Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Da har jeg akkurat dratt en tam, diger and ut av munnen på kreket, fjær overalt og den halta litt. Hadde henne i langline i hagen og hun stakk av.

Hun har vært veldig "på" fugler og spor i skogen siden jeg fikk henne og jeg kan ikke ha henne løs, da får hun ferten av noe og blir borte.

Er dette noe som kan endre seg til det bedre når hun blir eldre? Eller kommer det bare til å gå andre veien. Hun er ett år.

Skrevet

Stort sett så blir jo jaktinnstinkt sterkere/mer seriøst/alvorlig med alderen og ikke motsatt, men med alderen _kan_ det jo komme selvkontroll og at dermed trening på området slår igjennom litt mer slik at det kanskje på den måten blir litt mer kontrollerbart. Men så kommer det jo også an på hvilken rase/blanding det er, mtp hvor trenbar den er og hvor sterke innstinkter som ligger der.

Skrevet

Hva slags rase er det?

Det er en blanding fra Spania. Aner ikke av hva.

Hva er riktig fremgangsmåte når man tar hunden i noe sånt? Skal innrømme at jeg tok henne ganske hardt til at hun er en så myk hund.

Skrevet

Tja, det finnes vell ingen fasit her, men kontakt, innkalling, lydighet og selvkontroll på generell basis også gå med langline mye så man får forhindret at hunden får mulighet til og stikke før det andre er på plass, da det at den stikker gjerne er veldig selvforsterkende. Ellers så kan du jo selvfølgelig "ta hunden", når den forsøker og stikke/forsøker og ta noe og du får tak i den, forsterke/trene på riktig adferd og straffe gal. Om det hjelper er jo en annen sak, viss instinktene er sterke nok så blokkerer de jo gjerne bare ut slike ting fordi de er så pumpa på drifter og stress. Eller en mellomting, at man kommer igjennom der og da, men neste gang hunden ser noe/værer noe og instinktene slår seg på så er sist straff long gone og dermed ikke virksom på sikt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...