Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har noen raser i bakhodet men skader aldri med nye forslag. :)
Er ikke snakk om en hund til før om tre års tid. Vi har nå en på 15 mnd og henter en valp om et år. Og er ikke sikkert det blir noe av at jeg kjøper meg min egne hund i det hele tatt, men tenker jo på det..

Er på utkikk etter en robust rase som skal leve med to Dogo Canario på 50-60 kg. Den må kunne være løs, helst middels størrelse så det er mulig å ha den med rundt omkring. Ikke samkjønnsagresjon! Hunden vil få en liten morgentur, en times tid om ettermiddagen og en luftetur før kvelden. Noen dager mer, andre dager mindre. Kommer ikke til å bruke masse tid på mentaltrening men lettlærte hunder foretrekkes da jeg har lite tålmodighet. Er ikke kresen på utseende.
Alle forslag mottas med takk.

Skrevet

Spørs jo hva du mener med robust egentlig? Jeg forbinner jo robust med type rottis osv(molossere), men på samtlige av de som går under robust i min bok har jo i større eller mindre grad innslag av sammkjønnsaggresjon. Mellomting er jo retrieverne, passe robuste og hyggelige, dog noe mindre førerorienterte enn gr 1(kommer jo an på personlige preferanser hva man foretrekker her). Collie hadde jo sikkert glidd rett inn i en slik hverdag :)

Skrevet

Spørs jo hva du mener med robust egentlig? Jeg forbinner jo robust med type rottis osv(molossere), men på samtlige av de som går under robust i min bok har jo i større eller mindre grad innslag av sammkjønnsaggresjon. Mellomting er jo retrieverne, passe robuste og hyggelige, dog noe mindre førerorienterte enn gr 1(kommer jo an på personlige preferanser hva man foretrekker her). Collie hadde jo sikkert glidd rett inn i en slik hverdag :)

Robust som i at den tåler å bo med 2x55kg hund. Hadde aldri tørt å ha f.eks Whippet tilfelle en av de store har litt fart inn i siden på den. Vil ikke leve i frykt for at de store skal knekke et bein eller noe på min hund. Hvis du skjønner. :)

Skrevet

Robust som i at den tåler å bo med 2x55kg hund. Hadde aldri tørt å ha f.eks Whippet tilfelle en av de store har litt fart inn i siden på den. Vil ikke leve i frykt for at de store skal knekke et bein eller noe på min hund. Hvis du skjønner. :)

Whippet hadde faktisk tålt det helt fint. Mine whippeter herjer helt fritt med rottisen her, null hensyn, og det går kjempe fint. Rottisen har aldri laget et merke på whippetene, mindre enn whippetene har gjort imot hverandre. Og tro meg: hun ene whippeten min har virkelig fått gjennomgått av rottisen.

Bare så det er sagt..

Skrevet

Whippet hadde faktisk tålt det helt fint. Mine whippeter herjer helt fritt med rottisen her, null hensyn, og det går kjempe fint. Rottisen har aldri laget et merke på whippetene, mindre enn whippetene har gjort imot hverandre. Og tro meg: hun ene whippeten min har virkelig fått gjennomgått av rottisen.

Bare så det er sagt..

Det er vel tidvis motsatt – whippeter lager skader/vondter på andre hunder, med den farten de tidvis setter opp. Meesha har løpt løs med mye større og mer robuste hunder enn seg selv flere ganger og den eneste som har fått den andre til å hyle er Meesha, da han traff poten på den større hunden i full fart.

Meeeen det blir på siden.

Til TS: Jeg kjenner ikke til berner forøvrig, det var bare første rasen som falt ned i hodet mitt. Jeg har møtt en god del bare "på hils", og det virker som svært hyggelige hunder. Kanskje @SFX kan si noe om det, dersom det er aktuelt for deg TS?

Skrevet

Det er ikke sikkert det gjelder alle canarie-dyr, men jevnt over har jeg inntrykk av at de trives bedre med mindre hunder enn seg selv, og ikke minst mildere raser. Min kan ikke fordra intense bikkjer (type staff). Milde, enkle raser er elsk for Canarioer, og som sagt - gjerne ikke for store...

