Gå til innhold
Hundesonen.no

Pollenvaksine, eller andre alternativer?


Recommended Posts

Skrevet

I år, som alle andre år, så reagerer jeg på gress og bjørkepollen. Jeg tar daglig Zyrtec eller lignende, men det hjelper bare til en viss grad.

Hvem her inne har erfaring med annen behandling, og hvordan fungerer det? Har det hatt god effekt?

Vil vaksinering være det beste alternativet? Vil dette hjelpe umiddelbart, eller vil jeg ikke kjenne effekten før neste sesong?

Guest Jonna
Skrevet

Vaksineringen gjøres på høsten og over en lengre periode. 1 gang i uken så 2 uker mellom osv.

Selv har jeg fått en kortison nesespray som har gjort under for min del. Har ikke navnet her nå, men kan finne det siden.

Skrevet

Tror vaksineringen ikke anbefales å ta på sommeren, høst/vinter er det anbefal å starte hvis jeg husker rett :) Mamma var en av de som tidligst fikk vaksinering i Norge så det er noen år siden, vaksinen er nok mer utprøvd og kanskje bedre nå :) Hun hadde veldig god effekt av den. Helt til hun fikk revmatiske symptomer i fingre og ledd, hun ble helt giktisk stakkars men det satt langt inne å fortelle legen det siden hun var så fornøyd med effekten til vaksineringen. Når hun fortalte det ble hun umiddelbart tatt av vaksinen og etter noen mnd var heldigvis revmatismen borte - legen kunne ikke love at det forsvant selv om hun sluttet men heldigvis gjorde det det :) Så lenge man er klar over at det kan komme bivirkninger og er forberedt på det så er det absolutt noe å vurdere og snakke med lege om :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Jeg har ikke noe allergi, men to på jobben sliter skikkelig på sommeren. De tar en eller annen typ allergisprøyte. Den varer i 4 uker. De tar den to ganger. Fungerer ila en dag eller noe sånt. De er i alle fall kjempe fornøyde. De tok første sprøyte for to uker siden, og tar vel neste om en 2-4 uker alt etter hva de gidder. Skal høre om de husker hva den het jeg.

  • Like 1
Skrevet

Jeg bruker injeksjon av kortison (kenacort) mot sesongallergi og det fungerer veldig godt for meg, tar piller (cetirizin) i tillegg i de perioder det er ille. Har fortsatt endel dager med reaksjon (særlig når virketida på kortisonet går mot slutten), men ingenting mot slik jeg var før. Dette har fungert såpass godt i 6-7 år nå at jeg ikke har vurdert vaksine.

Kortison har så godt som umiddelbar virkning. Tar to injeksjoner per sesong, men vet andre tar flere.

Tipper det er den kollegaene til @LinL også tar :)

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for svar! :) Jeg drar på ferie nå, og fastlegen min holder til i Oslo. Er det mulig å få ordnet kortisonsprøyte på andre legekontor, for eksempel i Tønsberg?

Guest Jonna
Skrevet

Tusen takk for svar! :) Jeg drar på ferie nå, og fastlegen min holder til i Oslo. Er det mulig å få ordnet kortisonsprøyte på andre legekontor, for eksempel i Tønsberg?

Om du får resept så er det sykepleier/hjelpepleier som setter den (evt andre som kan det. Den settes intermuskulært fortrinnsvis i rumpeballen)

Skrevet

Alternativ metode, men jeg kan jo foreslå det :)

Jeg har tatt akupunktur. Jeg hadde utrolig lite allergi da. Jeg var ikke spesielt plaget. Det bare klødde litt på øynene. Det slo ikke ut på tester at jeg hadde allergi. Hvis jeg tok allergi tabletter så merket jeg ingenting. Allergitablettene fungerte på eksemen også, at jeg klødde mindre på det. Så ettersom at eksemen var verst på vinteren, så gikk jeg på tablettene hele året. Det endte opp med at jeg ble kjempe trøtt og ville helst sove hele døgnet. Så jeg valgte å finne en annen løsning på det, og prøvde akupunktur for både allergien og eksemen. I fjor vår og sommer brukte jeg ingen medisiner og jeg merket ingenting på allergien. Eksemen er også utrolig mye bedre :)

Skrevet

Jeg har gått å tatt vaksiner i noen år, med god effekt. Dessverre fikk jeg ikke fullført fordi legen min døde. Alternativet var å stå på venteliste på Haukeland også begynne på nytt. Etter 2 1/2 år med sprøyter var det uaktuelt for min del.

