Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva man kan finne på et hundeforum :wub: Lisle er da hesten som ble annonsert til salgs her på sonen for en billig penge, da alternativet var slakt.... Nå er det jo ikke noen mangel på billige travdyr, men jeg tror ikke det er mange av dem som er så godt omskolerte og greie som denne.

Tilfeldighetene ville det sånn at jentungen var i ferd med å vokse grundig fra ponnisen sin (welsh sec.a) Og denne hesten så jo flott ut i annonsen. Så når til og med gubben syntes kjøpet hørtes ut som en god idè, så ble det en "svipptur" til Tolga for å hente hest hos Raksha i påsken :) DET har vi ikke angret på!

Fineste hesten:

10154111_10152008450710764_2439144581649

10154937_10152008451480764_5557122861907

Veeeldig gøy å hoppe - litt vel gøy til han får frest fra seg litt (da hopper han faktisk veldig pent) og ikke hopper dobbelt så høyt som han trenger, med rytter litt på etterskudd :teehe::teehe:

1508521_628251650598788_2451161042212833

Og med sine nye venner:

lisle1.jpg

Dvs; Lisle og Mary (coben) er bestiser, Poppy (sec.a) synes han er litt teit, og okkuperer gjerne hele utgangsstallen selv. Så hvis ikke det går seg til, får vi finne ny løsning på det før høsten, evt. en liten hall til. Litt upraktisk at hele hallen okkuperes av den minste, mens de to store må stå ute :pinch:

  • Like 15
Skrevet

Han er nydelig :wub: Kaldblodser er fantastiske, jeg ønsker meg inderlig en igjen når jeg ser slike bilder :D Lisle er onkel til hun jeg hadde :)

  • Like 1
Skrevet

Ja, kaldblodsene kan være supre hester!!! Han her minner meg masse om min første fôrhest, som også var en fantastisk allround-hest. Så nå lurer jeg nesten litt på hvorfor jeg har tullet med disse late, utstillingsavlede waliserene i så mange år :P

Var en liten ponnirytter som testet ham litt på banen, hun syntes han var kjempefin å ri :D (og hun hadde aldri ridd en kaldblods, kun rideponnier...)

  • Like 1
Skrevet

Herlige bilder å se, glad jente og glad hest :wub:

Fulltreff for både dere og hesten at dere fant hverandre :)

Kaldblodsen kan brukes til mye og kan blir veldig flinke ridehester (ikke alle da... :P ).

Vi hadde en på stallen som ble solgt, han var bare ikke rask nok fortforthest og han ble kretsmester i en krets med MYYE hard konkurranse, det er veldig bra.

  • Like 1
Skrevet

Vi har også hatt en kaldblods en gang og han var/er helt herlig! Da jeg ble syk så ble han solgt til en familie der sønnen er autistisk. Sønnen blomstret som bare det etter at kaldblodsen kom i hus. Så selv en extraver kan brukes til så mangt :ahappy:

Syntes det ser ut som at rytteren på bildet og lisle har en flott harmoni, De ser ivertfall kjempe fin ut sammen :wub:

  • Like 1
Skrevet

Jeg synes dette er helt strålende, altså! :flowers:

Med unntak av et år med en halt araber (og en lang sekvens med snåle fjordinger som alltid var der) og min once in a lifetime-hest, så har jeg aldri hatt noe annet enn avdanka travere, jeg! :)

  • Like 1
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
    • Er de ganske like i gemytt og væremåte?
    • Kan en hund fødes uten hint til hvordan den oppfører seg til andre hunder? Spør for en jeg kjenner.
    • Skye terrier skiller seg jo en del ut fra de andre her, både i utseende og type. Jeg kjenner de ikke veldig godt, så anbefaler å sjekke raseklubben i hjemlandet. De andre har jeg møtt en del av. De er jevnt over ganske egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Hvis du er vant til gjeterhund så tror jeg det kan bli en ganske brutal overgang. Det er ikke bare å "jobbe mer og hardere", det er rett og slett en helt annen type hund og mye som ikke vil kunne fungere på samme måte. En utfordring er for eksempel å ha de løse. Pinscher er vagt mildere enn terrierene. Dansk-svensk gårdshund er også en pinscherhund, som er veldig lik brasiliansk terrier og parson russel, men mildere i gemyttet. Jeg har kjent folk som har kunnet kalle inn sine pinschere og dsg fra jakt på vilt. Pinscherene er også større enn manchesterterrier. Det er nok i stor grad trenbarhet, jaktinstinktet og selvstendigheten som skiller terrierene fra gjeterhundene, og i litt ulik grad. De er ikke interessert i å gjøre deg til lags eller høre på hva du sier, de er avlet for å jobbe selvstendig og jakte på og drepe smådyr. Du kan ikke regne med å kunne ha dem løs utenfor inngjerdede områder eller under tett kontroll. Jeg har f.eks. sett mange i konkurranse- og treningssammenheng, men veldig sjelden løse i skogen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...