Skrevet

Det kommer jo litt av på hva du foretrekker egentlig, collie er jo et sikkert valg mtp egenskapene du ønsker deg, kanskje ikke en rase som kommer til å føle noe stort behov for å herjeleke med to svære bikkjer, spesielt ikke om de leker på samme måte som sine like (bryting osv), men dette er jo ting de isåfall ordner opp i og styrer helt selv, noen bikkjer er jo flinke til å tilpasse leken til lekekameraten også, uansett så er det isåfall her snakk om forskjellige leke/væremåter, har ingenting med skader eller slikt å gjøre. Ellers så vil jo antagelig de fleste retrieverne passe inn, dog vil den gjennomsnittlige retriever ha en ganske annen væremåte og oppførsel enn en gjeter, ikke noe galt med noen av dem, spørs vell bare hvilken type man foretrekker. Dalmis?

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Skrevet

Collie (korthår) har jeg sett litt på, men langhår ønsker jeg ikke.

Dalmatiner er jeg redd blir for aktiv for meg?
Store hunder er uaktuelle, type Berner og Boerboel. Maks 30-35 kg.

Mye mulig at f.eks Whippet tåler litt, men jeg ønsker en hund hvor jeg ikke er redd for at den andre kan skade den.

(Nå er dette laaangt frem i tid, så det er sagt. Så jeg bare leker med tanken om en egen hund, det er ikke noe som blir bestemt på noen år)

Skrevet

Er det utelukket med en ny japaner?

Ja, det er helt utelukket og det har det vært lenge. Ozzy var den beste hunden for meg, men JS er ikke rasen for meg. Og kjenner jeg meg selv rett hadde jeg forventet en "ny" Ozzy og sammenlignet en ny JS med han og hans væremåte. Og det er ikke rettferdig.

  • Like 1
Skrevet

Du har jo i grunn veldig mye å velge mellom med de kriteriene der altså. Jeg tenker jo også at Whippet kan være et fint valg, samme med raser som collie (korthår/langhår) og retrievere. Egentlig veldig mange!

Skrevet

Jeg har Labrador og Cane Corso, og det er en perfekt match! De leker på samme måte, og er begge robuste og kroppsharde raser som tåler litt tøff lek.

Labradoren bryr seg ikke om Canens vakt/vokt, og de er dermed enkle å gå turer med sammen. Han har heller ikke sterke instinkter som må tas hensyn til. Dessuten er han førerorientert og lettlært. Han krever endel mer aktivitet enn Canen, særlig mental trening, så han passer ikke som "reservehund" sånn sett. Men selv om han krever endel mer aktivitet, er han lett å oppdra, og er veldig enkel å ha i forhold til Canen som krever forholdsregler og ekstra trening på ting som Labradoren ikke trenger trening på i det hele tatt.

Labradoren godtar omtrent alt, jeg har ingen problemer med han i det hele tatt. Om vi går tur i bånd med begge, så er Canen opptatt av folk vi møter, katter, fugler, osv, og må tøyles i forhold til det, til tross for at vi har trent på slike ting fra hun var valp. Men det må hele tiden trenes på og vedlikeholdes. Mens Labradoren snuser i veikanten når han får lov, og glatt overser alt annet. Og han kommer inn til meg om Canen reagerer på noe, og går pent ved fot, så i sånne tilfeller har jeg kun Canen å konsentrere meg om.