Har mye, mye mindre allrgiplager enn tidligere. I eksamensperioder når jeg var yngre måtte jeg enten holde meg inne mest mulig eller gå på så sterke medisiner at jeg ble sløv og trøtt hele døgnet.

Jeg har allergi mot burot, gress, Bjørk, or og hassel, så min allergisesong varer vanligvis fra medio mars til august/september.

Nå fungerer jeg greit på "vanelige" allergimedisiner (ingen med varseltrekant på) og da tilbringer jeg mye tid ute.

Skrevet

I år, som alle andre år, så reagerer jeg på gress og bjørkepollen. Jeg tar daglig Zyrtec eller lignende, men det hjelper bare til en viss grad.

Hvem her inne har erfaring med annen behandling, og hvordan fungerer det? Har det hatt god effekt?

Vil vaksinering være det beste alternativet? Vil dette hjelpe umiddelbart, eller vil jeg ikke kjenne effekten før neste sesong?

Dersom du bare tar Zyrtec eller tilsvarende, vil første steg være å legge til eller bytte legemidler. Det vil være aktuelt å bytte antihistamintabletter, og, avhengig av plagene dine, legge til f.eks. knesespray med kortison eller øyedråper med kromoglikat. Flere av disse legemidlene kan kjøpes reseptfritt (kortisonnesespray er f.eks. nettopp blitt reseptfritt), men det billigste i lengden er uansett å få disse på blå resept (for de aller fleste allergilegemidler er kravet diagnose + behov for allergilegemidler i mer enn tre måneder i året).

"Allergivaksine" eller "hyposensibilisering"/"SIT", som det egentlig kalles (det er ingen vaksine i ordets rette forstand), er i Norge først aktuelt når man ikke klarer å få optimal symptomlindring vha. medikamenter i optimale doser. Dette forutsetter i tillegg at en ikke har langkommen astma, kreftsykdommer, immunologiske sykdommer mm.

Igjen vil jeg anbefale deg å oppsøke fastlege for å legge til andre allergimedisiner før du prøver noe annet - det er mye annet enn reseptfrie tabletter en kan forsøke.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
    • Hva bør man tenke på når man skal bestemme navn til hunden? Hvilke navn liker dere? Hva heter hunden deres? Trenger tips. Er det sånn at det kun må være to stavelser?
    • Hva bør man tenke på om man allerede har hund men ønsker katt? Utstyr som er kjekt å ha annet enn det som er anbefalt? Hva gjør man med innedo og hunden da skal grave? Osv. Vil være forbredt på alt.
    • Vi har faktisk nettopp betalt et gjerdefirma for å sette opp nettinggjerde rundt en del av hagen. Personlig synes jeg nettinggjerde er bra og solid, men det kan jo være andre løsninger passer bedre for andre. Byggvarehusene selger ulike typer gjerder og gjerdemoduler i tre og sånt, og kan ofte formidle håndtverkere som tar jobben. Ellers kan man søke opp og kontakte gjerdefirmaer selv. Jeg brukte MittAnbud denne gangen. Vi fikk satt opp nettinggjerde rundt hele hagen i forrige hus også, og jeg angrer ikke på det. Hvis det er praktisk gjennomførbart å gjerde inn hele tomta ville jeg gjort det, men det kommer jo litt an på hvor du vil hunden(e) skal ha tilgang og sånt. Har du mye blomsterbed eller grønnsakshage kan det være lurt å ha det separat f.eks.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...