Gå til innhold
Hundesonen.no

Say whuuut? Mattilsynet - aksjon mot dressur med strøm


Guest Belgerpia
 Share

Recommended Posts

Guest Belgerpia

Jeg hadde nabo uti skauen som jeg "meldte" til vedr blant annet bruk av strøm for en del år siden, det er f*** ikke greit i det hele tatt. :no:

Nei, det er det ikke - ikke litt engang - hårreisende faktisk.........

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

....men det hører med til historien at mattilsynet ikke gjorde en pøkk. Kompis med den nevnte mannen og i samme hundemiljø, må vite. :huh:

Du tuller nå eller?????

Det er jo ikke bra, og bare det faktum at treningen foregår i skauen så andre ikke skal se burde jo tilsi at dette er ting som ikke tåler dagens lys.

Noen burde filme og legge ut til spott og spe, da MÅ de gjøre noe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er faktisk skremmende mange som kommer og spør om vi selger strømhalsbånd.. Var en senest i går, og da opplyste jeg om at det var ulovlig (takk og pris) pga dyrevernsmessigeårsaker. "Jammen det finnes jo ulike styrker da". Det er fortsatt strøm, det er fortsatt laget for å gjøre vondt uansett hvor svakt det er, og det er derfor fortsatt ulovlig.

Snakket med en instruktør på et intervju for en intruktørjobb. Han hadde også brukt strøm noen ganger. Da je påpekte at det var ulovlig så mumlet han bare litt og skøv det unna: "Det fungerte i hvert fall".

Synes det er en skremmende utvikling at flere og flere ser til strøm som en løsning. Spesielt privatpersoner som mest sannsynlig ikke timer det riktig og bare skaper frustrasjon og frykt hos hunden.. Sikkert bare for å få den til å slutte å bjeffe når de dra hjemmefra også.. :(

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han bruker jo ikke strøm hele tiden, skjønner dere... bare i slike situasjoner som når:

"..en hannhund går mot en hannhund og det blir full tenning"

Jeg kan med hånda på hjertet si at om noen hadde strømma min hund mens hodet hans var innstilt på å ta en annen hund så ville strøm IKKE hjelp på den situasjonen, heller motsatt.

...what an asshat.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er blitt observert en staff som har fått støt pga den bjeffet mens den sto bundet til ett tre. En annen er blitt strømmet såpass mye at den har ligget på rygg med beina i været og ristet! Dette er kommet frem i en diskusjon på facebook, av de folka som meldte han her til mattilsynet! Han holder til i skogen i fredrikstad, er ikke godkjent instruktør og er dessverre kjent for sine metoder. Det som sjokkerer meg er at folk syns det er helt greit å misshandle dyrene sine på denne måten!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare spekulasjoner, men hvor mange slike instruktører kan det være i området. Jeg møtte hvertfall en som var på treningstur med en hund og eier, og han la ut i det vide og det brede om at strupehalsbånd og kort kobbel måtte man ha for å ha MAKT over hunden. Bet meg merke i han siden han åpenbart hadde sett basenji og lest navnet men ikke helt hadde kontroll på uttalen. Men til hans forsvar var det helt greit med sele på så små valper, man trengte ikke makt helt enda.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han bruker jo ikke strøm hele tiden, skjønner dere... bare i slike situasjoner som når:

"..en hannhund går mot en hannhund og det blir full tenning"

Jeg kan med hånda på hjertet si at om noen hadde strømma min hund mens hodet hans var innstilt på å ta en annen hund så ville strøm IKKE hjelp på den situasjonen, heller motsatt.

...what an asshat.

Ja, jeg vil tro at det ville oppildnet enda mer. Hunder som får vondt biter sannsynligvis bare enda hardere!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...