Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har nå sendt en mail til en oppdretter med interesse for kjøp av valp men har enda ikke fått noe svar. Har bare gått et par dager men jeg er så spent! :P Spørsmålet er om jeg burde sende en melding/ringe i tilegg? Syns det å bare ringe til fremmede er litt skummelt :P Blir det dumt å bare sende en sms å si fra om at jeg har sendt en mail?

Hvordan tok dere kontakt med oppdrettere?

Skrevet

Jeg har opplev veldig mye at oppdrettere ikke svarer meg. Syntes det er en veldig uting, hvis de ikke har tenkt å svare så kan dem jo bare la vær å skrive at man kan ta kontakt per. mail.

Hvis det er en oppdretter du virkelig liker ville jeg ha ringt til dem hvis du ikke får svar :)

Skrevet

Har du virkelig lyst på denne hunden, så klarer du å ringe. Snakker av erfaring ;)

Kan jo hende mailen har havnet i søppelpost også. :)

Skrevet

Jeg har droppet oppdrettere av denne grunnen flere ganger under mine undersøkelser. For meg er det viktig å få god kontakt med oppdretter før jeg kjøper hunden, og hvis oppdretter ikke engang gidder å svare på mail, så er de ikke noe for meg.

Når det er sagt så kan man ikke forvente så mye med mindre man skriver en god startmail. Hvis den består av "Hei, jeg så at dere har valper. De er kjempefine! Hvor mye koster de?" så kan jeg skjønne hvis oppdretter ser på det som en useriøs henvendelse og ikke tar seg tid til å svare.

  • Like 1
Skrevet

La det gå noen dager og purr.

Jeg kan bare snakke for meg selv, men nå når jeg har valpekull og 3 voksene så blir ikke mailer om neste kull prioritert nettopp pga dette rundt meg nå tar tid. Svar kommer, alt blir flagget og lagret, men ingen får svar før jeg har en fridag fra jobb med mindre det gjelder vaksine/reise/besøk o.l.

Skrevet

Jeg kan vel bare svare for meg selv jeg og, men jeg var så heldig at jeg ble syk rett før kullet ble født, og har tilbrakt en god del av de siste ukene på sykehus, enten det er for undersøkelser eller operasjon. Førsteprioritet når jeg har vært hjemme, har ikke vært å svare på mail, selv om det sikkert føles veldig useriøst ut for valpekjøpere.

Jeg sier ikke at alle oppdrettere som er trege til å svare er syke, men det kan være gode grunner til at man får svar seinere enn man liker selv.

Skrevet

Jeg kontakter oppdrettere skriftlig. Det gjorde jeg da vi skulle ha Meesha, og jeg har gjort det i etterkant for å få informasjon om rasen, en oppdretters syn på hvorvidt en rase går overens med vårt hundehold etc. Ett svar fikk jeg, og det satte jeg veldig stor pris på. De andre oppdretterne svarte ikke og da gidder jeg ikke purre på dem eller gjøre en stor innsats for å få kontakt med dem. Så viktig er ikke en spesifikk oppdretter, en spesifikk tispe eller kombinasjon for meg, så da kan jeg "like greit" finne en annen som orker å svare :) Dersom man er svært interessert i akkurat dette kullet ville jeg nok purret, riktignok. Enten ved å sende en påminnelsesmail eller SMS.

Skrevet

Jeg ringer, og har ringt mange oppdrettere. Hvis det ikke står uttalt nb ta kontakt pr mail. Du får straks et inntrykk, og de, et inntrykk av deg. Dessuten har jeg hørt mye spennende når oppdrettere har fortalt, av eget iniativ. Jeg har lært mye. Som jeg tenker, ikke tenk at du får valp første gang du ringer. Det er lurt å snakke med flere oppdrettere, tro meg, forhold til oppdretter, etter at du har fått valpen, er viktig. Med telefon slipper du spenningen som bygger seg opp, hvis det var en valp jeg hadde veldig lyst på, ville mailen blitt sjekket hver time. Men må si, nervene står på høykant, hver gang jeg løfter røret, i slikt anliggende. Selv om jeg enkelt tar en telefon til vanlig. Ubehag skal en ikke la seg styre av i slike situasjoner ;)

Skrevet

Jeg ringer alltid, uansett om jeg kjenner oppdretteren eller ikke. Og jeg setter stor pris på de som ringer meg med en gang når de er interessert i en valp enn de som sender tjue meldinger først med spørsmål. Men det går også litt på at det er ting jeg lurer på som jeg ikke vil ha et skriftlig og veldig nøye gjennomtenkt svar på, og vil ha litt på rappen over tlf :)

Veldig int i valp = Ring med en gang:-)

Skrevet

Takk for svar :-) Har enda ikke hørt noe men jeg har også sendt mail til valpeformidleren nå om det er andre som har kull nå :-) Var i kontakt med en annen oppdretter men der var alle valpene solgt allerede.

