Gå til innhold
Hundesonen.no

Trene uten å bli forstyrret


Recommended Posts

Skrevet

Ikke nødvendigvis. Jeg har opplevd flere ganger at noen kommer bort til tross for at jeg sier at min store (men egentlig harmløse) hannhund ikke er noe glad i andre hanner, og fått til svar at det er bare bra for hunden deres har bare godt av å bli satt på plass :icon_clapping::thumbsdown:

Det samme har jeg fått høre da jeg fortalte at min tispe ikke likte fremmede hunder. De syns ikke det var en like strålende god ide når jeg sa at hun biter hull.

En gang var vi på det lokale badevannet, jeg satt med Gubbelille, en alaska husky, og Herverket, en tervueren. Herverket hadde en tendens til å bli veldig høy i stress da han så andre hunder, og når Herverket ble høy i stress, syns Gubbelille det var viktig å bidra litt. Vi sitter et lite stykke opp i en bakke, og på veien nedenfor ser jeg det kommer en mann med en amerikansk akita - og selvsagt så syns Herverket at det var viktig å snakke om det - hvilket han gjorde ved å gaule som en gærning og prøve å reise seg på bakbeina. Gubbelille syns han burde bidra, så han begynte å gå rundt seg selv og pipe. Allikevel så spør mannen med akitaen om de ikke burde få hilse.. Ja, syns du ikke det er en strålende god ide å la 3 passe stressa og oppkava hannhunder få hilse på hverandre? Jerk..

Skrevet

Ikke nødvendigvis. Jeg har opplevd flere ganger at noen kommer bort til tross for at jeg sier at min store (men egentlig harmløse) hannhund ikke er noe glad i andre hanner, og fått til svar at det er bare bra for hunden deres har bare godt av å bli satt på plass :icon_clapping::thumbsdown:

Den har jeg også fått til svar når jeg sier til folk at Chicka ikke er så snill med valper eller unghunder.

Hvem vil at valpen/unghunden sin skal bli satt på plass av en fryktaggressiv tispe som ofte tar ganske godt i når hun først skal "sette på plass"?

Jeg har bare sagt: "for din hunds skyld så skal ikke det skje og jeg vil ikke at min hund skal sette på plass noen hunder heller", da blir de ofte stående igjen som noen spørsmålstegn :P

oj3uib.jpg

  • Like 1
Skrevet

Enkelte har veldig tungt for det, men for meg har det hjulpet å bruke denne:

78185.jpg

Men det hender det ikke engang nytter å si at bikkja har lus/biter, så de anser jeg som håpløse tilfeller og blir til slutt sinna og ber dem snelle inn bikkja si og pelle seg vekk :innocent: Da blir de dypt fornærmet og lusker avgårde mens det kommer kommentarer som "hundemishandling" og "kvinnfolk" :lol:

Hvor fikk du tak i den? :)

Skrevet

Det samme har jeg fått høre da jeg fortalte at min tispe ikke likte fremmede hunder. De syns ikke det var en like strålende god ide når jeg sa at hun biter hull.

Haha, det sa jeg også, men damen mente at det hadde bare hunden hennes godt av så kanskje den lærte..... Heldigvis hadde hunden bedre vett enn eieren så den snudde og gikk :)

Skrevet

Enkelte har veldig tungt for det, men for meg har det hjulpet å bruke denne:

Postet bilde

 

Men det hender det ikke engang nytter å si at bikkja har lus/biter, så de anser jeg som håpløse tilfeller og blir til slutt sinna og ber dem snelle inn bikkja si og pelle seg vekk :innocent:  Da blir de dypt fornærmet og lusker avgårde mens det kommer kommentarer som "hundemishandling" og "kvinnfolk" :lol:

Veldig genial Ja. Har bestilt sånn nå da jeg vil ha en når jeg trener spesial søk og folk kom opp og ville ta på pi....

Hvor fikk du tak i den? :)

De fleste som syr tjeneste tegn lager også slik. Har bestilt en til meg tidligere i sommer som er dobbelt sidig med ikke fôrstyr jeg trener og nbf på andre siden.
Skrevet

Hvor fikk du tak i den? :)

Denne kjøpte jeg hos Kifani for mange år siden, men som AnetteH sier, de fleste som lager tjenestetegn/broderer på utstyr ordner også slike :)

På min står det "Ganzie" på ryggen og "trening pågår - ikke forstyrr" på begge sidene :)

Inya må nok få en egen, kan ikke trene med Ganzie sitt tjenestetegn :sleep::teehe:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Hva er greia med at alle tror de har RETT til å komme og hilse på valper? Det er ikke sånn at de spør engang, de bare begynner å smatte, plystre, smekke med tunga, ALT for å få oppmerksomheten, og gjerne selv om vi er på vei bort derfra også. Noen spør, og jeg merker at de er hundefolk selv, så da er det jo greit, men andre spør, jeg kan si nei, OG DE GÅR FREMDELES BORT OG KLAPPER HAN. Tisseturer tar EN EVIGHET, for folk skjønner liksom ikke at det ikke alltid passer å treffe tusen millioner folk som "bare skal hilse på litt". fjsfhdjfhjskhfjsdhfjksdhfjsd.