For meg er dette en perfekt match, særlig fordi de to passer så godt sammen når det gjelder lek og måte å være på. Jeg ser også for meg at mindre hunder hadde passet bra, f.eks en dvergschnauser eller en cairn terrier. Men der har du f.eks at de lettere bjeffer, noe som kan gire opp en vokter.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Liker å se gamle brukere savne aktivitet. Min første bruker fant sonen i 2010. 16 år, av og på, teller kanskje som gammel bruker jeg også   Tror kanskje flere søker tilbake til forum etterhvert pga økende misnøye med Big Tech data harvesting. Selv er jeg i ferd med å ta spranget fra Android til et nisje operativsystem som er upraktisk fordi Vipps og BankID ikke fungerer — men det er privat. Storebror får ikke registrert hvor mye flatulens jeg har produsert for å beregne neste ukes klimakvote. Andre deler villig alt og kommer kanskje aldri tilbake fra Facebook, Google, Alexa, Copilot og Siri. Jeg var forøvrig ikke aktiv på sonen i den dramatiske perioden alle snakker om som en andre verdenskrig. Da jeg pauset pga livssituasjon var dette et av de mest aktive forumene på norsk internett. Høyt tempo, høy temperatur. Det var trist å returnere til en spøkelsesby lik Levanger sentrum etter Magneten ble bygget.  Jeg blir like glad hver gang jeg ser aktivitet her, nær samme hva det dreier seg om, så vit at det gleder selv om det kanskje ikke kommer respons. Keep sonen alive🐾 
    • Vurderer begynne oppdatere her igjen, etter en lang periode med så mye drama og alvor i privatlivet at jeg har "fått" autistisk burnout av det. Fullstendig ute av drift og knapt i stand til et absolutt minimum av nødvendigheter for overlevelse. Edeward har gått for lut og kaldt vann med kun pliktmosjon, pliktlek, sporadiske pliktturer, ytterst få opplevelser utenfor hagen og bare et absolutt minimum av stell. Han har tolerert det skremmende bra. Robust type. Så lenge han får kos, godbiter, leker å fly etter og hull å grave dem ned i er han tålelig fornøyd med livet. Mamsen hans er ikke like lett å glede. Sykdom fra forgiftninger og stress pga gjentatte innbrudd har ikke lettet den psykiske og emosjonelle byrden av samtidig alvorlig personkonflikt i nær relasjon. Forhistorien er for lang til å fortelle, men den er alvorlig nok til at jeg har riesen istedenfor dvergpuddel. Noe av det er så alvorlig, jeg tror det er direkte hensynsløst å påminne om at ting som foregår på skjerm og fremstår som en slags fiksjon i de flestes hverdag er harde realiteter for andre, som meg. Alle har lest om lastebil-Jonas, for å ta et eksempel. Sånne ting fortonet seg som en slags fiksjon for meg ihvertfall, all den tid jeg ikke var utsatt for liknende selv i min egen hverdag. En kan lese om iranske agenter og kjøkkenkjemi terrorister som skader seg selv og må ha hjelp, men skjermen skaper en betryggende følelse av at det er en slags fiksjon, selv om det er nyheter, for det skjer jo ikke her foran meg i mitt nabolag — helt til en mann med jaktrifle prøver klatre inn vinduet ens kl 05:30 på morgenen og en står der bak døren i bare trusa og venter på døden med en kjøkkenkniv i hånden, i håp om å i det minste klare merke fyren for drapsetterforskerne - og det som plager en mens en står der og rister av adrenalin er: "I'm not decent! Jeg skulle tatt på en t-skjorte. Jeg er uanstendig lite kledd for anledningen." Akkurat det plaget meg i den situasjonen.  Han klarte forøvrig ikke komme seg inn gjennom det smale vinduet jeg hadde latt stå åpent, så jeg slapp med skrekken og unngikk ydmykelsen i bli sett, drept og funnet i bare trusa, hvilket også var en lettelse. En vet aldri hvordan en reagerer på ekstreme situasjoner før en er i dem. Jeg vet st jeg sover ikke uten noe på overkroppen igjen ^^ Det neste som virkelig plaget meg overraskende var at hans samboer og to barn måtte "feire" jul alene etter at politiet skjøt og drepte ham neste gang han la seg på hjul for å prøve drepe meg igjen, fordi han ble desperat og åpnet ild mot dem først. Jeg var veldig emosjonelt berørt av de stakkars etterlatte. Gnog meg hardt, lenge. ..men det der var i 2016, og er på deilig avstand nå.  