Gå til innhold
Hundesonen.no

Hu + han i løpetida


tm100017
 Share

Recommended Posts

Jeg har ei 3 år gammel tispe, og har for en uke siden ca. tatt på meg hundepass fram til sommeren, en 2 år gammel hanhund.

Jeg kan litt om løpetid når det kommer til tisper, men når en hannhund blir innblandet så vet jeg dessverre ikke så mye, og jeg begynte å tenkte på dette da løpetidtrusa til Bella var vippet til siden imorgen da vi våknet (dette har skjedd flere ganger etter en lang natt søvn også, uten hanbikkje i huset). Uansett, tankene svirrer, selvom jeg er ganske sikker på at det ikke har skjedd noe da de har sovet i hver sin seng 1 meter fra meg og samboeren, men de har klart å bytte seng uten at jeg har våknet, kan det ha skjedd noe annet? Har satt klart et bur nå for å si det sånn =P

Bella fikk løpetid onsdagen/torsdagen (hvertfall da hun begynte å blø), når kan tisper bli drektige? Før under eller etter den blodige løpetiden?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hold dem adskilt når du sover og ikke kan følge med på dem, ha dem på hvert sitt rom, del av med grind, ha den ene i bur osv.

Tror ikke det er noen fare nå, men man kan jo aldri vite. Hvis de sover på samme rom nå, og hannhunden ikke reagerer særlig på henne, og hun ikke byr seg frem, tror jeg ikke du skal være så bekymret. Bare pass på bedre heretter :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk =) hehe ja buret er satt fram for å si det sånn. As we speak så ligger de tett i tett inntil hverandre på sofan, så virker ikke som hun byr seg eller at han reagerer skikkelig. Men i løpet av de 4-5 dagene hu har løpetid så har han prøvd seg litt, mest snusing men også et par ganger hvor han har hoppet, men det varte kanskje 1 sekund eller 2 før jeg avbrøt han. Og dette var mer på siden av henne, og ikke bak. Så han var langt unna vulva.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Jeg var nettopp gjennom dette selv, dog hentet jeg hjem en tispe som nettopp hadde begynt på løpetiden sin (9 mnd gammel). Hannen min var naturlig nok veldig interessert i henne og lot henne ikke være i fred det første halvannet døgnet. Vi gjorde også en stor feil første natten følte vi ved at hannen ikke kunne følge med på hvor tispa var, og det stresset han veldig opp. Etter den natten hadde vi tispa i bur rett ved sengen og hannen kunne da være fri overalt. Først da slappet han av. Ellers har jeg på følelsen av at hannen min stresset seg ekstra opp ved at tispa først og fremst hadde løpetid, men også var ny. Jeg hadde de ellers løse sammen når jeg kunne følge med, men hadde tispen i bur om natten. Gikk egentlig veldig fint. På stådagene var hannen min litt ekstra på, men tispen stelte seg aldri opp for han på stådagene sine (muligens pga første løpetid). Med en gang stådagene var over mistet hannen interessen og ble seg selv igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Går nok bra. Følg med på formen, men jeg ville ikke bekymret meg så lenge allmentilstanden er ok.
    • Hei!  Hadde kokt torsk til hundebassen min ca klokken 12 i dag, rett før jeg skulle reise på jobb… da var han ikke sulten og spiste det ikke. Leverte han til pass, dro på jobb og hadde helt glemt at der var fisk i skåla når jeg slapp han inn døra hjemme… han sprang selvfølgelig rett til skåla og innhalerte fisken, som da har stått ute i snart ni timer😫😫 Han viser ingen tegn på forgiftning foreløpig, men det er jo bare ca en time siden han spiste den også..  Er dette veldig farlig? Kan jeg avvente, eller må jeg ringe vetrinærvakta så han får brekningsmiddel??    Liten yorkie, 2 år 
    • Hei. Vi har en valp på 9 1/2 uker som er veldig selvstendig på dagtid. Finner roen alene i senga si eller buret. På nattestid er det verre. Vi har sovet på madrass i valpegården, han har et bur som står åpent og lå fint i buret sitt de første fire nettene uten problemer. Men de siste nettene vil han ikke sove i buret og kommer å legger seg på madrassen sammen med oss. Vi har prøvd å legge oss på utsiden av valpebingen, men da bare hyler han og valpehjertet klarer ikke å høre på hylingen mer enn 15min. Han roer seg ikke hvis vi putter hånda inn eller noe. Vi har prøvd å gå inn når han er rolig og han sovner. Men med engang vi går ut våkner han og hylekoret er igang igjen. Tips og triks for å få han til å sove alene uten og ligge oppå oss?
    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...