Gå til innhold
Hundesonen.no

Plutselig anfall og ubalanse..


BareLinn
 Share

Recommended Posts

Stod opp idag tidlig, slapp ut hundene,og skulle slippe ut Phoebe..(Engelsk mastiff på 1år)

Hun kom ut av buret (som forøvrig er like stort som en hybel!), og kollapser over dørkarmen.. hun blir liggende i 30sek og kaver seg opp på beina og sjangler ut i hagen..

Søstra til sambo som bor i 2etg her,kom ut for å lufte sin hund,og ser hva som skjer.. en sjanglende hund ute, som overhodet ikke har kontroll på kroppen sin..Hun rakk å tisse, før hun sjanglet fra den ene siden,til den andre..

Hun var skikkelig forvirra,men kjente igjen begge oss tobente,og hørte på meg når jeg sa navnet hennes..

Jeg løper inn å vekker sambo, får hun ut for å se, mens sambo's søster,sitter ute med Phoebe vedsiden av seg..

Jeg lokket henne fremover,mens sambo leide henne lett i halsbåndet,og sambo's søster holdt bakparten rett..så vi fikk henne inn på dyna si, i stua..

Jeg ringte oppdretter, 3 forskjellige vetrinærvakter og da vi endelig fikk time var d hos ei som ikke var utdannet på smådyr, og kun ga smertestillende,beskjed om ro,og heller sa vi skulle få oss en time etter helga..

Imellomtiden hadde vi fått i Phoebe mye vann,og en kopp tørrfor.. Hun stabiliserte seg ganske greit etter ca 30min tid +/-..

Nå ikveld har jeg bestilt time hos vetrinær til imorgen,for full sjekk..

Men hva i alle dager KAN vi se for oss at blir utfallet? :/

Hun går fint nå, har fine bevegelser,igjen..og alt virker normalt nesten..

Hun fant seg en leke her tidligere ikveld og hev rundt..

Da hun ble luftet i bånd i hagen, så tok hun et kenguruhopp fordi hun var glad..

Jeg er rådvill,og redd.. og vet ikke hva jeg kan forvente..

Det første jeg tenkte når jeg så henne idag tidlig var; slag.. men samtidig stemte ingen av symptomene.

Ene dyrlegen jeg snakket med,mente d kunne være epilepsi..

Merker hun er litt ustø i bakparten om hun reiser seg, etter å ha sovet en stund..men det er snakk om sekunder det varer bare :/

Skjønner ingenting..

Jeg ønsker ingen diskusjon om bruk av bur i denne tråden!

Kun tips,råd eller om noen har opplevd lignene..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vanskelig å si, det kan jo være hva som helst. Virus, blodsukker, blodtrykk, dehydrert, nerve i klem :-/ Umulig å si!

God bedring til hunden og lykke til i morgen :-) Satser på at det ikke er noe alvorlig.

Hun hadde drukket iløpet av natten, og drakk masse og spiste litt etterpå.. spiste normalt til faste måltid igjen også..

Hun oppførte seg litt rart igår kveld og,så ikke godt å vite.. Satser på det er en quickfix :) Takk for lykke-ønskninger :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Off. Har ikke noe fornuftig å komme med. Vil bare si lykke til hos veterinæren! Håper det ikke er ble ikke alvorlig.

Har også vært borti en veterinærenvakt i Hallingdal som ikke er på smådyr. Om det er samme vet, er denne fullstendig udugelig. H*n sydde sammen en av hundene mine i høst, det ble infeksjon, dårlig sydd, hunden fikk IKKE med smertestillende, og bandasjeringen var så dårlig at det ble flere gnagsår. Enden på visa ble at et kutt i foten ble nesten 2 mnd med ro og en over 12 000 i vetutgifter hos andre veterinærer som måtte rette på skadene...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har fått oss en grundig kontroll nå, og etter alle symptomer å bedømme, er det veksten som er "problemet".

Han sjekket bakparten i alle retninger og bøyde og tøyde.

Sitt, stå og rundt i ring måtte hun også :P

Hun har IKKE vondt noen plass,men det er mest sannsynlig smerter som kommer pga den raske vekstkurven.

Pulsen var kraftig og jevn, hele tiden,og bevegelsene var veldig fine.

Vi skal bruke henne som før, fóre som før osv.. MEN vi må følge med, om hun får et nytt "anfall".

Skjer det flere ganger,så må vi se hva som skjer med hode,under anfallet.

Mtp epilepsi.

Igår var hun forvirret og redd,men hun var ikke ubevisst.

I tillegg er det jo den j*vla HD'en,siden hun er av stor/gigant rase, så han anbefalte å røntge når hun er 18mnd. (Noe som selvfølgelig var planen,uansett)

Med mindre det fortsetter,for da røntges både rygg og hofter, tvert!

Alt i alt veldig fornøyd med både vetrinær,og undersøkelse og alle forklaringer på spm jeg stilte.

Han sa og at vi måtte bare ringe nårsomhelst,om det skulle være noe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skulle det vise seg å være epilepsi trenger det ikke nødvendigvis å vise seg mer enn ett par ganger i løpet av hundens liv, men det kan også skje ganske ofte.

Hunden jeg kjente med epilepsi var bevist men ikke "til stede" under anfallene sine, og var tydelig redd etterpå og utslått noen timer senere.

Håper dere finner ut av det, og at det ikke er noe farlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anfall pga rask vekst hos en et år gammel hund? Greit nok at en Eng. Mastiff ikke er ferdigvokst på den alderen, men det begynner jo å hjelpe på høyde/lengde. Det svaret hadde jeg nok ikke slått meg til ro med...

Det han mente er at hun mest sannsynlig har hatt smerter og ikke helt selv skjønte hva som skjedde.

Hun skal uansett til kontroll igjen,og vi har som sagt fått beskjed om å følge med henne.

Inntil videre er hun helt seg selv igjen,og veldig glad og happy.

Hun er litt slapp syns jeg, men jeg har gitt opp håpet litt å få noe fornuftig ut av vetrinærene i bygda her.

Prøvde å ringe til Hønefoss,men kom ikke igjennom på tlf :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...