  • 2 weeks later...
Skrevet

I dag vurderte jeg seriøst å gå til innkjøp av en gul vest til bikkja, med teksten "IKKE FORSTYRR" eller noe lignende på.

Vi tok bybanen, hvor det var tett av folk, og Meesha er jo fryktelig søt og sosial. Først er det ei jente på 12-14 år som strekker armen mot han = Meesha blir fra seg av glede og jeg prøver å holde han tilbake. Så når hun ikke når han med hånda, legger hun seg i setet og stikker foten mot hunden for at han skal snuse på den. Da lente jeg meg frem mot henne og sa at jeg ville satt pris på om hun kunne la være å stikke frem hender og føtter mot bikkja mi.

Jenta sluttet, og Meesha sluttet dermed å være "heiiiii hiiiiils på meg". Så er det en godt voksen mann som stikker hånda mot han, og jeg holder Meesha tilbake, igjen. Da presterer han å lire av seg et surmaga "disse hundefolka altså..." før han sukker tungt. Oh well excuse me for at jeg prøver å unngå at du skal si "disse hundefolka altså" når hunden min ender opp med å tro at alle mennesker vil ha kos og hils og den flottete dressen din blir skitten av overlykkelig hund som vil omfavne deg med hele seg!!!

Og fellestrekket: INGEN SPØR OM DET ER GREIT Å HILSE. Skader det å i det minste gjøre et halvveis forsøk på å være LITT hyggelig?!

Takk for meg! :P

Skrevet

I dag vurderte jeg seriøst å gå til innkjøp av en gul vest til bikkja, med teksten "IKKE FORSTYRR" eller noe lignende på.

Vi tok bybanen, hvor det var tett av folk, og Meesha er jo fryktelig søt og sosial. Først er det ei jente på 12-14 år som strekker armen mot han = Meesha blir fra seg av glede og jeg prøver å holde han tilbake. Så når hun ikke når han med hånda, legger hun seg i setet og stikker foten mot hunden for at han skal snuse på den. Da lente jeg meg frem mot henne og sa at jeg ville satt pris på om hun kunne la være å stikke frem hender og føtter mot bikkja mi.

Jenta sluttet, og Meesha sluttet dermed å være "heiiiii hiiiiils på meg". Så er det en godt voksen mann som stikker hånda mot han, og jeg holder Meesha tilbake, igjen. Da presterer han å lire av seg et surmaga "disse hundefolka altså..." før han sukker tungt. Oh well excuse me for at jeg prøver å unngå at du skal si "disse hundefolka altså" når hunden min ender opp med å tro at alle mennesker vil ha kos og hils og den flottete dressen din blir skitten av overlykkelig hund som vil omfavne deg med hele seg!!

Og fellestrekket: INGEN SPØR OM DET ER GREIT Å HILSE. Skader det å i det minste gjøre et halvveis forsøk på å være LITT hyggelig?!

Takk for meg! :P

Vell! Jeg og venninnen min tok buss med min hund. Når vi går ut av bussen så var det to ungjenter som virkelig gjorde en innsats i å få hilse på hunden (og han ekke tung å be gitt) og venninnen min forteller dem at hunden min IKKE er allemannseie :-P Det kan sannelig virke slik til tider altså...

Jeg har opplevd i byen at jeg og hunden står på torget og slapper av. Hunden sitter ved sidenav og noen kommer bakfra og bare begynner å klappe hunden min... Vell... Og folk lurer på hvorfor han tror ALLE vil hilse? :-P

Så er det de som faktisk SPØR om de får hilse. Jeg svarer at joda, de kan de men advarer dem om at han hopper... De sier at det ikke gjør noe! Så hilser de og han hopper slik som advart og de utbryter "Nei, ikke hopp!" *himle* :P

Hva er det egentlig med folk og det å sette seg på huk for å hilse på 40kg overlykkelig prikkedyr? Det er trossalt en meget ustødig sittestilling og en dytt er nok til at de ligger langflat :-P

jeg sliter også med å være bestemt å si nei til folk som spør. Føler meg nesten litt frekk :P

Skrevet

Det værste er de folka som går med sin lille i flexi, jeg prøver å trene kontakt i det vi går forbi, og hunden deres har fritt spillerom og går bort til min hund som da blir overlykkelig og ikke hører på meg i det hele tatt..

Ellers for å unngå at folk skal hilse følger jeg med på bikkja eller der dritsur ut når de ser på meg.

Er forøvrig veldig enkelt å se på folk om de vil hilse på han eller ikke om vi går forbi. De som ikke vil hilse ofrer ikke bikkja en tanke, men de som vil stirrer intenst. Lettere for meg å vurdere om de får hilse eller ikke, enten ved å se sur ut eller ignorere dem.

Skrevet

Jeg sier ganske bestemt ifra til folk som ser ut som de er på vei bort til oss at de skal holde hunden sin unna.

Jeg gir en god f*** i hva de tenker om meg i en sånn situasjon, jeg har en hund som ikke liker å hilse på fremmde hunder i bånd så det skal hun få slippe. I verste tilfelle med en "døv" eier og en løs, ufin setter uten kontroll måtte jeg dra det så langt å brøle "jeg sparker!" før eieren tok meg på alvor!

