Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpen gir ikke beskjed, tisser inne


Recommended Posts

Guest Bølla
Skrevet

Jeg har en 4,5 måneder gammel valp som ikke gir beskjed når hun skal tisse. Hvordan skal jeg få henne til å gi beskjed når hun skal tisse og bæsje?

Hunden gir helt garantert beskjed, du må lære deg å lese hunden din. Ikke alle hunder vil gå til døren og bjeffe når de vil ut. Ta henne ut med en gang hun våkner (lurt å la henne sove i bur om du absolutt ikke ønsker uhell) etter hvile, med en gang etter lek og med en gang etter mat (dvs nesten hele tiden). Legg aviser langs hele gangen og ta bort noen fra innerst til ytterst etterhvert som valpen gjør fra seg der.

Se etter tegn; slikking av munn, gjesping, nitidig stirring, begynner å bevege seg rundt i ring. Alt dette er også kommunikasjon.

Jeg har to hunder som har fulgt samme opplegg, den ene setter seg ved døren og venter, den andre kommer bort til sofaen og ser utrolig dumt på oss og kun det.

Skrevet

Det er ikke alle som gir tydelig beskjed når de vil ut. Luft henne ofte, så slipper du forhåpentligvis unna de fleste uhell.

Ja, få henne skikkelig husrein først, og så vil du oppdage at hun blir litt fortvilet og begynner å si fra når hun må ut, om enn med bittesmå signaler.

Skrevet

Vi brukte litt tid på å lese når vår valp måtte på do da beskjeden kunne tydes som kos og. Han kommer bort i sofaen med frempotene oppi fanget og legger hodet på fanget vårt, da må han på do. Trodde først det bare var kos hhan var ute etter, så først etter en mnd's tid skjønte vi at det var ut han måtte (:

Han lager ingen lyd ellernoe, med mindre det er krise og akkuratt for sent til å ta han ut.

Skrevet

Gamlemor her på 12,5år har aldri gitt beskjed om at hun må ut, så her må jeg enten telle timer eller lese hun for å se om hun må på do, hun tisser ikke inne da, men tenkte bare å ta dette med så man kan se at en gammel hund heller ikke gir beskjed.

Man kommer seg veldig fort inn i en rutine og man blir kjent med hunden sin og vet hvor lang tid det tar før hunden må på do igjen.

Feks, idag gikk vi tur i et område med hestebæsj og det måtte Chicka forsyne seg grådig med + hun drakk endel på turen siden det var varmt ute, så da vet jeg at vi må litt tidligere ut enn vanlig siden hun har både spist og drukket mer en normalt :)

Skrevet

Vår er også 4,5mnd og er ikke husren. Hun gir imidlertid tegn på at hun må tisse - men man må være veldig observant og RASK for å oppfatte dette og unngå uhell. Hun går mot ytterdøren og går litt i ring, og da er det kjapt ut. Hun står ikke og holder seg for å si det slik, for henne er det enda samme sak om hun tisser ute eller inne :P

Skrevet

Min varsler ikke om at han må på do på noen annen måte enn at han ikke faller til ro inne, klarer ikke legge seg og slappe av- da er det krise.. Han er 3 år. Det er forsåvidt sjeldent at han må "varsle" på denne måten, selv om han er voksen så får han flere små luftinger om dagen. Ellers så er jo valpen din ung, dette er det du som må følge med på. Hun trenger ut ganske ofte enda. Gjerne hver gang hun våkner, etter dere har lekt inne osv osv :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Her er det mer "noen ganger ser jeg det, andre ganger har jeg ikke sjans". Vi følger vanlig regime, ut på do etter søvn, mat, lek - etter mat kan jeg egentlig bare droppe, da må den ikke på do - den bajser bare to ganger i døgnet, tidlig om morgenen og sånn litt før tre på ettermiddagen, stort sett. Tissing derimot, der er den lekk - som alle andre valper.
Dog er hun ganske flink på dagtid, da blir hun tatt ut et par ganger før lunsj og et par ganger etter lunsj før vi går hjem, og med ett par tre unntak så har det gått veldig bra. Hjemme derimot - der er det værre.

