Gå til innhold
Hundesonen.no

Brenne klør


Oda
 Share

Recommended Posts

Mente ikke nødvendigvis at hun skulle gjøre det selv da ;)

Det er fint om du siterer eller @ de du svarer, ellers er det lett at det går en hus forbi. :) Jeg trur litt av problemet var at TS ikke har noen til å hjelpe seg med klørne, og om hun får hjelp, så er det jo bare å klippe i vei, alternativt slipe dersom den som bistår har en sånn. :)
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg jobber på dyreklinikk og der hvor jeg jobbet tidligere for noen år siden hadde vi så brenner til å brenne klør. Men det var svært sjelden vi brukte den. Hunden fikk full narkose og injeksjon med smertestillende og antibiotika men kan tenke meg at det er ubehagelig i etterkant når nervene blir klippt rett av.

Vet ikke om det er så mange veterinærer som gjør dette lengre...men tror det er bedre å få noen til å hjelpe seg å kanskje klippe/file hver uke slik at nerven gradvis trekker seg tilbake :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hørt om hunder som har fått store problemer på grunn av klobrenning. Det gjør vondt etter behandlingen, så hunden trenger smertestillende i noen dager. Om de ikke får det, og i utgangspunktet er sensitive i forhold til klørne sine kan det skape kjempeproblemer med videre håndtering.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anbefaler slipemaskin for klør, men bruk litt tid på å venne hunden til klosliperen og ikke slip for lenge på hver klo, da det oppstår friksjonsvarme. Slip heller korte intervaller flere ganger :)

Jeg har forsøkt å file manuelt, men dette er jo et evighetsarbeid :)

Har du en god slipemaskin å anbefale?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mente ikke nødvendigvis at hun skulle gjøre det selv da ;) Tror det er mer behagelig for hunden å få slipt klørne kortere enn å klippe de når nerven er så lang. Selv synes jeg klosliper er supert, men folk får bruke den metoden de liker best :)

Jeg har en assistent som kan hjelpe til med klofilemaskin... Hun føler seg ikke komfortabel med å klippe, men kanskje litt tryggere for henne å slipe...?
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Jeg har en assistent som kan hjelpe til med klofilemaskin... Hun føler seg ikke komfortabel med å klippe, men kanskje litt tryggere for henne å slipe...?

Nå kan jeg bare snakke for meg selv, men jeg er pissredd for å klippe klør. Det jeg er redd for er å klippe for langt inn, noe som smitter over på hundene. Det hjelper heller ikke at jeg har klippet for langt inn et par ganger og at hundene mine har klør svartere enn ******* akkurat. Vi kjøpte klosliper, og herre Jesus så mye bedre det er. Jeg sliper ned til jeg ser en liten bloddråpe, da vet jeg at jeg har tatt så langt inn som jeg kan den dagen. Sliper kanskje en gang i uka (noen ganger litt mer sjeldent noe jeg ikke liker da jeg har en som gror klør som om han skulle fått betalt for det) og klarer fint å slappe av med å gjøre det kontra klipping :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har forsøkt å file manuelt, men dette er jo et evighetsarbeid :)

Har du en god slipemaskin å anbefale?

Kan tenke meg at manuell sliping tar mye tid :)

Jeg har bare en billig en som jeg kjøpte på clas ohlson, og synes den er helt ok. Var litt redd min sære shiba skulle nekte å godta den, men det gikk veldig fint. Mulig det tar litt lengre tid å slipe klørne på en labrador, da de har kraftigere klør. Bare husk å ikke slip for lenge for da oppstår det friksjonsvarme og det er ubehagelig for hunden. Tror jeg sliper maks 3 sekunder på hver klo, men går over flere ganger.

Brukte lang tid (ca. en uke) på å tilvende hundene med slipemaskinen. Delte opp godbiter i bittesmå biter og begynte med å gi godbit hver gang jeg tok den på sånn at de assosierer lyden med godbit. Da hunden var komfortabel med lyden tok jeg den borti henne for at hun skulle bli kjent med vibrasjonene, men ikke på klørne. Brukte for eksempel håndtaket til å klø henne på ryggen og så fikk hun godbit når hun godtok det. Og så prøver jeg å ha en superhappy tilnærming når vi sliper klør, sånn at hunden tenker at dette er jo skikkelig gøy. Etter noen dager brukte jeg slipemaskinen på klørne 1 sekund - godbit og skryt, 1 sekund - godbit og skryt. Så gjentok vi det mange ganger. Nå er klosliping blitt en lek og de kommer frivillig når de ser at jeg finner frem "godbitmaskinen" :P

Tilvenningen til slipemaskinen kan du jo sikkert gjøre selv, før du får hjelp av assistenten til å slipe.

Hun eldste hunden min hatet kloklipping. Noen andre hadde henne i 2 år uten å klippe klørne hennes, og da hadde hun lange klør med lang nerve og de begynte å blø bare jeg klipte 2 mm. Etter det ble hunden sur bare hun så kloklipperen. Så synes det er veldig kjekt og behagelig at det er en positiv greie nå :)

Håper det kan være til hjelp. Lykke til :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...