Gå til innhold
Hundesonen.no

Mulig katteklo i øyet


Recommended Posts

Guest Klematis
Skrevet

Jeg lurer litt på hva jeg bør foreta meg nå.

Like før jeg dro på jobb i dag, ertet hunden på seg katten. De to pleier å komme godt overens, men plutselig observerte jeg litt blod i øyekroken på hunden, så jeg går ut i fra at katten har vært ute med labben. Siden det var blod, hadde jeg et håp om at kloa ikke traff i selve øyet.

Jeg vasket øyet hans med saltvann før jeg dro på jobb, da jeg kom hjem vasket jeg det en gang til. Det væsker litt av det, ikke mye, og han kniper det litt igjen, men det er heller ikke mye.

Nå er jo dyrlegene stengt til tirsdag, så jeg lurer litt på hvor akutt dette er.

Han virker ikke særlig plaget, stryker ikke labben mye over øyet, og er som før.

Skal jeg se det an, eller må vi ringe dyrlegevakta? Den er vel forressten lagt ned, har jeg hørt rykter om. Noen har vel forhåpentligvis vakt et sted om dette må gjøres noe med asap.

Har jo lest diverse skrekkhistorier på nettet om at han i verste fall kan bli blind, miste øyet etc...

Som nevnt så virker det ikke som om det er en stor skade, og hadde jeg ikke sett blodet i øyekroken i dag tidlig, hadde jeg kanskje ikke sett at det var noe med øyet i det hele tatt.

Guest Klematis
Skrevet

Nå renner det ikke av det, og det ser nesten normalt ut, så jeg ser det an til i morgen, så får vi se om noen vil ta telefonen da.

Skrevet

Om hunden og øyet ser tilnærma normalt ut og bikkja oppfører seg normalt, så ville jeg ikke tenkt noe mer på det. Er jo grenser for hvor mye en skal fly til dyrlegen, altså, når det de stort sett kan gjøre på sånne ting er nettopp det samme som du har gjort.

Til sammenligning: Jeg opplevde at daværende valp blei klort i øyet. Det silblødde og så helt grusomt ut, og hunden viste tydelig at hun hadde det vondt. Vi dro til dyrlegen, som ga oss antibiotikasalve.

Guest Klematis
Skrevet

Det ser enda bedre ut i dag, han bryr seg ikke på noen måte, og det renner heller ikke.

Renser med Natriumklorid noen dager for sikkerhets skyld.

Skrevet

Min fikk nesten punktert øyet av katteklo, og det kunne jeg se på selve øyet. Det var en lang, gråhvit strek på øyet, pluss et mørkere område hvor det hadde samlet seg litt blod. Jeg vil tro at du hadde klart å se tegn til skade på øyet hvis det var noe. Det kan hende pus klabbet til et lukket øye, og da vil det jo veske litt uten at det nødvendigvis er blitt skade.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...