Får bare kaste meg ut i det å ringe om jeg ikke får svar snart :P

Skrevet

Noen oppdrettere er trege og andre raske :-) Om valpene er født så har de nok også andre ting å prioritere. Kan fort ta en uke før man får svar :-)

Guest lijenta
Skrevet

Ville og ringt. Har fått kontakt med oppdrettere både via fb og først ringt. så gikk jeg over til mail. Med telefon får dem altid et førsteintrykk og da kan resten komme over tild via e-post

Skrevet

Jeg ringte oppdretter av Labben, men sendte mail når jeg søkte etter Malle. Fikk svar tilbake fra to av fem eller seks. (Og nå har jeg funnet den beste oppdretter jeg kunne få :wub: )

Synes egentlig det er relativt useriøst å ikke svare på mail fra interesserte valpekjøpere. Hvis du ikke liker mailen, eller ikke synes de passer: Skriv det da! Eller så blir de bare gående å vente og vente og vente.

Noen har jo sagt det med at noen faktisk har mye å gjøre, og det er viktig å tenke på. Det er ikke alle som svarer på mail i løpet av en uke eller to. Men går det lengre enn det ville jeg sendt purring eller ringt. Jeg ville helt klart ringt hvis det var et kull jeg VILLE ha fra. Jeg har også litt fobi mot å snakke med fremmede på telefon, men hundefolk er jo så koselige, og oppdrettere er jo genuint interessert i å få de beste valpekjøperne, så de synes jo at det som regel bare er hyggelig :)

Skrevet

Jeg har fått svar nå, er bare jeg som er veldig valpesyk og derfor svært utolmodig :P Jeg er på leting etter en welsh corgi pembroke valp :) Foreløpig er det ikke så lett da de fleste hjemmesidene til oppdrettere jeg har tittet på ikke er i bruk eller ikke blitt oppdatert på flere år :P Så jeg tar gjerne imot tips om noen vet om noen. Jeg skal også ta kontakt med valpeformidleren i klubben høre.

Skrevet

Jeg var i kontakt med Leif Herman Wilberg, Anne Indergaard og Ragnhild Belgen dengang jeg så etter pembroke valp. Men nå er jo det faktisk snart 4 år siden. Før jeg skaffet meg Noma. :)

Skrevet

Vi har hatt hund fra Siggen, Leif/Læffen Herman og Rita Wilberg, de anbefales på det høyeste fra meg.

Det er mange år siden vi hadde Corgi nå, men jeg har møtt mye Siggen hunder både i jobben og privat, jeg er bare helt forelsket i :wub:

Kontakt meg gjerne på pm om du lurer på mer :)

Skrevet

Synd du ikke er ute etter cardigan, har en veninne som venter et flott kull om en ukes tid :) Kjenner dessverre ikke noen med pembroke :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg opplever det samme, utrolig mange oppdrettere som ikke svarer mail, selv om det står på websiden deres at man gjerne må sende mail.

Jeg synes det er greit med mail i begynnelsen for å kunne ha lagret en del info skriftlig, siden jeg tar kontakt med flere forskjellige oppdrettere. Etter en mail runde er det lettere å luke ut hvem jeg ønsker å ringe til.

De oppdretterne som ikke ønsker mail, bør ikke sette inn eposten sin.

Jeg er utrolig glad for de som har svart. Jeg spør gjerne litt om pelsstell, helse og gemytt, og slikt er greit å få svar på skriftlig synes jeg, så kan jeg gå tilbake å lese det igjen senere.

