Gå til innhold
Hundesonen.no

Hodelus...


Recommended Posts

Guest Yellow
Skrevet

Fant akkurat levende faenskaper på meg selv. Samboer skal også behandles for sikkerhetsskyld, men leser at dette ikke overføres til kjæledyr.

Hunden sover i sengen med oss. Er det helt sikkert at de ikke trives på hundekroppen og hunden da ikke skal ha noen behandling?

Ellers tar jeg gjerne imot tips fra de som har erfaring med dette.

Skrevet

Min eneste erfaring er den gangen begge søsknene mine hadde det og før vi visste det kosemoste vi like mye på hunden, som for øvrig sover i min seng, uten at jeg eller hunden ble smittet. Og den gangen, paranoid som jeg er, leste jeg meg fram til at de ikke går på hunder :) Bare vask med lusesjampoo og gre med lusekam, vask klær (husker ikke hvor varmt, men varmt) og frys sengetøy. Og varsle alle som kan ha blitt smittet, eller som du mistenker har smittet deg

Skrevet

Helt fritt fra eget hode dette, ingen erfaring eller fakta bak - men jeg tenker at det vil være en forskjell på hunder med hundepels og hunder med hår slik som havanaisen? Eller er det bare ar lusa ikke trives på HUNDER generelt og ikke har noe med hår/pelstype å gjøre? :icon_confused:

Skrevet

Helt fritt fra eget hode dette, ingen erfaring eller fakta bak - men jeg tenker at det vil være en forskjell på hunder med hundepels og hunder med hår slik som havanaisen? Eller er det bare ar lusa ikke trives på HUNDER generelt og ikke har noe med hår/pelstype å gjøre? :icon_confused:

De er kun i stand til å spise menneskeblod

Guest Yellow
Skrevet

Takker for svar! Verste hadde vært om hunden skulle bli plaget, men da er det heldigvis ikke noen fare for det. :lol:

Givende å jobbe med barn, men det har noen bakdeler også, gitt.

Skrevet

Erfaring fra en mamma: kjøp elektrisk lusekam samt lusemiddel. Frys ned sengetøy o.l i ett døgn, og annet aktuelle klær og hodeplagg, sykkelhjelmer etc

Støvsug huset og ta en ekstra helge-støvtørk :)

Skrevet

Menneskelus går på mennesker, hundelus går på hunder osv, dvs at lus er artspesifikke små blodsugere som kun drikker blod fra "sin" art. :) Så du trenger ikke å bekymre deg for smitte til hunder.

Jeg har heldigvis aldri stiftet nærmere bekjentskap med hodelus, men har skjønt at det er viktig å gre gjennom ofte mellom behandlinger for å fjerne evt overlevende lus og egg. Lykke til med å bli kvitt dem! :)

  • Like 1
Guest Yellow
Skrevet

Erfaring fra en mamma: kjøp elektrisk lusekam samt lusemiddel. Frys ned sengetøy o.l i ett døgn, og annet aktuelle klær og hodeplagg, sykkelhjelmer etcStøvsug huset og ta en ekstra helge-støvtørk :)

Leste fra pålitelige kilder at det heldigvis ikke er noen sjanse for at lusen overlever og kan komme tilbake uten verten, da de blir svake etter bare noen timer uten verten og dør innen etpar dager.

Men sengesett og håndklær kokvaskes, hodeplagg blir ikke brukt nå annet enn strikker som kanskje også burde fryses sammen med børster. Sofaen er av skinn.

Var hos legen for noen uker siden nå da jeg allerede da hadde noe rød og irritert, og noe kløende (ikke noe særlig egentlig) hodebunn som ble konkludert med at nok var eksem, kanskje det allerede da var snakk om lus. :x Verken jeg eller legen så dette da, men er vel ikke så lett å se når de ikke er fullvoksne eller bare var veldig få.

Passer kanskje ikke under kategorien "Hundens helse og sykdommer" dette, men var først og fremst det med hunden jeg ønsket å få avklart når jeg opprettet tråden. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
    • Det er ikke kun dynene som lukter men også hele madrassen stinker.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...