Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Gira har en god stund nå, et par måneder kanskje, hatt litt hengepupper. Mange spør forskrekket om hun skal ha valper, for det ser nesten slik ut. Hun skal altså ikke det.

Jeg har tenkt litt på innbilt svangerskap, men hun har ikke melk, og ellers oppfører hun seg helt normalt.

Usikker på om det er normalt at tisper kan ha litt hengepupper, eller er det noe jeg bør sjekke opp i?

Edit: prøvde å finne et bilde som viser litt hva jeg mener. Fant ikke noe som viser det godt, men her er et som viser litt.

21dqv4y.jpg

Skrevet

Antagelig innbilt, ja. Når hadde hun løpetid sist?

Er så dårlig på å huske slikt, men rundt mars/april. Så det kan være innbilt selv om hun ikke viser andre tegn på det? :)

Skrevet

Er så dårlig på å huske slikt, men rundt mars/april. Så det kan være innbilt selv om hun ikke viser andre tegn på det? :)

Det kan det :) Det stemmer vell ganske bra også, om hun hadde løp rundt mars/april og har hatt det en stund nå.

Skrevet

Det kan det :) Det stemmer vell ganske bra også, om hun hadde løp rundt mars/april og har hatt det en stund nå.

Jepp, det passer jo bra, bare tenkte de gjerne viste andre tegn også. Men da er det vel ikke noe å bekymre seg for :) Føler forøvrig hun er blitt mye roligere etter sist løpetid, men det kan jo ha med både varme og alder å gjøre, evt henge sammen med innbilt vel..

Skrevet

Etter første løpetiden til tispa mi, hadde hun skikkelig hengepupper og siden det var min første tispe, så trodde jeg nesten hun hadde parra seg uten at jeg visste det :P

Heldigvis var det helt normalt da, så de gikk tilbake sånn de var :)

Guest Jonna
Skrevet

Utenom dette med falskdrektighet, og dette klarer jeg ikke se på bilder: Er hun overvektig? Overvektige hunder får fort hengepupper.

Skrevet

Ganske stor forskjell på tisper når det kommer til størrelse på brystvortene. Jeg hadde ei boxertispe med digre vorter uten at hun var innbildt. De bare var slik.

Skrevet

Er på tredje tispa av samme rase nå. Før jeg fikk tispe hadde jeg aldri tenkt over at hunder også har ganske store forskjeller når det gjelder pupper, akkurat som mennesker. Første tispa mi fikk litt hengepuppetendenser. Hun fikk store patter, huden ble litt løsere, og absolutt ingen form for "fyll" inni. Bare løshud + store patter.

Nestemann ut var omvendt, og jeg ble med en gang bekymret. Etter første løpetid så fikk hun også pupper, men pattene holdt seg små, og de fleste puppene var flate, bortsett fra de fire nederste. Der ble det ordentlig pupp.

Sistemann ut skal jeg ikke snakke for høyt om, siden hun nettopp ble ferdig med første løpetiden, men foreløpig ser det ut som at hun også beholder de små pattene, men har fått litt "fyll" hun også, men i alle puppene, i motsetning til min andre tispe. Så joda, her er det store forskjeller!

Kan forresten legge til at min første, som bare hadde løshud og store patter, fikk innbilt etter hver løpetid. Selv mens hun hadde melk i pattene så kjentes hun like tom ut, og det var absolutt ikke synlig på kroppen at hun hadde innbilt.

Skrevet

Tidi sine to nederste er også litt hengete. Vi var hos veterinæren i dag for røntging av HD og AD, og hun sjekket allmenn helsen hennes også, og hun tok litt ekstra på de to siste pattene, men sa ingenting på det. Jeg har bare tenkt det er innbilt svangerskap :)

Skrevet

Jeg kan ikke si at jeg har lagt merke til at mine tisper har hatt hengepupper jeg? Ikke andres heller? Altså, noen har litt slappe etter kull, men ikke sånn at det er påfallende heng, liksom :P

Skrevet

Min tispe hadde også det etter sin første løpetid. Jeg ble litt bekymra, men det var visst helt normalt. Hun hadde ingen andre tegn til innbildtsvangerskap heller. Hun er heller ikke overvektig. I en liten periode så var det nesten nedi bakken(dachs), og det så jo veldig rart ut. Trakk seg tilbake i løpet av noen uker :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...