Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Emma har veldig dårlige tenner og har alltid hatt det, og hun har dårlig ånde. Typ sånn... Avførings-ånde. Miste-matlysten-ånde. Osv. Men hun har også alltid hatt det utrolig trangt imellom tennene. Typisk småhund-problem.

My har aldri hatt noe problemer med tennene, er 7år og har aldri fjernet tannstein engang (planlegger det første gang til neste år, hun har bare pittelitt bak) og har ikke dårlig ånde. Men hun har ikke så deilig ånde at jeg vil ha henne sittende å pese meg i fjeset innendørs, for da lukter ingen hunders ånde noe godt :P Klam, varm hundeånde på seg.. Nei æsj.

Skrevet

Men hun har ikke så deilig ånde at jeg vil ha henne sittende å pese meg i fjeset innendørs, for da lukter ingen hunders ånde noe godt :P Klam, varm hundeånde på seg.. Nei æsj.

Jeg er veldig vár på lukter og sånt, men jeg merker aldri noe dårlig lukt selv om mine sitter og peser rett ved siden av meg faktisk :). Kanskje jeg bare har litt selektiv luktesans :lol: :lol:.

Skrevet

Emma har veldig dårlige tenner og har alltid hatt det, og hun har dårlig ånde. Typ sånn... Avførings-ånde. Miste-matlysten-ånde. Osv. Men hun har også alltid hatt det utrolig trangt imellom tennene. Typisk småhund-problem. 

My har aldri hatt noe problemer med tennene, er 7år og har aldri fjernet tannstein engang (planlegger det første gang til neste år, hun har bare pittelitt bak) og har ikke dårlig ånde. Men hun har ikke så deilig ånde at jeg vil ha henne sittende å pese meg i fjeset innendørs, for da lukter ingen hunders ånde noe godt :P Klam, varm hundeånde på seg.. Nei æsj. 

Jeg er veldig vár på lukter og sånt, men jeg merker aldri noe dårlig lukt selv om mine sitter og peser rett ved siden av meg faktisk :). Kanskje jeg bare har litt selektiv luktesans :lol: :lol:. 

Jeg kjenner lukte om Ida sitter i nærheten å puster mot meg :P haha

Nora kan sitte å puste meg i trynet uten at jeg merker noe.

Idag har jeg gått til innkjøp av tannkrem og noe grønne greier som skal i drikkevannet. Krysser fingrene :P

Skrevet

Da har vi pusset tennene for første gang og det var ekkkkkkeeelt synes Ida. Fy, håper ikke det er det vi må forsette med resten av livet for å ha bedre ånde :P haha Men blir vel lettere etterhvert :)

Skrevet

Som de andre sier så er det IKKE normalt med så dårlig ånde. Høres ut som om noe er galt ja.. Spesielt hvis det har endret seg i det siste. Kan være lurt å ta tannrøntgen, kan være at røttene råtner selv om kronene ser greie ut. Til vet'en er mitt tips!

Mine sin ånde lukter ingenting! :) Men begynner å lukte litt om jeg ikke pusser tennene deres på noen uker.

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...