Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips til valp som stikker av ute??


Anettex

Recommended Posts

Dette er det desverre ingen lettvint løsning på. Du må bare trene trene og atter trene på innkalling. Du må være mere et mer spennende alternativ enn det han står og snuser på, eller løper etter.

De første mnd med vofsa, fikk hun godbit når vi stod på trappa og skulle til å gå inn igjen. Slik at det å gå inn skulle være en hyggelig greie, ikke bare skrekkelig kjedelig.

Nå sitter inkallingen sånn så som så med henne. Uten forstyrrelser, er det ikke no problem, men om vi feks ser en jogger, er jeg ikke i tvil om at hun ikke vil høre på meg. Derfor bruker vi nå en langline, slik at vi får trent videre på inkalling, uten at det er fare for at hun henger seg i buksebeinet på en jogger e.l.

Vet ikke om det var noen tips du kunne bruke her, men om du føler du ikke rår med å trene på det selv, ville jeg kontaktet en hundeskole i nærheten og høre om de har inkallingskurs. Ellers går man ofte igjennom det på vanlige dressurkurs også.

Inkalling er jo noe av det viktigste vi kan lære hundene våre, for å ha mulighet til å gi dem frihet!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er i alle fall veldig viktig at du ikke løper etter hunden når den stikker av, men heller fra den! Belønn masse når den tilfeldigvis kommer bort til deg. Og prøv å rop på den mens du løper motsatt vei. Gjem deg gjerne for hunden, så den må lete etter deg. La det blir hundens jobb å følge med hvor du er, ikke omvendt! Det er veldig viktig å ta tak i dette nå, så det ikke får utvikle seg videre i den retningen! Ofte er hundene verre på det når de er hjemme, fordi der er de trygge og tør å gå lengre fra deg. Det kan være greit å ha et inngjerdet område å slippe valpen på hjemme, eller eventuelt ha på langline. Alt for å ikke la den få vanen med å stikke av. Lykke til :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er i alle fall veldig viktig at du ikke løper etter hunden når den stikker av' date=' men heller fra den! Belønn masse når den tilfeldigvis kommer bort til deg. Og prøv å rop på den mens du løper motsatt vei. Gjem deg gjerne for hunden, så den må lete etter deg. La det blir hundens jobb å følge med hvor du er, ikke omvendt! Det er veldig viktig å ta tak i dette nå, så det ikke får utvikle seg videre i den retningen! Ofte er hundene verre på det når de er hjemme, fordi der er de trygge og tør å gå lengre fra deg. Det kan være greit å ha et inngjerdet område å slippe valpen på hjemme, eller eventuelt ha på langline. Alt for å ikke la den få vanen med å stikke av. Lykke til :D[/quote']

Var akkuratt det jeg hadde tenkt å skrive altså :) Men men mener det samme i hvertfall da :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heisann heisann! har en liten papillon gutt på 15 uker og lurte på om det er noen som har tips til ha jeg bør gjøre når han bare stikker av ute når jeg skal lufte han/gå på do??

Du kan også trene på kontakt med hunden :) Det kan gi positivt utslag på innkallingen :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

OT: Er Timon broren til Kelly? :)

De lignet veldig, det er kusinen min som eier Kelly :D

Jupp jupp han er broren til Kelly!! HiHi! Ja han er bedre nå for jeg har begynnt og ha godbit i hånden når vi går ut så da er han rask til og komme inn igjen! Utfordringen blir nå å lære han å stå fint! hihi! han bare setter seg og gir labb hvis han ser jeg har noe godt!:D Tusen takk for alle svar!!!! :D:D:D:P:P:P:P :iloveu:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...