Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Som tittelen sa så er jeg en allergiker og vet at jeg aldri vil bli fri for allergi med en hund i hus. Uansett så vil jeg ha en hund, og en med litt størrelse siden jeg liker å gå. Har møtt en Staffordshire Bull terrier jeg ikke reagerte på men vet at det kan Være fra hund til hund. Allergien er jo et problem, og derfor lurer jeg på om noen her har erfaring fra samme situasjon. Bør jeg holde meg unna hund?

Skrevet

Hvorvidt det er et problem eller ei må du nesten vurdere selv. Jeg, som egentlig ikke sliter med mindre det er ekstremt mye hår på et lite område, anser ikke det som en særlig stor utfordring. Kan hende jeg må ta allergitabletter når pollen og ekstrem røyting møtes, men enda har det iallefall til gode å skje.

Andre har kanskje andre erfaringer, men det kommer vel i stor grad på hva du er allergisk mot (pels eller spytt) og hvor mye du reagerer. Og som du sier kan det jo også hende du reagerer på noen hunder, mens du ikke enser andre hunder i det hele tatt.

Har du mulighet til å passe en hund et par dager? Det kan jo være en grei måte å teste ut allergien din litt på iallefall, hvis det er sånn at du er usikker på om det er et stort problem eller ei.

Skrevet

Du må bare prøve ut, men ikke tenk at liten hund ikke klarer å gå tur. Mine er ikke større enn hhv 32 og 34 cm, men vi går like lange turer og i samme terreng som venner med grand danois for eksempel. Hils på forskjellige raser og individer, og husk at mange reagerer verre på valper enn voksne.

Skrevet

Jeg er allergisk mot mye, blandt annet hund..

Jeg har to whippeter.

Jeg bader de skikkelig 2-3 ganger i året, og det holder faktisk. Men har møtt noen hunderaser jeg har blitt hyperallergisk mot.

En enkel måte for meg å finne ut om jeg reagerer på en hund er å lukte på den og gni pelsen mot huden min . Høres kanskje litt rart ut med det funker veldig bra.

Skrevet

Det finnes jo hunder av litt størrelse som regnes som allergivennlige. Vet ikke hva dine tanker om hundehold er, og hva du ønsker utover tur, men feks storpuddel, riesenschnauzer, schnauzer, lagotto, portugisisk vannhund er alle hunder av stor/mellomstor størrelse :)

Virker som det er veldig forskjellig fra person til person hva man reagerer på, venninnen min f.eks er ganske allergisk mot det meste av hunder, katter hester, men hun har en toller (nova scotia duck tolling retriever), som hun ikke reagerer nevneverdig på. Men min dalmatiner reagerer hun veldig på, og tar ekstra piller om hun skal være hos meg en kveld.

Virker som endel reagerer mer på korthårede hunder enn langhårede, men hos andre igjen er det motsatt, slik som @PennyLane skriver.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...