Gå til innhold
Hundesonen.no

Border terrier


tmp
 Share

Recommended Posts

Jeg har lest et par-tre tråder om Border terrier her inne hvertfall, men tror de var arkiverte så de kommer ikke opp når du søker her inne. Hvis du googler "border terrier site:hundesonen.no" får du opp alt :)

Virker som utrolig kule hunder, men jeg slo den ifra meg fordi jeg fikk inntrykk av at samkjønnsaggressivitet forekommer relativt ofte på denne rasen.

"Border terrier Norge" på Facebook har jeg og kikket endel i :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min erfaring med rasen begrenser seg til 3 individer som alle er veldig aktive, men ellers ganske ulike.

En god venninne av meg har en helt herlig bordertispe. Hun er veldig aktiv og er høyt og lavt ute. Eieren opplever at tispa ikke krever hodetrim, men mye tur (helst løs) for å finne roen inne. Denne frøkna kan fint gå løs og har hun har kort radius ute. Frøkna er lettlært og veldig "eager to please". Hun har et veldig godt språk og er robust som bare det. Hun er så skjønn! :)

De to andre jeg kjenner er mor og datter og der er det mye lyd og mye stress og lite konsentrasjon. Jeg håper ikke de to er representative for rasen for å si det slik.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjenner etterhvert mange bordere og eiere/oppdrettere. Det finnes trivelige individer, men det er et stykke i mellom dem. Det gjennomgående er hundeagressivitet, høyt stressnivå, utagering, generelt mye lyd osv. Mot folk er de fleste ok. De er gjerne førerorienterte og lette å ha løs, der man ikke treffer andre hunder...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en border terrier som nabo. Veldig hyggelig og sosial kar, mot alt på to og fire ben. Jeg kjenner også en borderoppdretter her i området med veldig sosiale og hyggelige hunder. De bor sammen med tosifret antall trekkhunder, og er fra fødselen vant til mange ulike hunder og barn i alle aldre.
Så der er tydelig forskjell på linjer og oppdrett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en border terrier som nabo. Veldig hyggelig og sosial kar, mot alt på to og fire ben. Jeg kjenner også en borderoppdretter her i området med veldig sosiale og hyggelige hunder. De bor sammen med tosifret antall trekkhunder, og er fra fødselen vant til mange ulike hunder og barn i alle aldre.

Så der er tydelig forskjell på linjer og oppdrett.

Kan du si hvilken oppdretter det er, gjerne på pm om du ikke vil skrive det her i tråden.

Border Terrier er en av mine siklepå-raser, i tilfelle jeg en gang skal ha en maskothund :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...