Gå til innhold
Hundesonen.no

Border terrier


tmp
 Share

Recommended Posts

Jeg har lest et par-tre tråder om Border terrier her inne hvertfall, men tror de var arkiverte så de kommer ikke opp når du søker her inne. Hvis du googler "border terrier site:hundesonen.no" får du opp alt :)

Virker som utrolig kule hunder, men jeg slo den ifra meg fordi jeg fikk inntrykk av at samkjønnsaggressivitet forekommer relativt ofte på denne rasen.

"Border terrier Norge" på Facebook har jeg og kikket endel i :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min erfaring med rasen begrenser seg til 3 individer som alle er veldig aktive, men ellers ganske ulike.

En god venninne av meg har en helt herlig bordertispe. Hun er veldig aktiv og er høyt og lavt ute. Eieren opplever at tispa ikke krever hodetrim, men mye tur (helst løs) for å finne roen inne. Denne frøkna kan fint gå løs og har hun har kort radius ute. Frøkna er lettlært og veldig "eager to please". Hun har et veldig godt språk og er robust som bare det. Hun er så skjønn! :)

De to andre jeg kjenner er mor og datter og der er det mye lyd og mye stress og lite konsentrasjon. Jeg håper ikke de to er representative for rasen for å si det slik.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjenner etterhvert mange bordere og eiere/oppdrettere. Det finnes trivelige individer, men det er et stykke i mellom dem. Det gjennomgående er hundeagressivitet, høyt stressnivå, utagering, generelt mye lyd osv. Mot folk er de fleste ok. De er gjerne førerorienterte og lette å ha løs, der man ikke treffer andre hunder...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en border terrier som nabo. Veldig hyggelig og sosial kar, mot alt på to og fire ben. Jeg kjenner også en borderoppdretter her i området med veldig sosiale og hyggelige hunder. De bor sammen med tosifret antall trekkhunder, og er fra fødselen vant til mange ulike hunder og barn i alle aldre.
Så der er tydelig forskjell på linjer og oppdrett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en border terrier som nabo. Veldig hyggelig og sosial kar, mot alt på to og fire ben. Jeg kjenner også en borderoppdretter her i området med veldig sosiale og hyggelige hunder. De bor sammen med tosifret antall trekkhunder, og er fra fødselen vant til mange ulike hunder og barn i alle aldre.

Så der er tydelig forskjell på linjer og oppdrett.

Kan du si hvilken oppdretter det er, gjerne på pm om du ikke vil skrive det her i tråden.

Border Terrier er en av mine siklepå-raser, i tilfelle jeg en gang skal ha en maskothund :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...