At hunden har lus eller kennelhoste ser dessverre ut som færre og færre ikke bryr seg om...

  • 2 weeks later...
Skrevet

Det har blitt litt bedre for min del nå, for jeg har blitt flinkere til å få kontakt med Bobby når andre lokker på han (seriøst, vi gikk forbi deg for ti meter siden, og du lager FORTSATT smattelyder for å få kontakt med han? Det er så frekt at jeg skulle ønske jeg hadde vanngevær), jeg sier "Nei." om folk spør og det ikke passer, og jeg bare unngår folk som nistirrer på han. Likevel er det jo selvfølgelig noen frekke idioter som bare kommer og hiver seg over han da.

I dag hadde vi nettopp rundet et hjørne, jeg hadde veldig kort line på Bobby (kanskje en meter, ikke noe mer), og møtte ei dame med en grand danois i flexibånd. Både bikkja hennes og Bobby ville hilse, HUN sier skikkelig surt "Kan du ta til deg båndet, vi har litt dårlig tid". Jeg bare :o her går jeg med så kort bånd at bikkja mi omtrent ikke får rørt seg, så sier HUN at JEG skal ta til meg bikkja? Hva i helv.. Hva med å stramme inn på flexibåndet da, om du har så dårlig tid? Herregud.

Åja det siste var visst litt off topic, men altså.. Ja.

  • Like 1
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg skjønner ikke hvor dere møter alle disse ekstremt uhøffelige folka jeg. Unger er flinke til å spørre og voksene uten hund spør kanskje ikke om å hilse, men de tar kontakt med meg før de hilser på hundene, og det tenker jeg er helt greit. Da kan jeg si i fra om jeg ikke vil, eller har tid til å hilse. Noen idioter med liten hund i flexi møter jeg selvfølgelig, men de drar alltid til seg bikkja når jeg sier i fra at de ikke får hilse. Noen surere enn andre, men det er da ikke mitt problem :) Alle hører, selv om de kanskje ikke er enige. Nå får jeg flest kommentarer om fine hunder fra litt avstand jeg da :P Det er ikke så veldig mange (annet enn unger) som absolutt vil hilse. Eneste jeg irriterer meg skikkelig over er løse hunder som buser rett bort til mine. Enten settere som ikke har eiere innen synsvidde eller andre hunder som ikke kommer på innkalling.

Skrevet

Jeg skjønner ikke hvor dere møter alle disse ekstremt uhøffelige folka jeg. Unger er flinke til å spørre og voksene uten hund spør kanskje ikke om å hilse, men de tar kontakt med meg før de hilser på hundene, og det tenker jeg er helt greit. Da kan jeg si i fra om jeg ikke vil, eller har tid til å hilse. Noen idioter med liten hund i flexi møter jeg selvfølgelig, men de drar alltid til seg bikkja når jeg sier i fra at de ikke får hilse. Noen surere enn andre, men det er da ikke mitt problem :) Alle hører, selv om de kanskje ikke er enige. Nå får jeg flest kommentarer om fine hunder fra litt avstand jeg da :P Det er ikke så veldig mange (annet enn unger) som absolutt vil hilse. Eneste jeg irriterer meg skikkelig over er løse hunder som buser rett bort til mine. Enten settere som ikke har eiere innen synsvidde eller andre hunder som ikke kommer på innkalling.

Kanskje helt tilfeldig, men jeg merker STOR forskjell på det når jeg går alene og når samboer er med meg. Når han er med er folk mye høfligeren. Han har sagt det selv også, han skjønner ikke hvor jeg får det fra at folk er så jævlige, for alle er så høflige og greie med han :) Han kommer bare inn med historier om svære tatoverte menn som har smeltet sammen til små kosebamser når de har sett valpen osv, mens jeg treffer folk som ikke eier folkeskikk.
Skrevet

Jeg skjønner ikke hvor dere møter alle disse ekstremt uhøffelige folka jeg. Unger er flinke til å spørre og voksene uten hund spør kanskje ikke om å hilse, men de tar kontakt med meg før de hilser på hundene, og det tenker jeg er helt greit. Da kan jeg si i fra om jeg ikke vil, eller har tid til å hilse. Noen idioter med liten hund i flexi møter jeg selvfølgelig, men de drar alltid til seg bikkja når jeg sier i fra at de ikke får hilse. Noen surere enn andre, men det er da ikke mitt problem :) Alle hører, selv om de kanskje ikke er enige. Nå får jeg flest kommentarer om fine hunder fra litt avstand jeg da :P Det er ikke så veldig mange (annet enn unger) som absolutt vil hilse. Eneste jeg irriterer meg skikkelig over er løse hunder som buser rett bort til mine. Enten settere som ikke har eiere innen synsvidde eller andre hunder som ikke kommer på innkalling.

Det er dessverre ganske vanlig. De fleste er selvsagt ok, men det er altfor mange idioter der ute med hund. Har truffet min andel av dem, og jeg hører det samme fra de jeg trener og går kurs med også.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...