Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp! Valpen min har spist for mye!


Recommended Posts

Skrevet

Valpen vår Vargh (4mnd og 2uker gammel) kom seg inn i skapet der matposen er i det døren var litt på gløtt.
Mye tørrfor ble slukt, magen este seg opp og han har kastet opp en gang. Samt bæsjet ute to ganger etter hendelsen.
Han piper og klager litt, men er også veldig leken. Kjæresten skal slå på tråden til dyrelegen mens jeg spør om noen gode råd her.
Hva skal vi gjøre? *bekymret hønemor*

Skrevet

Så lenge han har kastet opp og bæsjet =fått ut litt igjen så hadde jeg holdt han i ro å sett an. Viser han tegn på store smerter e.l. så bør man komme seg raskt til vet, i tilfelle magedreining eller noe slikt, men oftest går det jo bra :) Hannen jeg hadde tidligere fikk slukt rundt 5 kg tørrfor på 15 min.. Han fikk litt vondt, naturlig nok, spydde opp det meste og ble helt fin igjen relativt uproblematisk.. Fikk mat som vanlig ellers.

  • Like 1
Skrevet

Mayah gjorde det et par ganger da hun var valp og. Varg har fått glupskheten fra malamuten skjønner jeg :lol: Bare å ta det litt med ro og la magen roe seg. Det er nok ikke veldig behagelig for lille liten. Da har dere lært å passe på maten :P

  • Like 1
Skrevet

Observer, gi han rikelig med drikke og følg med at alt kommer ut igjen. Han kan nok med fordel sulte i et par dager.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hvorfor skal han sultes et par dager? Dette er jo ute av systemet igjen nesten like fort som ett måltid i normal størrelse. Selvfølgelig skal han ikke ha mat i kveld, kanskje er han ikke veldig sulten til frokost heller, men jeg kan ikke forstå hva det skal være godt for å sulte han i to dager fordi han har spist for mye nå?

Pass på at han alltid har tilgang til vann og se det an. Faren med det er jo at tørrfor sveller voldsomt og krever mye væske, men sannsynligvis kommer det enten mer opp igjen eller så går det helt normalt gjennom systemet og du kommer til å trenge mange bæsjeposer med på tur :P

Skrevet

Skjønner heller ikke hvorfor han skal sultes i flere dager. Du kan vurdere å gi litt mindre mengde neste dag om han fremdeles virker stor.

Whippeten vår har forspist seg to ganger. Holdt henne i ro, og dagen etter har ting vært som normalt igjen.

  • Like 1
Skrevet

Jeg ville heller ikke vurdert å sulte en valp i flere dager, jeg ville ikke gitt noe de 12-16 timene, også fortsatt med litt mindre porsjoner, men vært fort oppe i normal mengde igjen, jeg liker ikke at valper skal gå dager uten mat, i mitt hode er det fy fy ;)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det første og viktigste er å ta valpen ofte nok ut, så det ikke er behov for å å gjøre fra seg inne. Også om natta. Jeg ville sendt dynene til rens for å få de rengjort skikkelig. Er hundene vante til å sove på soverommet? Isåfall må dere lære dem å slappe av og sove et annet sted. Her er det mye inspirasjon å hente fra Maren og Bølle til Bestevenn. Gi de faste liggeplasser i stua eller annet rom og lær de å ligge der og slappe av. Det kan hjelpe med å bruke kompostgrinder eller barnegrinder til å begynne med, for å begrense dem litt, og evt. i soveromsdøren.
    • Etter jeg fikk valpen som har tissa flere ganger i senga og på dynene så begynte de andre to også å gjøre det samme. Vi har sprayet på Urin Off og andre spray noe som ikke har funka. Vi har også gjort sånn at hundene ikke kommer inn på soverommet vårt men da står de utenfor å bjeffer sammenhengende i flere timer og det går ikke siden de ikke kan vekke nabolaget her. Nå stinker det tiss og bæsj i hele senga og på dynene og de fortsetter å markere. Må vi kjøpe en ny seng og nye dyner og alt? Men bjeffinga slutter de ikke med når de vet at vi er inne på soverommet. Har dere noen tips? Vi er helt desperate her.
    • Veldig bra! Da har du gjort det helt riktig  
    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...