Sånn bortsett fra når hun har sovet så er det ikke mulig å se hva hun har tenkt til. Det er ingen tegn til at hun må tisse i hvertfall, raser rundt og leker og leker - midt i en løpebye så hiver hun seg ned og tisser før hun fortsetter *ler* - thank god for splash matte, det er heldigvis den som får gjennomgå - godt jeg har to - de vaskes hele tiden.
Denne bor i bur om natten, og det må være noe med de gruppe ni hundene - for denne har ingen problemer med å tisse ned soveplassen (om det er buret, hundesenga eller futonstolen) og sove der etterpå. Kjipt nok så har hun utviklet en noe uheldig strategi "våkne, tisse, vekke meg". Jeg antar at det vil rette seg etterhvert, men vi vasker valpetepper hver dag for å si det sånn.

I natt har hun vært tørr, men da ble hun luftet UTEN at hun egentlig var våken - klokken 0300

Skrevet

Mange hunder varsler aldri. Min på 12 mnd er 95% stueren, men hun er som et lite barn. Hun gjør ingen tegn før det virkelig presser på, både når det gjelder stort og smått, og med mindre jeg er kjemperask da så blir det uhell.

Det tok meg også litt tid før jeg skjønte hva det var hun holdt på med. Hun går nemlig ikke til døren, hun går til veggseksjonen og stirrer opp på den. Jeg ignorerte dette et par ganger fordi jeg trodde hun maste om å få noe hun så oppi hyllene, og da ble det tissing på gulvet. Etter andre uhellet slo det meg at hun faktisk prøvde å fortelle at hun måtte ut. Forstå det den som kan!

Jeg har bare hatt en hund som har sagt i fra med lyd, og det varte bare i noen uker. Nå har hun sluttet helt med å si i fra.

Guest Bølla
Skrevet

Uten unntak så har jeg luftet valper ca hvert 20-30 min de første to ukene, nattelufting har vært litt variabelt, men som regel har det holdt med siste tur rundt midnatt, en i 3-4 tiden og en tidlig på morgenen, etter en uke har de sovet natten igjennom alle som en. Etter det har det vel vært lufting en gang i timen i våken tilstand. Så fort jeg har sett at det var party på gang (dvs våken) har jeg løftet valpen ut og ventet til den har gjort fra seg. Det er litt arbeid, men det har vært få uhell og de har blitt stuerene før 5 mnds alder. Akkurat den biten savner jeg ikke så voldsomt..

Skrevet

Snusing på gulvet er også et tegn

Det er sånn jeg også ser at jeg er i ferd med å tabbe meg ut med Nicki. Snusing på selve gulvet. Kan rekke å avbryte uhellet og få henne ut. Det er heller ikke alltid så lett å skille den snusingen fra rastløs snusing etter spiselig rusk og rask på gulvet.

Nicki har også begynt å luske ut til gangen, og når jeg titter inn for å se om hun bare roter med sko eller om hun er i ferd med å gjøre fra seg eller noe (heldigvis ikke skjedd på lenge nå), så er hun på veg tilbake og setter seg stille ned foran meg og stirrer på meg uten noe mer med det. Mistenker at hun signaliserer at hun vil ha luftetur på den måten, men det er også en del "resultatløs" lufting når jeg går ut på de "signalene" der.

Skrevet

Vår går mot døra nå, når han må tisse. Begynt med det nylig og har ikke hatt uhell på en stund nå. Ellers så tar vi han så klart ut etter soving,lek,mat etc, men er jo ganger der han må utenom det også:)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg har en 4,5 måneder gammel valp som ikke gir beskjed når hun skal tisse. Hvordan skal jeg få henne til å gi beskjed når hun skal tisse og bæsje?

Som flere sier her så gir valpen garantert beskjed på en eller annen måte. Noen bjeffer ved døra, sitter og venter ved døra og sender signaler med blikk, noen blir veldig urolige og går rundt konstant og noen snuser i ring.

Så prøv å se etter hva din valp gjør rett før det tisser. Da kommer du nok til å få kontroll ganske fort

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...