, men merker ikke noe på henne egentlig. Veldig aktiv og har fått dreisen på huskene også selv om hun ikke klarer å gripe med ene foten. Av og til så sklir hu av, men klarer det som oftest på andre forsøk ;)

Skrevet

I dag trakk jeg for alle gardinene i stua og åpna burdøra. Først klatra ho ut på kanten og satt der litt før hu fant ut at det var litt ekkelt, så hoppa hu rundt i buret i ett kvarters tid før ho plutselig satt på toppen av buret. Etter en liten runde i stua havna ho på kattestativet. Nå sitter hun på ei puta i sofaen (håper ikke ho bæsjer). Spent på om hun finner veien inn i buret igjen.

DSC_0009_zpskf5lbpql.jpg

Hva er det du holder på med da, Store Rovdyr?

DSC_0011_zpsngebip25.jpg

Her bor jeg!

DSC_0019_zpsyihsc1z5.jpg

Nå sitter hun som en kjempestor ball på den tykke pinnen sin. Ble nok litt sliten av lufteturen.

  • Like 5
Skrevet

Så søt :D Høres ut som hun kommer til å få det fint hos deg, der hun får luftet vingene sine :-) Kan kanarifugler bli tamme egentlig? Slik som undulater?

Det er et godt spørsmål! Ut ifra hva jeg leser - så nei. Men jeg synes jeg har sett stor endring på henne bare den lille uka hun har vært her. Hun er ikke redd meg og landet like ved siden av meg når hun var ute å fløy nå selv om hun hadde mange plasser å velge i mellom. Så jeg ser ikke bort ifra at hun kan bli veldig fortrolig etterhvert.

Men jeg sitter jo ti cm. fra henne hele dagen bortsett fra når jeg sover eller holder på med hundene, så jeg er kanskje en del av inventaret for henne ;)

  • Like 1
Skrevet

Så nydelig hun er!

Etter min erfaring så kan kanarifugler bli veldig tamme de og. Ikke like tamme som undulater, som ruller rundt og sover med deg, men sånn sitte på hånden og være med i hverdagen hjemme :)

  • Like 1
Skrevet

Så nydelig hun er!

Etter min erfaring så kan kanarifugler bli veldig tamme de og. Ikke like tamme som undulater, som ruller rundt og sover med deg, men sånn sitte på hånden og være med i hverdagen hjemme :)

I går så landet hun på hodet mitt og spiste frokost sammen med meg (dvs. hun satt på stolen å så på) :D Virker som hun foretrekker å lande i nærheten av oss når hun flyr rundt, det er veldig koselig!

20150403_094325_zpstxfzopmt.jpg

  • Like 9
Skrevet

Åååhhhh så koselig tråd :) Jeg hadde en skikkelig tam undulat i maaaaaange mange år. Han var frittflyvende og ble bare stengt inne i buret når vi skulle åpne vinduer etc.... fugler er skikkelig koselig, bare å høre på alle lydene de lager er jo herlig. Lykke til med kanarien, dere blir nok godt venner :)

Skrevet

Synes hun virker som en kul fugl som mest sannsynlig blir ganske så tam :) Er jo veldig positivt at hun allerede nå faktisk vil sitte i nærheten av deg når hun lander! Har troa på at det der blir bra! :D

  • 6 months later...
Skrevet

Siden sist har vi skaffa litt større bur.

Men det er noe vi sliter litt med: Når vi har burdøra oppe så er det sjeldent hun vil ut og fly og når hun først kommer seg ut så finner hun ikke veien inn igjen (åpner alle dørene på buret og har pinner utenfor døråpningene), så vi får henne ikke inn igjen før hun er for sliten til å gjøre mer motstand og hopper opp på en pinne/lander i en plante - det er jo ikke akkurat sunt for en liten fuglekropp som skal ha mat nesten hele tiden. 

Ellers går det bare bra. Hun så veldig pjusk ut over sommeren, men det var visst bare fjærene som sku byttes ut etter eggleggingen (la totalt rundt 5 egg), så det var ikke noe å bekymre seg over. 

Har også bytta ut kalksteinen fra en sånn firkanta kloss som hu ikke skjønte at man kunne spise på med en sånn skjell-sak som hun nå knasker på flere ganger om dagen. Suksess! 

 

20151031_145516_zpso6ackbko.jpg

Ellers er bading det beste i hele verden! Om morgenen så piper hun helt til jeg får bytta vann på badestampen, da er det rett uti for en liten dukkert. 

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...