Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Bløte foret helt og kjøre det sammen med det frystørkete med en stavmikset e.l?

Dette fungerer nok her hjemme ja, men forsatt ikke på hytten/ferie/hundepasser hvor problemene er størst. Her hjemme kan jeg jo bare fore på vom, men da har jeg hund som ikke spiser i ferier/pass/osv. Derfor vil jeg nå finne et tørrfor hun vil ha. Eventuelt en enkel ting jeg kan gjøre med det som fungerer ved disse anledningene. Vi er ganske mye på hytta feks, og da har vi ikke plass til hundemat i frys. Der pleier vi gå mye mer tur enn hjemme osv. og hund som knapt får i seg noe på flere dager. Er heller ikke noe kjekt for oss, eller hundepassere at bikkja inne spiser på flere dager.

Men skal prøve orijen, også se litt på de provitpølsene! :)

(Må jo få sagt at om jeg ser hun blir farlig tynn nå, så forer vi med vom, men prøver å få i henne noe tørt nå for å finne noe som fungerer).

Skrevet

Svigers sin hund som fores på labb/apetitt, er veldig kresen og tidvis så tynn som du beskriver. Han kom dog løpende hver eneste dag når jeg bodde der og skulle fore egen bikkje Orijen. Fikk han et måltid med Orijen gikk det ned på 2minutt. Vanligvis kan han bruke 10 - 20 minutt på et måltid.

Alle 3 typene går like fort ned hos begge bikkjene.

  • Like 1
Skrevet
Åh! Vet du om hvilke? Kan vel gjerne finne det ut om jeg søker på nett. Men gjelder det alle steder hvor foret kjøpes da? Er det ikke litt dumt å prøve mange sekker og levere tilbake alle? Føler det er slemt :P Har aldri vurdert orijen, men er det smaksrikt? Trenger ikke pølsene kjøleskap/frys? De må jeg sjekke ut. Ja, var derfor vi kjøpte høyenergi nå sist, men det rørte hun ikke en kule av en gang. Spiste noen få av det vanlge når hun ikke hadde fått noe annet på flere dager. Nora spiste høyenergien da, så har en pinne og en bolle :P haha. Hvordan spiste Ida hos dere? Men da fikk hun vel litt skiver og vafler og :P haha
Eukanuba og rc er det smaksgaranti på overalt. Ellers vet jeg TAM og Tropehagen zoo har smaksgaranti på alt for, de har hills og Brit i tillegg :) Det er ikke slemt i det hele tatt, butikkene får returnert penger fra produsenten, så de lider ingen tap ;) Hos oss gir vi den åpnede sekken til et lokalt omplasseringssenter, så da er man til og med med på å gjøre en god gjerning ;)
Skrevet

Først og fremst: Dette er nok et svært utbredt problem på bikkjer som spiser fordi de må, ikke fordi de har lyst på mat hele tida. :) Jeg opplever ofte samme greia med mine to (tilogm den kastrerte som egentlig føler seg veldig sulten hele tida), og hemmeligheten for å få dem til å spise tørrfôr er rett og slitt hinsides mye lukt i maten. Det får du av feks Orijen. Lukta av de kulene kan ikke sammenlignes med lukta av feks ProPlan og Eukanuba (som jeg en gang leverte tilbake fordi ingen ville spise, akkurat samme reaksjon som om jeg prøver å gi dem Labb eller Apetitt som bare lukter mel, liksom), sjøl om mine får ProPlan til vanlig sammen med vom. Det kan jo også tenkes at hun spiser dårlig på hytta eller hos andre fordi hun blir litt opptatt av sceneskiftet og glemmer at det å spise er lurt? Aiko var litt sånn da hun var yngre. Den eneste måten hun viste meg at hun brydde seg om at jeg var hennes menneske (alle eier en liten bit av henne) var at hun nekta å spise om jeg ikke var der. :P

  • Like 1
Skrevet

Kan sende deg forprøver på Kingsmoor om du vil prøve? Det er et veldig bra tørrfor, i samme "sjanger" som orijen osv:) Har fungert godt på fleire kresne hundar..

  • Like 1
Skrevet

Orijen. Etter at vi bytter til det i hanuar har Leo, *bank i bordet* , spisr hvert eneste måltid. Til og med når vi har vært på overnatting med andre hunder. Vi fikk smakaprøve på alle smakene, og han valgte seg ut Red Regional. Den med fisk ville han ikke smake på engang. Leo er super kresen og rygger gjerne unna om man prøver å gi ha noe han ikke vil ha, og han spytter ut om han har tatt i mot noe i iveren som han ikke vil ha. Han rygger unna vafler, boller, softis og diverse super gode hundegodbiter som "alle" hunder elsker :P

  • Like 1
Guest lijenta
Skrevet

HAr i grunnen hørt om og sett Alaska uskyer som ikke er noe storspisere, matvegrere og dem har aldri fått dem bedre

Skrevet

HAr i grunnen hørt om og sett Alaska uskyer som ikke er noe storspisere, matvegrere og dem har aldri fått dem bedre

Ida spiste kjempe bra tørrfor før vi begynte å fore på vom. Så jeg tror det ligger på at det er kjipt å spise vom når hun er vandt til tørrfor :)
Skrevet

Mine to kresne unghunghunder har spist best av pro plan med laks, mye lukt og smak :)

(Har ikke prøvd Orijen på de.)

Ellers har jeg erfart at variasjon han vært gunstig for de i spisevegringsperioder. Har da vekslet mellom tørrfór, V&H og div kjøtt og bein fra butikk og slakter.

Skrevet

Norwegian polar holder jo lengre enn v&h uten frys siden det er varmebehandlet, kanskje det hjelper litt? Kjøp tunfisk i olje å tøm over tørrforet, la det stå så lenge at kulene blir bløte og hun ikke får til å skille ut (dette lukter jo også mye og har mye kalorier). Lage eget for? steik/kok kjøtt og div, holder lengre uten frys.. Evt for på noe hun spiser, selv om det ikke er fullfor, bare for å få inn kalorier om ikke annet, er jo ingen krise om det ikke er fullfor så lenge det er periodevis bare at de ikke fullfores, evt kjøpt vit tilsetning.

Edit: Eller gjør det enkelt, kjøp boksmat :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...