Gå til innhold
Hundesonen.no

Frakt med valp i båt?


Amanda
 Share

Recommended Posts

Hvordan er det å hente valp i Danmark og å frakte valpen til Norge via båt, danskebåten? Kan valpen være med inn siden den er ung og kanskje redd? Da kjenner den heller ikke bilen siden man nettopp har hentet valpen og det er kanskje dumt om den må ligge i bilen under båtturen? Må valpen være over 3 eller 4 måneder for å ta hunden med inn i Norge?

Jeg spør om det samme som over her hvis man skal hente valp fra Sverige? Går det noen båt til Sverige? Hvor fra da? Kan man ta med hunden inn i båten? Kan valpen komme fra 8-9 uker fra Sverige?

Tenkte mest på frakt til Norge med båt fra alle land. Eller er det dumt å frakte valper med båt.? Må man da ha med hunden i bil? Eller kan man reise uten bil? Tenkte bare på om det lønner seg å ta båt når man ikke orker å kjøre så langt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden må være minimum 15 uker gammel fra andre land enn Sverige så lenge inntakskravene fra Mattilsynet er fulgt. Fra Sverige kan man ta inn valpen ved 8 ukers alder så lenge inntakskravene fra Mattilsynet er fulgt.

Du har Sandefjord - Strømstad båten. Vet ikke om det går flere båter til Sverige fra Norge.

Betingelser for å reise med hund på DFDS (de har lugar tilpasset kjæledyr)

Stena Line har også lugarer hvor det er tillatt med kjæledyr

Også har du Hirtshals - Larvik, den tar vel en 3 timer



Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan fortoller man om man henter valp i Gøteborg med nsb tog? Fortoller man på togstasjoen i gøteborg? Eller på selve toget? eller når man er på oslo s? Eller?

Noen som har henta valp fra gøteborg? Eller Østersund? Har sett at nsb toget fra oslo kun stopper i gøteborg og østersund på nsb sine sider.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fjordline som går mellom Langesund og Hirtshals har eget hundedekk med store bur hvor eierne også kan oppholde seg. Båten tar ca 5 timer. Vi skal til Danmark i påsken og har bestilt plass til hunden. Om det er bedre å ha henne (1 år) i bilen er en annen sak .. det tenkte jeg å spørre om her på sonen :ahappy:

Hvordan det er med fortolling på tog vet jeg ikke, men da vi krysset grensen ved Svinesund med valpen vår stoppet vi i tollen og viste frem passet og kjøpekontrakten. Kommer du med ferge så finner du vel tollkontor når du kommer i land, vil jeg tro.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tok color line fra Hirtshals til Kristiansand da jeg hentet valp i Danmark :)

Fra Danmark må valpen være rabiesvaksinert.

Sjekk mattilsynets sider.

Dette må du passe på:
Før reisen
Generelle krav
Når du skal reise til Norge
Etter reisen
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...