I løpet av året som har gått har jeg bare blitt kronisk blyforgiftet av at en gjøk med foil impressioned key har låst seg inn og ut av hjemmet mitt og stappet blypasta fra bilbatterier i vannrørene med ujevne mellomrom mens jeg har vært ute med Edeward, og også sprayet ALLE klær, håndklær og sengetøy med ufortynnet Karate Zeon CS 5.  Blyet oppdaget jeg omsider ved kroppslige symptomer, som akutt diabetes, metallsmak og synlige partikler i vannet. Det ufortynnede landbrukskjemikaliet i klærne oppdaget jeg ikke før uker etter å endelig ha anskaffet boligalarm. Det hadde svidd og klødd intenst veldig lenge og jeg hadde "fått" en skremmende mengde føflekker og andre hudforandringer, men jeg hadde ingen anelse om hva som var årsaken før jeg begynte skylle klær med renset vann (omvendt osmose apparat) for å få ut hva jeg trodde var bly fra vannrørene. Klærne produserte et merkelig skum. Det skummet mer jo mer jeg skylte. Viste seg etter mye undersøking å være et heslig ekkelt insekticid laget for å SITTE på planter i regn og vind. Ikke før etter hydrolyse med ekstrem pH ville noe av det slippe fra tekstilene, og de mengdene med mikrokapsel debris som kommer ut av dem etter å ha brutt ned virkestoffet forteller en skremmende historie om gjentatt sprøyting om og om igjen over tid. Alle de "små" tingene. Drama og intriger i personlige relasjoner har allikevel tæret mer. Fra å ha vært en såkalt ressursterk, høytfungerende autist som maskerte godt nok til å passere som noenlunde nevrotypisk, så har jeg kollapset til et dysfunksjonelt nivå av autisme folk flest forbinder med ordet. Knapt evnet spise. Dusjet to ganger i uka. Tror jeg brukte de samme sokkene fire dager på rad en uke. Fullstendig ute av drift. Vekslet mellom apatiske shutdowns i time etter time med samme repetitive mobilspill for å unngå hysteriske panikkanfall meltdowns fra psykologiske triggere hvis rammer fort dersom jeg ikke holder intenst fokus på noe for å hindre tankene fra å vandre og uunngåelig påminne meg noe som utløser en kaskade av akkumulativt triggende minner. Det er sluttsummen på kassalappen som teller, mente Reitangruppen. Hver enkelt vare en plukker med seg på tur gjennom IKEA gir ingen stressrespons i seg selv.  Forrige gang jeg hadde meltdowns var forøvrig i barndommen, før pubertet. Tror jeg egentlig var ganske robust jeg også. Som en abusive cluster b personlighet uttalte i irritasjon som gled over i sadistisk forventningsglede: "Sterke mennesker bøyer seg ikke, (men) de knekker (til slutt)."  Årsaken til å velge skrive her igjen nå er at den verste biten, den alvorlige konflikten i nær relasjon, den er i praksis løst. Det kan ta lang tid før det ekstremt toksiske, interpersonlige dramaet er over, men selve problemet er løst. Det praktiske problemet er uskadeliggjort. Som en litt stereotypisk praktisk anlagt og materielt fokusert asperger (tidligere vellykket maskberger) tror jeg det å ha løst det praktiske og konkrete problemet som var kilden til hele konflikten automatisk fikser konflikten etterhvert også, så det ser ut som lys i enden av tunellen, selv om det fortsatt er mørkt her inne og jeg ikke vet hvor utgangen er ennå. Naboen dukket forøvrig opp sprell levende, Edeward har vært fin i magen hele året, ikke tisset inne igjen og tar det hele overraskende fint. En virkelig god gutt med de beste intensjoner.  Jeg HÅPER vi snart har nok sjelefred og så lave blynivåer at jeg orker begynne gå turer og dele opplevelser med Edeward utenfor hagen igjen. Oppdaterer plutselig om situasjonen endrer seg så mye som jeg håper den gjør snart. Bilde hører med:  
    • Kan hunden gå på varm asfalt før den skal bade? Usikker om jeg skal ta de med fordi redd for potene, Tar hånda mot asfalt og føles ikke varm, Men hvor varmt er det før deres hund ikke går på asfalt?
    • Hvilke langhårete hunder krever minst pelsstell? Og mest pelsstell? Kun for kjekt å vite.
    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...