Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

hei

i går fant jeg en kul/klump på hunden min, kulen/klumpen ligger på siden av ryggraden. å kjennes myk ut. men hun hadde ikke den klumpen før vi gikk tur, vi har børste hun og gid masjase. som vi bruke å gi henne hver dag etter lang tur. hun har vært litt urolig men tru det er fordi hun så knutte te min mann. men har pipet litt men tru det e for oppmerksomheten. hun har klød sæ i det område. ingen tegn te sår eller noe stikk der. hun viser ikke ubehag med at vi har på den klumpen. men det er rart at den kom helt ut av det blå. hun er en alaska malamut tispe som blir 2 år denne månden. og syns det skremmende noen sir at det kan være kreft ovs, men har kjent på sånn klump/kul på andre hunder men da ha det bare vært en fettkul. Men skal te dyrlegen på sjekk å får se ka som skjer derfra. men er det noen som har noe peiling på ka det er fornoe?

håper på svar;)

Skrevet

Mest sannsynlig er det en fettkul. Det kan selvfølgelig også være en abscess (byll), en reaksjon på f. eks et insektstikk/flåttbitt, en svulst (godartet eller ondartet), osv, men man kan i det fleste tilfeller holde en knapp på at det er en fettkul. :) Noe diagnose får man derimot ikke stilt uten at kulen og kulens innhold er undersøkt.

Lykke til hos veterinæren! :)

Skrevet

Hvis den kom så brått som du beskriver, så ville jeg holdt en knapp på enten innsektsbitt eller en liten skade. Hvis dere var på skogstur så trenger det ikke være noe mer enn at hunden har løpt borti en pinne. Trenger ikke å være synlig sår for å forårsake den slags reaksjon. En av mine tidligere hunder var fæl til å få den slags kuler av småting, ikke ulikt meg og mine blåflekker/kuler.

Når det gjelder urolighet og piping i ettertid så kan det godt være fordi hun merker uroen og bekymringen du sitter med, eller for at det klør.

  • Like 1
Skrevet

okei takk for svar=)

ja får håpe på at det er en fettkul eller innsektsbitt, skal prøve å slappe mer av, hun er mer rolig med min mann er hjemme enn hun er med mæ, så tru nok du har rett på det at kanskje kjenner uroen min.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...