Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor ofte forer dere valpen i løpet av dagen?


Recommended Posts

Skrevet

Ja overskriften sier det meste, men si gjerne litt lm str på hunden og alder.

Nani er 9 uker, tibetansk terrier (for det meste) og ca 3 kg vil jeg tro. Hun spiser vel 4 ganger til dagen, og ganske små porsjoner føles det som. Men jeg følger det som står på pakken med tørrforet og blandet inn litt vann og litt leverpostei.

Hun får og skive med leverpostei til frokost, knødd ut i vann til grøt nesten. Det elsker hun.

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg fôrer tre ganger for dagen fra 8 uker til ca. 12 uker - da går jeg ned til 2 ganger daglig.

Min valp er nå fem måneder og får mat morgen og kveld, godbiter og tyggeting innimellom - hun er i god kondisjon, ikke for tykk og ikke for tynn.

Skrevet

Første valp spiste dårlig så hun gikk rett over på 2 måltider sånn omtrent med en gang hun kom i hus (8-9 uker), somregel ble det bare 1, men hun fikk tilbudt 2, hennes eget valg og evt ikke spise da. Valp 2 spiste 3 måltider til han var rundt 3 mnd så gikk vi over til 2. Tipper jeg gjør det med neste også, evt dropper rett ned på 2 måltider om det blir mye godbiter innimellom, da får det være måltid nr 3. Godbiter er jo ikke bra mat somregel, så kommer nok til å fordele mengden på 3 måltider over på 2, sånn ca, men godbiter får evt være magefyll imellom de 2 måltidene med skikkelig mat.

Skrevet

Rekker aldri mer enn 3 jeg, da må jeg ta med matboks.

Men mine har vokst opp og klart seg veldig bra med 3 måltider for dagen. Tror jeg har holdt på til 3-4 mnd-ish også gått over til to.

Skrevet

Frem til 3 mnd. fikk han mat fire ganger om dagen, frem til han var 5 mnd. fikk han tre ganger, og etter det fikk han fri tilgang.

Skrevet

Vi fikk Ozu da han var fire måneder. Vi ga ham mat fire ganger daglig i en kort periode, så ga vi ham tre ganger daglig noen måneder før vi reduserte til to ganger daglig.

Jeg ville vært forsiktig med å gi leverpostei daglig. Som kos av og til gjør ingenting, men det er litt for salt for hunder i lengden. :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg mater 3-4 ganger om dagen. Har med niste når vi ikke er hjemme. Den siste uken har han spist uhorvelig mye pga kortison. Før det spiste han mindre. Håper det stabiliserer seg nå som han er av medisinene. Han er straks 3mnd.

Skrevet

Vi fikk Ozu da han var fire måneder. Vi ga ham mat fire ganger daglig i en kort periode, så ga vi ham tre ganger daglig noen måneder før vi reduserte til to ganger daglig.

Jeg ville vært forsiktig med å gi leverpostei daglig. Som kos av og til gjør ingenting, men det er litt for salt for hunder i lengden. :)

Det skal jeg notere meg, hun fikk det hos forrige eier så jeg har fulgt regimet derfra nå de første ukene for å ikke gi magen sjokk. Men nå er hun jo over på bare vårt valpefor f eks så jeg kan jo fint redusere leverposteien.

Ser at vi fint kan gå ned til 3 måltider her da, synes ikke hun er så interessert i de to midt på dagen egentlig.

Skrevet

Jeg mater 3-4 ganger om dagen. Har med niste når vi ikke er hjemme. Den siste uken har han spist uhorvelig mye pga kortison. Før det spiste han mindre. Håper det stabiliserer seg nå som han er av medisinene. Han er straks 3mnd.

Det er jo bare å begrense matmengden.

Minstemann her går også på kortison, han får ikke noe mer mat, og vi begrenser væskeinntak (han har begynt å tisse noe ekstremt etter at han begyne på kortison).

Skrevet

Det er jo bare å begrense matmengden. 

Minstemann her går også på kortison, han får ikke noe mer mat, og vi begrenser væskeinntak (han har begynt å tisse noe ekstremt etter at han begyne på kortison). 

