Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dette er skikkelig nerdete, og jeg elsker det :D skal definitivt prøve å huske alle disse triksene og surre meg litt bort indrømmeverden jeg også :D er det noen av dere som får det til sånn på dagen liksom? Som den ene teknikken på den første linken Elisabeth la ut? :)

Skrevet

Jeg er ikke der det hele tatt enda. Men så har jeg innsovningsvansker, så jeg blir bare liggende kliss våken om jeg skal prøve det. Jeg har kommet til helt første stadie noen ganger, atlså når man begynner å tenke rart, osv. Men ikke lengre.

Jeg tenker å bli bedre på den enkleste teknikken først, og så lære meg enkel meditering (den WILD-greia er egentlig bare den vanskeligste formen for meditasjon), og så forhåpentligvis klare det etterhvert.

Her inne står det også masse bra info:

http://www.world-of-lucid-dreaming.com/

Skrevet

Jeg er livlig i søvnen, har veldig mye drømmer, mye mareritt, går i søvne, prater i søvne, og husker alltid drømmene mine godt. Jeg har noen ganger opplevd å drømme, mens jeg vet at jeg drømmer - altså det å være bevisst i drømmen. Men uten å gjøre det bevisst. Jeg kan også bestemme hva jeg skal drømme innimellom (absolutt ikke alltid - i så fall ville jeg bestilt mindre mareritt), da må jeg tenke på den historien jeg vil spinne videre på i søvne mens jeg ligger i sengen og skal sove.

  • 4 weeks later...
Skrevet

Synes dette er skikkelig vanskelig å få til kontrollert, det liksom "skjer bare", så jeg har prøvd det med å telle fingre på hånda når jeg står opp for å forhåpentligvis huske på det i drømmen. Resultat:

Jeg sitter på et Norwegianfly som skal ta av fra motorveien. Jeg ser det ligger strødd veltede traktorer på jordene rundt og tenker HEI, her er det noe rart! Drømmer jeg?

Så ser jeg ned på hånda mi, teller fem fingre, ser bort og tilbake igjen, teller fem nye fingre, konkluderer med at dette skjer på ekte og er ingen drøm.

:lol: :lol:

Skrevet

Hm, lurer på om jeg hadde fått til dette om jeg prøvde?

Jeg drømmer mye og husker det, våkner ofte midt i en drøm av vekkerklokka. Jeg har vel konkludert med at mitt søvnmønster har mye rem på slutten av natta, eller noe. Men det er mye sprøtt som skjer i søvne, altså, masse ut på eventyr med oppdrag og sånt!

Da jeg var lita hendte det at jeg visste at jeg drømte, sånn at hvis det ble ubehagelig kunne jeg bare blunke hardt i søvne for å våkne....

Tror LD hadde vært artig å prøve.

Sent fra min GT-I9100 via Tapatalk

Skrevet

Får det nok til ja :) Har hatt en pause i det siste, og da daler det raskt tilbake til normalen mtp drømmer. Men når ferien kommer skal jeg ta det opp igjen. :D

Siste LDen min spiste jeg kaker og muffins, nom nom nom. Klarte ikke holde meg så lenge i drømmen, fordi jeg ganske raskt ble bevisst på at jeg ikke fikk noe metthetsfølelse, og derfor også begynte å tenke på min ekte kropp. Da er det fryktelig lett å våkne, som jeg også gjorde :P

Synes dette er skikkelig vanskelig å få til kontrollert, det liksom "skjer bare", så jeg har prøvd det med å telle fingre på hånda når jeg står opp for å forhåpentligvis huske på det i drømmen. Resultat:
Jeg sitter på et Norwegianfly som skal ta av fra motorveien. Jeg ser det ligger strødd veltede traktorer på jordene rundt og tenker HEI, her er det noe rart! Drømmer jeg?
Så ser jeg ned på hånda mi, teller fem fingre, ser bort og tilbake igjen, teller fem nye fingre, konkluderer med at dette skjer på ekte og er ingen drøm.

:lol: :lol:

Derfor må du ha 2-3 realitetssjekker. Om den første feiler, så tar du de neste. Det er svært sjeldent at alle feiler. :D

Hadde en skikkelig freaky LD en gang:

Sto på badet, og snakket med kjæresten. Han har ikke lyst til å prøve LD, fordi han syns det virker skummelt, men jeg prøvde å overtale han. Tok hånden hans, og sa "Sånn gjør du, tell fingrene dine, 1 - 2 - 3 - 4 - 5. Dette er altså ingen drøm! Så kan du ta en sjekk til, stikk fingrene gjennom hånden din. Oj, nei det går ikke, det er altså ingen drøm! Ta en siste sjekk, hold deg foran nesten sånn som jeg gjør nå, og prøv å pust gjennom nesen, det går ikk......."

