Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Har dere anbefalinger om seler til langhåret collie?

Han er bare valp ennå og bruker en tynn sele, men tenkte etterhvert å kjøpe f.eks. non-stop sele men lurer på om det kanskje er nok med en enkel sporsele i stedet for free motion selen?

Vet jo ikke hvor mye han kommer til å trekke når han blir voksen, men blir nok mest turer i skogen og litt snørekjøring om vinteren.

Når kan man regne med at hunden er såpass ferdig utvokst at man kan kjøpe en sele den kan ha i mange år? :)

Skrevet

Ingen vits i å kjøpe non-stop freemotion nå, eller andre trekkseler for den saks skyld. Hunden skal ikke trekke, og hunden vokser ut av den på et blunk. 600kr ut av vinduet.

Du kan f.eks kjøpe Rogz sin H-sele (eller tilsvarende). Den er veldig justerbar, og du kan ha den helt til hunden er ferdig utvokst.

edit: nå tolket jeg det som du hadde tenkt å kjøpe trekksele nå, men ser at jeg leste litt fort :)

Når hunden er rundt 2 år kan man vel regne den som helt utvokst, de legger seg jo mye ut etter fylte 1. år. Så jeg ville ventet til da :)

Hvis du skal snørekjøre med hunden din bør du absolutt kjøpe en sele beregnet på trekk, en sporsele holder ikke.

Ha en sele til trekking og snørekjøring, og en annen sele til vanlige turer der den ikke skal trekke. På vanlige turer holder sporseler osv. fint :)

Skrevet

Ingen av mine 6 har passet inn i non-stop selen. Til trekk synes jeg Breeders nomesele (som jeg har kjøpt på felleskjøpet hehe.) er den som har ligget optimalt på, uten å slite på noe måte. Jeg har maange seler, men enda ingen som slår denne faktisk.

Som tursele/sykkel/hverdagsele så synes jeg denne er helt super og sitter godt.
http://www.canider.no/seler/305-zero-dc-multisele.html

Ellers er det veldig individuelt når hunden din er ferdig og man kan regne med at størrelsen man kjøper vil sitte. Alt fra 9 mnd til to og halvt år.

Skrevet

Takk for svar. :)

Leste andre steder også nå at nomesele kanskje sitter bedre på collie enn f.eks. non stop.

Bare til opplysning så trener jeg ikke valpen på å trekke men alle hunder drar jo litt i båndet inntil de lærer å gå fint og da er det jo bedre for kroppen at de har sele enn at de går i halsbånd.

Hvilke av disse har du Affinity? https://www.felleskjopet.no/Sok/?search=nomesele

Og hvilken størrelse? Ser ut som de har færre størrelser å velge mellom enn non stop. Er det mulig å regulere litt på nome selen?

Vurederer Hurrta Y sele inntil han blir utvokst. Hvordan sitter de på collie?

Skrevet

Jeg ville ikke vurdert en nomesele til det bruket ditt. Min valp hadde ihvertfall kommet seg rett ut av det da isåfall :P Jeg bruker nomesele kunn til trekk. Går ikke ann å regulere. Ang størrelse så aner jeg ikke, jeg har i tre forskjellig størrelser så jeg pleier å ta på den som passer hunden jeg skal bruke :P

Jeg har Hurrta Y seler i forskjellig størrelser som mine bruker opp valpetiden, fungerer helt kurrant :)

Skrevet

Vurederer Hurrta Y sele inntil han blir utvokst. Hvordan sitter de på collie?

Ville mye heller valgt en sele som kan justeres mye, så slipper du ny Hurtta sele annenhver måned :)

Personlig var jeg veldig fornøyd med H-selen til Hunter. Jeg kjøpte en som var litt stor til ham 8 uker gammel og den hadde han lenge, tror frem til 6 mnd ihvertfall. Så å finne en sele som passer fra nå og til voksen tror jeg ikke er noe problem.

Rogz sine skal visst også være bra.

  • Like 1
Skrevet

@ Jeg tenkte å kjøpe trekksele når han blir voksen og skal på skiturer. Ikke tenkt å bruke Nome sele nå altså.

Skal sjekke ut de typene dere har nevnt og finne en med mulighet for justering sånn at vi slipper å kjøpe ny så ofte.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...