Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke ulemper er det ved å adoptere en voksen hund?


Recommended Posts

Skrevet

Hei, jeg vurderer å adoptere en 3 år gammel Alaskan Husky. Jeg har en hund fra før så jeg er erfaren med hund, men jeg lurer på om voksene hunder vil akseptere meg som deres nye "Mester".

Skrevet

Hei, jeg vurderer å adoptere en 3 år gammel Alaskan Husky. Jeg har en hund fra før så jeg er erfaren med hund, men jeg lurer på om voksene hunder vil akseptere meg som deres nye "Mester".

Det gjør de så lenge du behandler dem med respekt og er en trygg og god følgesvenn. Ellers er det veldig individuelt hvordan det er å ta over voksne hunder, kommer en del an på rase/individ, hva tidligere eier har gjort/ikke gjort, hva du gjør etter du får den og om den har noe problemer i bagasjen.

  • Like 3
Skrevet

Det gjør de så lenge du behandler dem med respekt og er en trygg og god følgesvenn. Ellers er det veldig individuelt hvordan det er å ta over voksne hunder, kommer en del an på rase/individ, hva tidligere eier har gjort/ikke gjort, hva du gjør etter du får den og om den har noe problemer i bagasjen.

Takk for svar! Hunden har hatt en fin oppvekst, men den omplasseres pga. at den jagde sauene på gården deres. Huskyen er relativt rolig og tolerant (Til den grad Huskyer er rolige)

Skrevet

Takk for svar! Hunden har hatt en fin oppvekst, men den omplasseres pga. at den jagde sauene på gården deres. Huskyen er relativt rolig og tolerant (Til den grad Huskyer er rolige)

Huskyer er fine og enkle hunder bortsett ifra det der med jaktinnstinkt. Men det er jo ikke et problem så lenge man som eier er forberedt på at man ikke kan slippe løs en slik hund hvor som helst. Vil man ha en hund som kan gå løs på tur kjøper man noe annet, men er man inneforstått med og synes det er greit å ha hunden i bånd på tur så er huskyer enkle, greie sjeler som er snille og tålmodige mot både folk og hunder som regel og relativt "lettstelte", får de sin daglige tur, mat og har selskap av "flokken" sin så er de fornøyde liksom :)

Skrevet

Synes ikke det er noen ulemper ved og adoptere en voksen hund, viss vi ser vekk fra at hunden kan komme med en del eller noe bagasje. :) (Gjelder ikke alle hunder selvfølgelig)

Skrevet

Det går som regel bare fint. Men det kan ta lang tid før man blir en ny leder for hunden. Spørs helt på hvordan hunden er. Noen tolererer nye eiere veldig raskt, andre må bruke lang tid. Jeg fikk 1 omplasseringshund som brukte ca 6 mnd før hunden ble husvant og godt kjent med oss. Jeg opplevde den første tiden som vanskelig , med tanke på at forholdet vårt ikke var helt på plass (og hunden hadde noen problemer som måtte trenes på) Men det gikk seg til etter hvert

Skrevet

Jeg liker bedre voksne hunder enn valper, så jeg hadde ikke hatt betenkeligheter med å ta over en voksen hund, har gjort det to ganger før.
Jeg syntes første bli kjent tiden var spennende, viktig å ta det rolig første tiden, men samtidig være bestemt.

  • Like 1
Skrevet

Jeg finner egentlig ingen ulemper ved å få seg voksen hund kontra valp.

Med mindre den har mye problematferd, men det er ikke så utbredt som folk flest tror.

Jeg velger alltid helst voksen hund, for da vet jeg mer hva jeg får og jeg slipper valpeperioden og kan gå rett til et normalt hundehold.

  • Like 1
Skrevet

Hei, jeg vurderer å adoptere en 3 år gammel Alaskan Husky. Jeg har en hund fra før så jeg er erfaren med hund, men jeg lurer på om voksene hunder vil akseptere meg som deres nye "Mester".

Som blir nevnt her er det veldig individuelt. Men har selv tidligere adoptert en 3 år gammel labrador/pitbull blanding.(Da bodde jeg ikke i Norge) Jeg så i øynene hans at han var en fin kar som trengte kjærlighet og trygghet. Han ble en av de bedre hundene jeg har hatt.

Men ulempen er jo hvis denne hunden er utrolig knyttet til noen fra før. Seperasjons angst osv. Noen klarer ikke og glemme sin tidligere leder og sliter med og knytte seg på nytt på samme måte.

Men hvis hunden er stabil og oppdratt bra så kan dette gå veldig smertefritt :) Jeg ville prøvd å bli litt kjent med den på egenhånd først og sett hvordan han forholder seg til nye ting og mennesker.

Skrevet

Jeg har hatt fire omplasseringshunder til nå, alle voksne, og det har vært helt problemfritt å overta hunden. Det har aldri vært noe problem at hunden ikke har respektert meg eller lignende, men jeg har lagt mye vekt på å være trygg, rolig, konsekvent - og å ikke kreve for mye i begynnelsen. Jeg trener aldri på noe (nytt) før jeg har hatt hunden lenge, gjerne ikke før etter en mnd eller to. Man begynner ikke et nytt forhold ved å plukke på feilene, men ved å bygge opp tillit. Derfor har de første ukene gått med til laaange turer med mye moro, enkle hjernetrimoppgaver som hunden koser seg med, lek, kos og masse godbiter ;) Innendørs har jeg noen regler som er veldig viktige for meg, og de har jeg vært konsekvent på fra dag 1, men med et veldig positivt fokus. De har ikke vært alene hjemme helt i starten, jeg har hatt de med på jobb. Min erfaring har vært at det er først når hunden har slått seg til ro og blitt trygg hos meg at de virkelige utfordringene kan dukke opp. Det er da jeg har sett hva slags bagasje hunden har med seg fra tidligere hjem. Generelt sett har det gått veldig bra, og jeg vil absolutt helst ha voksen omplasseringshund neste gang også :=)

  • Like 1
Skrevet

Hei, jeg vurderer å adoptere en 3 år gammel Alaskan Husky. Jeg har en hund fra før så jeg er erfaren med hund, men jeg lurer på om voksene hunder vil akseptere meg som deres nye "Mester".

AH er enkle hunder som sjelden har problemer med å omstille seg. De er sjelden "en-manns-hunder", så jeg vil tippe at i løpet av få uker er du den nye matmor.

Jeg har overtatt flere AH som voksne, og har aldri hatt noe problem med dem på den måten.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...