Og så viste det seg at jeg kunne puste gjennom nesen, selv om jeg holdt for nesen... Jeg var 100% sikker på at det ikke var en drøm, det var så sinnsykt realistisk på forhånd. Men etter tre realitetssjekker ble det altså avslørt. :blink: Ble så overrasket over at jeg var i en drøm at jeg ikke klarte å holde med sovende så lenge, men var helt utrolig morsomt :teehe:

Som oftest trenger jeg ikke å ta noen andre sjekker enn telle fingre. Det varierer mellom å ha bevegende fingre som endrer størrelse mens jeg ser på dem, eller at jeg har x-antall fingre, eller bare 3. Eller at de sitter helt rart på hånden. :P

  • Like 1
Skrevet

Prøv å les sånne guier for å styre drømmer, og hvordan drømme-fysikken virker :D Det hjalp meg veldig mye, på kort tid :) Grunnen til at du ikke får til å styre noe, er fordi hjernen din holder fast på jordens fysiske lover :P

For å gjøre drømmer stabile hjelper det å si høyt "jeg drømmer!", samt ta på ting rundt deg.

For å få frem objekter, så kan du tenke "det ligger en ball bak meg!", og når du snur deg så ligger den der (forhåpentligvis). Det er mye lettere å få det til sånn enn å endre ting foran øynene dine. :)

Men i starten kan du jo også bare gå rundt å nye det drømmelandskapet du får presentert foran deg :D

Skrevet

Prøv å les sånne guier for å styre drømmer, og hvordan drømme-fysikken virker :D Det hjalp meg veldig mye, på kort tid :) Grunnen til at du ikke får til å styre noe, er fordi hjernen din holder fast på jordens fysiske lover :P

For å gjøre drømmer stabile hjelper det å si høyt "jeg drømmer!", samt ta på ting rundt deg.

For å få frem objekter, så kan du tenke "det ligger en ball bak meg!", og når du snur deg så ligger den der (forhåpentligvis). Det er mye lettere å få det til sånn enn å endre ting foran øynene dine. :)

Men i starten kan du jo også bare gå rundt å nye det drømmelandskapet du får presentert foran deg :D

Hihi. Hadde en snodig drøm for noen netter siden. Jeg drømte at jeg var i en LD- på et hemmelig oppdrag. Da huska jeg å ta på ting rundt meg for å ikke våkne. Jeg visste at det jeg drømte ikke var ekte, men jeg trodde liksom at det var et formål med det. Litt inception opplegg :P

  • 3 weeks later...
Skrevet

Åh, inatt drømte jeg at jeg plutselig tok en eksamen jeg allerede var ferdigmed, og deg skjedde så utrolig mye rart at jeg begynte å lure. SÅ, jeg sjekka hånda mi- fem fingre. Prøvde å putte fingrene gjennom hånda -gikk ikke. Prøvde å puste ut mens jeg holdt meg for nesa -gikk ikke. Sååå , det var vel ikke en drøm da, konkluderte jeg med :P Åh, at jeg ikke klarer det!!! Haha

Sent fra min D6503 via Tapatalk

Skrevet

Hahah, så utrolig komisk og irriterende :lol: Har hatt et par sånne drømmer jeg også. Men som regel har noen av testene gått etterhvert. Men jo mer virkelighetsnær drømmen er, jo vanskeligere er det. Så irriterende i ettertid å finne ut at det var drøm likevel :P

Siden det virker som at hjernen din har full kontroll på hvordan du selv og fysikken din skal fungere, så kan du prøve noen andre typer sjekker. Enten se på klokken, lese en setning, osv. Da skal du se, om du kan lese så ser du bort og tilbake igjen, og leser på nytt. Som regel vil klokkeslettet eller setningen ha endret seg (og enda oftere fungerer ikke klokken, eller du kan ikke lese teksten).

Jeg har hatt en pause nå siste tiden før eksamen, tenkte å ta det opp igjen i sommerferien :D

Skrevet

Jeg får det ikke ordentlig til jeg. Jeg vet at jeg drømmer, men slipper meg liksom ikke helt løs. Hadde mareritt i natt, eller skummel drøm. Skjønte at det var drøm, så jeg tok alle testene og den med å holde for nesa funket, så ble jeg litt mindre vettskremt i marerittet, og klarte til slutt å våkne :P det var en lettelse!

Skrevet

Jeg hadde en lignende greie en natt etter at jeg hadde lest om dette. Det var som om drømmen var en film, en skummel film der jeg var kidnappet og kom til å bli drept, jeg visste at det skulle skje for jeg hadde på en måte sett det i starten av drømmen lik når man ser en film. Men da jeg så meg i speilet oppdaget jeg at jeg hadde bittesmå tenåringspupper, så kjente jeg på de og bare HEY dette er bare en drøm, og så var det som om jeg istedenfor å være redd for å bli drept spilte et spennede spill resten av drømmen. :D:blink::|

  • Like 1
Skrevet

Jeg har tenkt en del på dette i siste og jeg har lyst til å prøve det :) Men problemet med mine drømmer er at jeg egentlig alltid vet at det er drømmer, fordi de er som en film med veldig dårlig kvalitet, veldig pixlete på en måte :lol: Mens følelsene i drømmene er veldig ekte da. Kan ikke huske å ha sett mine egne fingre, eller klokker eller kunne lese ting i drømmene mine :lol: Men jeg skal prøve!

Jeg elsker Inception! Hvis det var en film jeg skulle ønske var ekte, så er det den, og den er jo på en måte ekte om man driver med LD :D

Skrevet

Jeg husker jo ikke på å gjøre øvelsene i våken tilstand og så husker jeg ikke på det i drømme heller, veldig irriterende. Men jeg skal nok få det til :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Men det skal sies at han er 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...