Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg prøver her også, poster samme greia som på canis...

Heisann...

Jeg er grønn på området, men skal på RIK-kurs - og jeg lurer på hva jeg kan forvente...

Det jeg har inntrykk av er at kursene er rimelig likt lagt opp. Så hvordan er det i praksis?

Hvor stor del er teori, hvor mye praksis er det? Det går over tre dager, kan jeg forvente at jeg må ta med meg hunden alle tre dager? (litt langt å reise....)

Hvis noen har erfaring hadde det vært fint å høre om det, jeg gleder meg som en unge, men ønsker å forberede meg mest mulig i forhold til hva hunden eventuelt skal gjennom...

Får man tilbakemelding på hvordan hunden gjør det i den praktiske delen?

Kan jo selvfølgelig spørre arrangør, og vil nok det også, men hadde vært greit å høre om andres erfaringer...

Skrevet

Stort sett teori på fredagen, så da kan hunden være hjemme om du vil det. Resten av helgen blir brukt på praksis og teori. Får du ikke tilbakemelding, så spør du bare :)

  • Like 1
Skrevet

Hvordan kurset er lagt opp spørs jo hvem som har kurset. Er det snakk om RIK-grunnkurs? RIK inneholder jo ganske mange programmer, så litt vanskelig å si hvordan kurset er lagt opp med mindre man vet hva slags kurs du skal på.

Jeg gikk RIK-grunnkurs i høst, og da hadde vi først en kveld med litt teori og info, en dag med innføring i C-arbeid og neste ble fordelt mellom spor og lydighet. Vi hadde litt teori på morgenen de to dagene med praksis.

Den første dagen fikk hundene 3-4 runder hver med figurant, som viste og forklarte både mens han jobbet med hundene og imellom hver hund.

Den andre dagen brukte vi første delen på innlæring av RIK-spor, og så gikk alle et lite spor mens alle de andre så på, deretter hadde alle en liten økt med lydighet hver.

Og ja, selvfølgelig får du tilbakemelding på hunden din, det er jo endel av å gå på kurs. :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg tenker at det nok er litt varierende praksis selv om innholdet nok er det samme. Vi hadde kun teori på fredag kveld og teori + praksis lørdag og søndag.

Figuranten vil jeg tro kommer med noen form for tilbakemelding på hva h*n tenker om/ser i hunden, det burde h*n ihvertfall. Viss ikke så er det bare å spørre :) Ellers vet jeg ikke om det er så mye å si egentlig, på ferske hunder så blir det jo stort sett lek og "fjas" med figurant og ikke så mye man trenger av forberedelser, bortsett fra line og helst en sele av noe slag. Ellers så er de nok flinke til å tilrettelegge for hver enkelt hund og eiers nivå. Det er veldig morro og en fin inføring i sporten, men veldig enkelt og bare å møte opp som man er :)

Edit: Tror vi hadde bare "c-arbeid" i praksis, mulig vi hadde noe lydighet, men spor hadde vi ikke. Kommer sikkert litt an på tilgang til spormark osv.

Guest Michellus
Skrevet

Da jeg gikk RIK grunnkurs for lenge siden nå føles det ut som, var det teori på fredagskvelden og teori og praksis på lørdag og søndag. Hele lørdagen gikk til c-arbeid og søndagen gikk til spor og lydighet.

Skrevet

Vi hadde teori på fredagskvelden, og praksis + litt teori på lørdag og søndag. Det var utrolig mange på kurset, tror vi var i underkant av 20 hunder. Noen hadde to hunder, og der fikk begge hundene prøve seg(JEG syntes det var litt urettferdig, da de fikk dobbelt så mye tid som oss med en hund). Lørdagen gikk til C-arbeid, da fikk alle 2 ganger hver, mer var det ikke tid til i og med at man skulle igjennom alle hundene. Søndagen gikk alle et lite spor før de som ville kunne vise fram litt lydighet og få kommentarer på det de hadde av instruktøren. Der var det ikke mye hjelp for min del, da jeg klikkertrener og instruktøren ikke hadde så mye peiling på det. Men det var helt greit for meg. Han ville at jeg skulle komme fram å vise litt fordi vi trente på en annen måte enn de var vant med i den klubben.

En filmsnutt av C-arbeidøktene våre. Vi har aldri prøvd dette før, så det er noe lignende dette du kan forvente om du og hunden ikke har vært borti dette før. Min hund syntes det var dritgøy og har aldri vært så høy på lek før.

  • Like 1
  • 4 weeks later...
Skrevet

Jeg var på RIK kurs i Haugesund for noen år siden med Arvid Hagen som instruktør. Han var inspirerende og dyktig.

Nå var vi ikke så mange på kurset og ingen hadde med seg mer enn en hund hver :)

Han trente også lydighet på en annen måte enn det jeg gjorde da, men valgte å kjøre hans metode på kurset.

Det jeg så på kurset var at veldig mye av det som klikkertrenere bruker av lek metoder er hentet fra RIK ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...