Han får ikke mer mengde, men før spiste han ikke opp. Det gjør han nå. Forer den mengden oppdretter anbefalte.
Skrevet

Han får ikke mer mengde, men før spiste han ikke opp. Det gjør han nå. Forer den mengden oppdretter anbefalte.

valper vokser fort, og foring er individuelt :) For etter hold i stedet for veiledende.

Skrevet

valper vokser fort, og foring er individuelt :) For etter hold i stedet for veiledende. 

Han er blitt tydelig tykkere den siste uken, så jeg øker ikke mengden enda altså ;) først må aktivitetsnivået opp igjen :)
  • Like 1
Skrevet

Gikk over fra 3 til 2 ganger dagen etter et par-tre uker (ved 6 kilo?) da hun var slapp til å spise og jeg ikke ville ha maten fremme. Hadde uansett tenkt å gå over til 2 ved 3 måneder siden jeg da var tilbake i jobb og jeg ikke ønsket å fore på kvelden i håp om å unngå å måtte ut om nettene (noe som ikke har fungert ennå) samt at hun får et energikick etter å ha spist.

Selv ved 2 foringer dagen har hun spist dårlig i perioder (Appetitt valpefor), så jeg byttet akkurat (i går, ved 4 måneder, 9-10 kilo?) til 50/50 Appetitt og V&H valpefor (tørrforet oppblødt og mikset med V&H), og nå blir matskålen slikket helt ren enn så lenge i alle fall. I går kveld murret hun for tur, men satte seg opp foran der matskålen vanligvis står istedet til og med, noe som aldri har skjedd før. Kommer til å kjøre 50/50 så lenge det fungerer helt til "kjøp 5, få 6. gratis"-kortet på Felleskjøpet er brukt opp, som sikkert vil si til jul, og etter det er planen 100% V&H hjemme, så får jeg se hva det blir til på turer (noe bra tørrfor+frysetørret vom mix kanskje om hun er for kresen for bare et fullfor tørrfor).

Interessant å se avføringen endre seg ved overgang til 50/50 V&H. Harde klumper bare store mengder hjemmelaget kefir har ordnet før, samt grønnskjær i farven. Ikke klarte hun å slippe siste klumpen heller, og jeg måtte starte med hundeposen der bak for å få slutt på hvordan hun virret frustrert rundt til skrevs over plenen. :D

Skrevet

Han er blitt tydelig tykkere den siste uken, så jeg øker ikke mengden enda altså ;) først må aktivitetsnivået opp igjen :)

Kortison øker matlysten og man kan bli mer "oppblåst" i kroppen enn vanlig, bare som info dersom du ikke vet det ;)

Jeg går på liten dose kortison hver dag pga kronisk immunsviktsykdom, når sykdommen blir mer aktiv så må jeg trappe opp på kortisonen og da får jeg skikkelig god matlyst og kroppen hovner opp + at det er veldig lett å legge på seg dersom man ikke passer på fordi man går rundt og er sulten (det er i alle fall jeg).

Skrevet

Ville ikke blandet leverpostei i maten, om ambisjonen er at hun skal spise maten sin uten smaksforsterkere senere ;) Beste er jo om hun spiser maten som den er, uten at man må drive å blande den med noe. Og så er leverpostei som Tabris sier ganske salt.

  • Like 1
Skrevet

Jeg prøvde å ta bort leverposteien i dag og hun spiste opp porsjonene sin, det gjorde hun ikke sist uke med samme mat. Hun får valpefor, husker ikke merket i farten men tror det er royal canin.

Hva er V&H som dere snakker om?

  • Like 1
Skrevet

Jeg gir valpene 3 måltider daglig fra jeg henter de hos oppdretter. Går ned til 2 måltider når de begynner å spise betraktelig senere/ ikke spiser opp alle måltid. Vanligvis rundt 4-5 mnd :)

I tillegg får de endel bein og kjøtt utenom.

Skrevet

Jeg veide mi i dag, hun har jaggu lagt på seg og strekt seg disse to ukene. Så jeg trenger visst ikke bekymre meg for om hun spiser lite...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...