Skrevet

Lam også anbefale siggen kennel :) har stilt hund for dem en gang og hilst på en stor gjeng og kan ikke bli annet en forelsket i de hundene altså :wub: og Leif Herman og Rita Wilberg selv er også utrolig hyggelige. De har drevet med Pembroke lenge og har god peiling og avler hunder med bra gemytt :) det er ihvertfall sånn jeg oppfatter dem og har ingen problemer med å anbefale dem videre :)

Skrevet

Jeg har også vært i kontakt med Kennel Siggen angående en tispe som skal ha kull nå i slutten av september, men det var visst ganske mange intresserte også så da får jeg vente å se :-) Er jo ikke noen hast å få valp men føler meg veldig klar nå etter å ha ventet mange år på å få meg hund :-D

Skrevet

Jeg har også vært i kontakt med Kennel Siggen angående en tispe som skal ha kull nå i slutten av september, men det var visst ganske mange intresserte også så da får jeg vente å se :-) Er jo ikke noen hast å få valp men føler meg veldig klar nå etter å ha ventet mange år på å få meg hund :-D

Det er nok alltid lang ventetid på valper fra Siggen, siden de har såpass bra hunder og de kan det de driver med ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
    • Flyttet til Trening og adferd, forumet "Treningsutfordringer" er for  utfordre hverandre til å trene på ulike ting. - moderator Dette er et kjent og vanlig problem. Og det vil IKKE bli bedre av seg selv. Hvis hunden har fått "øve" seg på dette i 18 mnd så har dere en jobb foran dere. Du finner mange tråder om passeringsproblematikk på forumet her, jeg anbefaler å søke opp og lese dem for ulike erfaringer, vinklinger og råd. Generelt. Se an hunden. Noen hunder er sosiale, andre ikke. Uansett har alle, spesielt valper og unghunder, godt av sosialisering med andre, trygge hunder dere kjenner. Dette betyr ikke nødvendigvis hilsing eller lek, men tur, trening, og bare være sammen med og i nærheten av andre hunder. Mitt inntrykk er at bcer ofte er mer opptatte av mennesker enn andre hunder, men de trenger uansett trening på å være rundt andre hunder.  Jobb med kontakt, samarbeid og lydighet generelt. Uten dette grunnlaget kommer man ingen veier. En BC er en aktiv og arbeidsom hund, og hvis de ikke får brukt seg nok blir problemadferden større. Med en bc mener jeg man burde drive aktivt hundesport, med mindre man faktisk bruker den til gjeting. Man må ikke konkurrere, men en bc MÅ ha mental aktivisering utover tur. Bruk kontakt og alternativ adferd i passeringer. Ser han en annen hund, skal han umiddelbart tenke at "jobben" er å gå ved siden av deg. Kanskje bære en leke du har med? Det begrenser også mulighet for knurring og bjeffing, MEN vær sikker på at den andre hunden ikke kan komme for nærme med tanke på ressursforsvar.  Noe jeg brukte mye på en av mine hunder var "søk" og kaste ut en neve godbiter. Da var han opptatt med å finne dem mens den andre hunden gikk forbi. Ikke veldig bra hvis det er en løs hund som kan komme bort, men i andre situasjoner kan det funke fint. Hvis dere jobber konsekvent med dette blir det en del av prosessen med å bli voksen, og vil forhåpentligvis gå over. Men alt arbeidet dere legger ned nå, også som ser ut til å overhodet ikke funke i hormontåka, vil vise seg på den andre siden.
    • Hei. Har en bc hannhund på 18 mnd som har begynt å bli ekstremt vanskelig når det gjelder passeringer av andre hunder. Lydig og lettvin, snill, rolig inne og veldig miljøvant generelt. Er med på det meste. Problemet har blitt merkbart fra ca 16-17 mnd alder. Han piper, drar og er helt vill i bånd når vi møter hunder på tur. Ved ett tilfelle så møtte vi en rottweiler vi kjenner, da var det knurring og han sto i båndet. Han har møtt den rottweileren ett par ganger som valp også, og det har egentlig aldri gått særlig bra. Rottweileren er snill og rolig som dagen er lang, men mye usikkerhet hos min hund. De aller fleste hundemøtene er det bare piping og frustrasjon fordi han ikke får hilse. han har heller aldri vært særlig begeistret for hunder. Om han har vært løs som valp å han har hilst på hund og menneske, så er det ofte menneske han vil gi oppmerksomhet og ble fort irritert på den andre hunden om de snuste mer enn han ville. Han har aldri ved noen omstendigheter fått hilse på tur eller i bånd heller. Jeg skjønner treningsopplegget og at en må trene på avstand. Skjønner at det ofte ikke går over av seg selv, men det er jo en del biologi også. Så vil det blir bedre når han blir noen mnd eldre og hormoner osv blir mer stabilt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...