Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvile ved kennelhoste?


Recommended Posts

Jeg lurer på om vi kan ha fått med såkalt kennelhoste fra Letohallen forrige helg. Hunden har harket og brukket seg i et par dager nå, og er merkbart mer anpusten når han har løpt litt.

Jeg leste at stort sett var det hvile som gjaldt ved kennelhoste, men hva er hvile? Skal han ikke anstrenges hardt (opp i berget), skal han ikke ut på tur men ok å jogge litt fritt rundt hjemme, eller er det kun tisseturer ut som gjelder?

Allmentilstand er grei, ikke feber eller sløv, spiser og drikker som han skal, dog brekker seg og harker, og blir fort anpusten

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi hilser (dessverre) ikke på så mange andre uansett, så det er greit. Han er så altfor glad i alle vi møter, så på tur hilser vi stort sett ikke på andre hunder, men trener på å ikke bry seg, og pga størrelsen er det kun et par hunder som vil leke med ham (de fleste hunder blir mest bare sinte på), og det passer ikke å treffe disse alltid heller. Så den biten skam vi klare fint :P

Slutt på hosting og ei ukes tid til. Greit :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Risikoen ved kennelhoste er først og fremst at viruset skal "slå seg" på hjertet. Og fysisk aktivitet vil da sammen med dette kunne utløse en hjertesvikt. Derfor hvile under og en tid etter kennelhoste. Og veldig gradvis opptrening igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for info ang risiko.

Han har ikke harket i dag, men var som sagt veldig anpusten bare etter en tur til søpledunken og tilbake (100 m hver veg) der han travet litt. Det samme når han løp omkring 100 m ut på jordet i dag tidlig for bæsj og tilbake (litt løpe-litt-rutine mellom tur, siden jeg har en sønn på 6 mnd her hjemme også). Har harket/brukket seg to-tre dager før i dag.

Er det vanlig med hoste/harkefrie dager slik, eller kan jeg håpe på at det er på bedringens veg alt?

Det er jo litt fordømt at det skulle komme akkurat nå, når sambo skal ha ferie og vi kunne kommet opp i berget en tur hver dag, og ikke bare i helgen når han er hjemme :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min erfaring med kennhoste var at d var dager der hunden ikke hostet, men var ikke bedre av den grunn.
Men kan ha noe med at hun var vanskelig og holde i ro (inne også) fordi da var hun ennda bare 9 mnd.
Men hun var hardt rammet av kennelhoste og ente med antibiotika og hoste dempende medisiner.
Håper du slipper det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar  nei vi har ikke innarbeidet det. Har du noen konkret ro-trening du tenker kan funke? 😇
    • Har dere noen innarbeidet ro-kommando? En mer generalisert en, ikke bare ifbm plassen sin? 
    • Det har gått seg til, heldigvis! Valpen er endelig fortrolig med barnet mitt sine bevegelser, og barnet respekterer valpen og dens grenser og plass. Jeg så mørkt på det i starten, men endelig er de gode venner med samme energinivå 😂
    • Hei  min hund er 3 år. I vår fanilie er det meg, som er mammaen til hunden og to barn. Ei på 14 og en på 18. Jeg har veldig respekt i forhold til hund og små barn. Vår hund forstår ikke konseptet med barn og jeg ønsker tips til hvordan man kan lære hunden ro når det er barn i nærheten.  I dag blir hun vil, bjeffer og når noen løfter opp barnet blir hun sjalu.. enn så lenge ikke i form av aggresivitet, men i form av bjeffing og ønske om å bort å leke, snuse og er veldig voldsom.  Det er vanskelig å øve når det gjelder barn, men tar i mot alle tips jeg kan få.    
    • Kloklipp ok igjen. Å lide for skjønnheten er ikke hans greie, men Vom er han villig til å lide for. Vi har hatt kjempefremgang på både kloklipp, dusjing og pelsstell. Å få børste, rake, dusje og klippe med maskin, med begge hender og godisen på hylla, kjempefremgang! Når det kommer til stress på treningssenteret er vi langt fra mål, som er en rolig og stille og perfectly well behaved gentleman Edeward, men det er fremgang, både i kurssetting og innom butikken.  Når det kommer til å gå pent i bånd uten bestikkelser hadde vi MASSIV fremgang, før vi plutselig hadde en hævletes setback i dag.  Han gjorde riktignok bare ett eneste bysk etter syklist, av sikkert mer enn 30 forbipasserende jevnt og trutt, så den delen er nesten i mål. Han var SÅ behersket og fin på alle de andre syklistene som passerte.  MEN, han insisterer på å konsekvent gå med hele skulderen foran beinet mitt når han ikke forventer å få betalt. Det er ufattelig irriterende. Luksusproblem, kanskje? Instruktør mener han skal holde frembeina bak skotuppene mine, men å enforce det kravet er BARE stress, så vi har hatt en helt ****** tur i dag. Om jeg fjerner det kravet under casual walking, så har vi det helt fint. Usikker på den avgjørelsen. Det ER greit å ha ham langt nok bak til at han ser meg og følger meg i hva jeg gjør uten å måtte varsle ham først, dersom jeg vil stoppe eller svinge. Samtidig er det dumt å ha dårlig stemning mellom oss over en sånn bagatell.  Jeg oppfatter ham ikke som for selvstendig eller dominant, så jeg tror ikke det å bare la ham gå de 30 cm for langt frem er et lederskapsproblem. Han er bare misfornøyd med hvor treigt jeg går, og føler vel at det går fortere om han er et hode foran.  Å fjerne kravet er å fjerne en stressfaktor for oss begge. Får høre med privatinstruktøren vår hva hun mener før vi gir opp eller finner en annen tilnærming. Ellers var det en massiv skuff å komme til klubbens første utendørstrening i LP for året. Det var INGEN der da vi kom. To stk kom ca 45 min etter start, da vi gikk igjen. Oh well. Planen var å ha det litt dølt der, med døll mat og en døll leke lekt dølt med av en døll muttern, for å ikke få samme problem med forventningsstress som vi har på senteret. Full måloppnåelse på den. Ede forbinder ikke spaserturen dit med noe spennende nå, mer som 2x30 min med krangling om hvor han skal gå ifht meg -_- Vi prøver igjen på torsdag, uten kravet om å holde seg bak skotuppene mine i casual walk. Kanskje legge på mer andre øvelser underveis for å forbinde turen i seg selv mer med mestring.  Utgangsstilling uten godis i hånden? Jeg fikk en på turen i dag. Ikke verst. Den var en opptur  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...