Gå til innhold
Hundesonen.no

Plutselig anfall og ubalanse..


BareLinn
 Share

Recommended Posts

Stod opp idag tidlig, slapp ut hundene,og skulle slippe ut Phoebe..(Engelsk mastiff på 1år)

Hun kom ut av buret (som forøvrig er like stort som en hybel!), og kollapser over dørkarmen.. hun blir liggende i 30sek og kaver seg opp på beina og sjangler ut i hagen..

Søstra til sambo som bor i 2etg her,kom ut for å lufte sin hund,og ser hva som skjer.. en sjanglende hund ute, som overhodet ikke har kontroll på kroppen sin..Hun rakk å tisse, før hun sjanglet fra den ene siden,til den andre..

Hun var skikkelig forvirra,men kjente igjen begge oss tobente,og hørte på meg når jeg sa navnet hennes..

Jeg løper inn å vekker sambo, får hun ut for å se, mens sambo's søster,sitter ute med Phoebe vedsiden av seg..

Jeg lokket henne fremover,mens sambo leide henne lett i halsbåndet,og sambo's søster holdt bakparten rett..så vi fikk henne inn på dyna si, i stua..

Jeg ringte oppdretter, 3 forskjellige vetrinærvakter og da vi endelig fikk time var d hos ei som ikke var utdannet på smådyr, og kun ga smertestillende,beskjed om ro,og heller sa vi skulle få oss en time etter helga..

Imellomtiden hadde vi fått i Phoebe mye vann,og en kopp tørrfor.. Hun stabiliserte seg ganske greit etter ca 30min tid +/-..

Nå ikveld har jeg bestilt time hos vetrinær til imorgen,for full sjekk..

Men hva i alle dager KAN vi se for oss at blir utfallet? :/

Hun går fint nå, har fine bevegelser,igjen..og alt virker normalt nesten..

Hun fant seg en leke her tidligere ikveld og hev rundt..

Da hun ble luftet i bånd i hagen, så tok hun et kenguruhopp fordi hun var glad..

Jeg er rådvill,og redd.. og vet ikke hva jeg kan forvente..

Det første jeg tenkte når jeg så henne idag tidlig var; slag.. men samtidig stemte ingen av symptomene.

Ene dyrlegen jeg snakket med,mente d kunne være epilepsi..

Merker hun er litt ustø i bakparten om hun reiser seg, etter å ha sovet en stund..men det er snakk om sekunder det varer bare :/

Skjønner ingenting..

Jeg ønsker ingen diskusjon om bruk av bur i denne tråden!

Kun tips,råd eller om noen har opplevd lignene..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vanskelig å si, det kan jo være hva som helst. Virus, blodsukker, blodtrykk, dehydrert, nerve i klem :-/ Umulig å si!

God bedring til hunden og lykke til i morgen :-) Satser på at det ikke er noe alvorlig.

Hun hadde drukket iløpet av natten, og drakk masse og spiste litt etterpå.. spiste normalt til faste måltid igjen også..

Hun oppførte seg litt rart igår kveld og,så ikke godt å vite.. Satser på det er en quickfix :) Takk for lykke-ønskninger :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Off. Har ikke noe fornuftig å komme med. Vil bare si lykke til hos veterinæren! Håper det ikke er ble ikke alvorlig.

Har også vært borti en veterinærenvakt i Hallingdal som ikke er på smådyr. Om det er samme vet, er denne fullstendig udugelig. H*n sydde sammen en av hundene mine i høst, det ble infeksjon, dårlig sydd, hunden fikk IKKE med smertestillende, og bandasjeringen var så dårlig at det ble flere gnagsår. Enden på visa ble at et kutt i foten ble nesten 2 mnd med ro og en over 12 000 i vetutgifter hos andre veterinærer som måtte rette på skadene...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har fått oss en grundig kontroll nå, og etter alle symptomer å bedømme, er det veksten som er "problemet".

Han sjekket bakparten i alle retninger og bøyde og tøyde.

Sitt, stå og rundt i ring måtte hun også :P

Hun har IKKE vondt noen plass,men det er mest sannsynlig smerter som kommer pga den raske vekstkurven.

Pulsen var kraftig og jevn, hele tiden,og bevegelsene var veldig fine.

Vi skal bruke henne som før, fóre som før osv.. MEN vi må følge med, om hun får et nytt "anfall".

Skjer det flere ganger,så må vi se hva som skjer med hode,under anfallet.

Mtp epilepsi.

Igår var hun forvirret og redd,men hun var ikke ubevisst.

I tillegg er det jo den j*vla HD'en,siden hun er av stor/gigant rase, så han anbefalte å røntge når hun er 18mnd. (Noe som selvfølgelig var planen,uansett)

Med mindre det fortsetter,for da røntges både rygg og hofter, tvert!

Alt i alt veldig fornøyd med både vetrinær,og undersøkelse og alle forklaringer på spm jeg stilte.

Han sa og at vi måtte bare ringe nårsomhelst,om det skulle være noe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skulle det vise seg å være epilepsi trenger det ikke nødvendigvis å vise seg mer enn ett par ganger i løpet av hundens liv, men det kan også skje ganske ofte.

Hunden jeg kjente med epilepsi var bevist men ikke "til stede" under anfallene sine, og var tydelig redd etterpå og utslått noen timer senere.

Håper dere finner ut av det, og at det ikke er noe farlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anfall pga rask vekst hos en et år gammel hund? Greit nok at en Eng. Mastiff ikke er ferdigvokst på den alderen, men det begynner jo å hjelpe på høyde/lengde. Det svaret hadde jeg nok ikke slått meg til ro med...

Det han mente er at hun mest sannsynlig har hatt smerter og ikke helt selv skjønte hva som skjedde.

Hun skal uansett til kontroll igjen,og vi har som sagt fått beskjed om å følge med henne.

Inntil videre er hun helt seg selv igjen,og veldig glad og happy.

Hun er litt slapp syns jeg, men jeg har gitt opp håpet litt å få noe fornuftig ut av vetrinærene i bygda her.

Prøvde å ringe til Hønefoss,men kom ikke igjennom på tlf :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...