Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Spørsmål til dere oppdrettere:

1. Foretrekker du at interesserte valpekjøpere tar kontakt via telefon eller mail, og hva forventer du mailen eventuelt inneholder?

2. Hva er kravene deres til eventuelle valpekjøpere?

3. Hvordan velger dere ut interesserte valpekjøpere?

Spør av ren nysgjerrighet. :ahappy:

Skrevet

1: Jeg foretrekker telefonkontakt - gjerne med en påfølgende mail dersom jeg syns de høres ok ut på tlf. Av erfaring så vet jeg at "hvem som helst" kan sende en strålende mail - hvorpå du får hakeslepp når du først snakker med personen i ettertid.

2: At hunden får et godt hjem, alle behov blir oppfylt, HD og PL sjekk, samt 1 gang utstilling.

3: Etter hva de ønsker seg i hunden og bruksområde. Jeg har ikke numerert liste - men velger utifra hva jeg syns kan passe til de forskjellige. Jeg har også stor tro på min egen magefølelse, og selger ikke dersom magefølelsen min sier "nei".

  • Like 1
Skrevet

1. Foretrekker du at interesserte valpekjøpere tar kontakt via telefon eller mail, og hva forventer du mailen eventuelt inneholder?

Spiller egentlig ingen rolle, bare den som tar kontakt framstår som normalt oppegående.

2. Hva er kravene deres til eventuelle valpekjøpere?

At de er aktive rådyr/hjortejegere med erfaring med drivende hunder fra før. Det holder ikke at de "har tenkt til å begynne å jakte". For de fleste av dem kommer seg aldri ut i skauen. Og at de framstår som oppegående folk, som vil inkluderer bikkjedyret i familien.

3. Hvordan velger dere ut interesserte valpekjøpere?

Prøveinteresserte og de med erfaring fra sådan + de man kjenner godt til, kommer et hakk foran i rekka, ellers går det på rekkefølge.

Skrevet

Foretrekker at de ringer først, men alle må uansett sende en utfyllende mail slik at jeg har all info og en skriftlig bekreftelse på at de ønsker å stå på valpeliste hos meg. Når de blir tilbudt valp må de bekrefte skriftlig at de benytter seg av tilbudet.

Ellers forventer jeg at de gir hunden et aktivt liv, og krever at de øyelyser etter veterinærenes anbefalinger (om de gjennomfører eller ikke vil jo vise seg). Jeg valgte de interessentene jeg følte det var størst sannsynlighet for at de følger opp dette.

  • 3 weeks later...
Skrevet (endret)

- Jeg foretrekker at folk ringer, og at vi heller kan maile videre derfra.
- Jeg krever at de skal være villige til å helsesjekke bikkja (og refunderer penger når dette skjer), at de er aktive mennesker som kan gi hunden et godt liv med mange naturopplevelser, og at de har satt seg godt inn i rasen.
- Jeg har ikke nummerert liste, men kommer til å fordele basert på hvem jeg trur passer best til den enkelte valp, og der stiller friluftsmennesker og folk med jegerprøven sterkt. Om det kommer noen valper, da. :) Magefølelsen har gjort at jeg har henvist folk videre allerede.

Edit: Legge til et par ting etter påminnelse fra Belgerpias innlegg:

- Må ha en plan for hvordan valpen skal tas vare på mtp hjemmealeinetrening og samvær i starten og månedene framover.

- Må ideelt sett komme og hilse på før valpene kommer, og må hente valp personlig.

Endret av SandyEyeCandy
Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg synes mail er ok. De må gjerne også ringe.

De som åpner med å spørre om jeg har valp til redusert pris blir avvist umiddelbart. Det samme blir de som nesten freser at de synes utstilling og sånn er tull. De må ikke stille, men jeg foretrekker folk som formidler det på en grei måte. Øvrige må fylle de krav jeg stiller.

* Ha basiskunnskap om rasen, eller være interessert i å lære.

* Akseptere betingelsene i kontrakten i forhold til helsesjekk osv.

* Ha en akseptabel løsning i forhold til hjemme alene problematikk og ferie.

Jeg sender ikke valp alene på fly eller tog. Valpen skal hentes hos meg.

Har jeg fler interessenter enn valper, velger jeg ut ifra magefølelsen.

Skrevet

  • Jeg foretrekker mail i første omgang, for da kan jeg raskt luke ut de som er uaktuelle - og de er det hopetall av. Deretter krever jeg personlig møte før noen får lovnad om valp. Er avstanden så stor at det er "umulig", er det avgjørende for meg at de treffer noen av mine nære bekjente i miljøet som jeg stoler på, slik at de evt kan gå gode for dem. Personlig oppmøte ved henting er et must.
  • Krever at de har satt seg inn i rasen og hva den krever, at de har en plan for hvordan hunden skal få den stimuli den behøver, at de HD/AD-røntger og følger alle vaksiner etc, og at de deltar på MH/annen mentaltest. Penger tilbakebetales når dette er gjennomført.

