Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips til billig sommerferie med hunder


Recommended Posts

Skrevet

Innland eller utland? Bil eller fly?

Jeg hadde en veldig fin langhelg hvor vi kjørte Oslo, Øvre Årdal, tindevegen til Turtagrø Hotel, Luster, Sogndal, Balestrand, Vangsnes, Aurland, Lærdal, Nesbyen og tilbake til Oslo.

Flott tur med hunder og fikk gått masse tur :) Sov i telt og hos kjentfolk :)

969100_10152139989699899_1016231105_n.jp

Skrevet

I fjor var vi i Jotunheimen i 5 dager, i år blir den Femundsmarka i en uke-ish :D Tar med teltet og pakker sekken med mat og fiskestang :D

Guest Christine
Skrevet

Pris aner jeg ikke, men her har de visst mulighet for agility og lydighetstrening, forelesning, hundbad osv :P

Under vår högsäsong vecka 27 till 31, finns det massor av utmaningar för dig och din hund här hos oss. Varje vardag kan ni vara med på ledarledd lydnads- och agilityträning, kostnadsfritt om ni är gäster hos oss! Det går även bra att själva träna i agilitybanan eller ta ett avalkande dopp vid hundbadet Från säsongen 2007 har vi en ny och fräsch hunddusch med kaklade väggar och klinkergolv! Som sagt, ta med hunden på semestern! Men för allas trevnad och säkerhet ber vi Er att följa våra ordningsregler gällande hund på campingområdet.

Edit: Å legge med link hadde vært smart!
http://firstcamp.se/vara-campingar/eriksore/

Skrevet

http://www.norefjellsparesort.no/

Her var vi en uke for et par år siden. Fine leiligheter, fantastisk turterreng og herlig spaavdeling og basseng :) Billigere enn å leie en hytte privat og du slipper å dra på håndkler og sengetøy og ikke minst, du slipper å vaske ut etter deg :) Bikkjer er hjertlig velkommen.

Ellers pleier vi å utnytte andre og plassere hundene hos mennesker vi stoler på i bytte mot noe fra tax - free og reise utenlands :D Ja, denne sommeren bytter vi vel på og er hjemme med hundene etter tur. Jeg reiser med min søster og Ia med sin kjære :D

Skrevet

Sier bare en ting, campingvogn :D

Telt! :D

Ellers er vi så heldige at vi har tilgang på lånehytter både ved fjell og sjø. Men Turistforeningen og Statskog har jo også utleiehytter med hund tillatt.

Skrevet

Noen tips til hvor vi kan reise billigst mulig med hunder? Hva gjør dere?

For vår del er vi glade i friluftsliv så her er type tur i fjell og skog absolutt et alternativ til ferie, enten med telt eller leie hytte/bruke turisthytter.

Annet alternativ som jeg liker godt er campingferie, kjøre bil i Norge/Sverige og leie campinghytte/r eller leie campingvogn (om man ikke har selv), finnes mange fine campingplasser rundt om kring, man kan holde seg til en eller man kan dra innom et par forskjellige og dermed variere ganske mye etter smak og behag.

tredje alternativ (ihvertfall for dem som ikke skal på familieferie) er jo slike ukeskurs med hund, sosialt, lærerikt og gøy :)

Nå har jeg ikke spikret planer for i år enda når det kommer til hundeferie, men jeg har noen planer jeg håper jeg får gjennomført (ihvertfall noen av dem).

-Sykle langs telemarkkanalen, ca 11 mil, tar med telt og bikkjer, tar livet med ro, sykle så langt eller kort pr dag som det passer oss, stoppe der det er fint og når været er fint, rett og slett bare ta ting i vårt eget tempo, bruke tid på avslapping, soling, bading etc alt ettersom, se oss rundt, ikke første mann fra start til slutt.

- Sykle Rallarveien, med innlagt stopp på den hytta som befinner seg et par mil etter start, topp tur på en topp som ligger ved og en overnatting der før vi fortsetter. (helgatur)

-Har sett meg ut noen sykkelruter i trollheimen, både dagsturer og 2-3 dagersturer, som da blir enten i kombinasjon med hyttetur (flere bekjente med hytter i området), så da blir det jo ikke bare fokus på fjellturen, men også en hyttetur i godt lag. Evt så blir det overnatting på dnt hytter i området.

Skrevet

Kom gjerne med tips som ikke inkluderer telt også, men som passer for slike som meg som går meg bort rundt et lite vann. Dvs ting må være godt merket så man slipper redningsaksjoner... Kunne tenkt meg en tur på tampen av sommeren, eller helgetur først på høsten (avhengig av levering av valper).

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...