    Ellers snakker vi mye om viktigheten ved alene hjemme-trening, eventuelt burbruk, treningsmetoder ++ slik at jeg har en god følelse på at dette går bra.

  • Jeg prioriterer kjøpere etter ønsker og planer de har for hundeholdet. De må ikke ha et tonn av erfaring, men da må jeg kjenne at de er genuint interesserte og med et godt miljø i nærheten hvor de kan få hjelp om de skulle trenge. Ellers er personlig kjemi viktig, og magefølelsen er avgjørende.
Skrevet

Spørsmål til dere oppdrettere:

1. Foretrekker du at interesserte valpekjøpere tar kontakt via telefon eller mail, og hva forventer du mailen eventuelt inneholder?

Jeg foretrekker mail av flere årsaker: jeg er turnusarbeider, så den tiden av døgnet folk finner som respektabelt tilspunkt å ringe på så sover jeg eller er på jobb. Så jeg har faktisk puttet under kontakt på hjemmesiden min at jeg foretrekker mail, og har ikke tlf oppført på oppdretter listen til klubben.

På min rase er det gjerne normalt når man forteller om hundene å henvise til resultater, gjerne forklare hva det betyr i forhold til Korad/MH o.l. Henvise til prøver, resutlater fra utlandet ved bruk av utenlansk hund-gjerne forklare prøveprogrammet i utlandet osv Jeg finner det lettere å gjøre på mail.

Innenfor visse avstander så forventer jeg at de faktisk kommer fysisk å hilser på ved en eller annen anledning.

2. Hva er kravene deres til eventuelle valpekjøpere?

De skal være aktive, ha erfaring med hund og ved lite erfaring ha støtte rundt seg OG klare oppsøke hjelp ved behov.

Jeg forventer at de helsetester og mentaltester, og at de er ærlige om gode og dårlige sider til hunden. Holde meg oppdatert igjennom hele livet til hunden (nei det betyr ikke mail hver mnd, men ved evt resultat i konkurranse eller helsemessig så forventer jeg en liten mail e.l. )

3. Hvordan velger dere ut interesserte valpekjøpere?

Mye magefølese. Jeg har ingen "førstemann til møllen" liste, og velger valpekjøpere med utgangspunkt i hvordan jeg tror kullet kommer til å bli i forhold til linjer, egenskapene til foreldrene, hva de tenker bruke hunden til o.l.

Skrevet

Ot her, delvis hvertfall...

men mtp kontakt med oppdretter. Jeg har et snev av ringefobi, jeg blir skikkelig nervøs og manner meg opp x10 for å klare å ringe. Jeg foretrekker å ta kontakt med oppdretter per mail, jeg får da presentert meg, stilt spørsmål og fortalt litt om tanker og hva jeg leter etter. Oppdretter får da svare når den har tid :) For meg er det bedre å faktisk dra å hilse på oppdretteren å møte de face to face enn å ringe. Høres kanskje rart ut, hvertfall siden jeg er litt sjenert også. Men face to face er jeg mer komfortabel med :) Begge mine oppdrettere hittil har jeg kommunisert med over mail og sms, deretter møtt dem face to face.

ot ferdig ;)

  • Like 5
  • 3 weeks later...
Skrevet

1. Jeg foretrekker mail i første omgang. Det er lett å glemme hvem som har sagt hva hvis det er mange telefoner fra interessenter. Det er også ganske greit å se hvem man definitivt IKKE ønsker å ha som kjøper og det er dessuten mindre sårt å få avslag før man blir personlig kjent.

2. Valpekjøperen skal kunne (og ønske å) dekke hundens fysiske og mentale behov og si seg enig i å HD-røntge hunden. Det er også et krav at kjøpet er en veloverveid avgjørelse.

3. Jeg leter automatisk etter de som har gjort hjemmeleksene sine, som fortrinnsvis er bevisst på hva de ønsker seg av egenskaper fra min kennel og som er generelt sultne på kunnskap og fremstår som fornuftige, oppegående mennesker. Jeg prioriterer de som ønsker å jobbe aktivt med hunden og de som ønsker seg løpende kontakt med sin oppdretter. Magefølelsen må dessuten si "ja". Jeg har fremdeles til gode å sette noen på valpeliste som lurer på om jeg har "leveringsklare valper nå", som velger oppdretter på grunnlag av hvor kort de gidder å kjøre, eller som prøver å prute.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...