Gå til innhold
Hundesonen.no

Kvinne bitt i ansiktet av hund


roxie88
 Share

Recommended Posts

Hunden gjorde plutselig et utfall og bet henne uten forvarsel. Hunden har ifølge hundeeier ikke noen historikk for å være aggressiv, sier operasjonsleder i Vestfold, Johs Nysæter, til VG.

Kvinnen ble fraktet til akuttmottaket på sykehuset i Tønsberg.

- Hun hadde synlige og tydelige skader i ansiktet, men var ved bevissthet, sier Nysæter.

Han forteller at det er for tidlig å si hva som vil skje med hunden, men at det vil bli en oppfølging fra politiets side.

Den er av rasen Atika, en stor og muskuløs hunderase.

Link: http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10128978

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fy fader, så skrekkelig. :( I akitamiljøet spørres det nå om noen kjenner til denne hunden i Sandefjord, eller om dette også var en amerikansk akita. De er jo vesentlig mer muskuløse enn en akita. (Det har vært noen insidenter i det siste med am.akita-typen, som bare omtales som akita i mediene).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fy fader, så skrekkelig. :( I akitamiljøet spørres det nå om noen kjenner til denne hunden i Sandefjord, eller om dette også var en amerikansk akita. De er jo vesentlig mer muskuløse enn en akita. (Det har vært noen insidenter i det siste med am.akita-typen, som bare omtales som akita i mediene).

For å være både slem og ekkel :) spiller det noen rolle om den var japansk eller amerikansk? For noen år tilbake ble stort sett alle hunder som bet kalt for amstaff. Det var vistnok bare amstaff som var troende til å bite folk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For å være både slem og ekkel :) spiller det noen rolle om den var japansk eller amerikansk? For noen år tilbake ble stort sett alle hunder som bet kalt for amstaff. Det var vistnok bare amstaff som var troende til å bite folk.

Vel, for alle med amstaff så mistenker jeg at det spiller noen rolle om det faktisk var en amstaff eller om det var en annen bulletype. Hvorfor kan det ikke få være det samme med japaner-eiere? Det er jo snakk om forskjellige raser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Kudos til eier som mener hunden umiddelbart bør avlives.

Akita eller amerikansk Akita? Potet, pottit spør du meg.

Det er større forskjell på en pit.bull og en labradormix liksom.

...for øvrig så ville vel jeg tippe at det her er snakk om den amerikanske varianten - og det er egentlig bare basert på det faktum at det er den skumleste hunderasen jeg vet om. Faktisk så stiller de i samme kategori som kuer for meg - skumle fordi de er uttrykksløse og dermed blir uforutsigbare.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Leste på facebook at det i sandefjords blad var bilde av en am. akita. Jeg får ikke lest det siden jeg ikke er abbonent så vet ikke om det bare er journalisten som har googla akita eller om det er snakk om en amerikaner.

I Norge mener jeg den ble delt i 2000, i Japan en del tidligere (men usikker på om det er fakta eller hodet mitt, sjekker når jeg kommer hjem og evt. retter det da).

@Belgerpia kanskje det er snakk om poteter for deg. For meg er det appelsiner og epler.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For å være både slem og ekkel :) spiller det noen rolle om den var japansk eller amerikansk? For noen år tilbake ble stort sett alle hunder som bet kalt for amstaff. Det var vistnok bare amstaff som var troende til å bite folk.

For personen som har blitt bitt - selvsagt ikke. Men hvorfor skal det ikke være like vesentlig for akita-eiere at det presiseres hvilken rase det gjelder som for alle de som blir lei seg for at hunden deres kalles kamphund bare fordi den er korthåra? Akita og amerikansk akita er to forskjellige raser.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

For personen som har blitt bitt - selvsagt ikke. Men hvorfor skal det ikke være like vesentlig for akita-eiere at det presiseres hvilken rase det gjelder som for alle de som blir lei seg for at hunden deres kalles kamphund bare fordi den er korthåra? Akita og amerikansk akita er to forskjellige raser.

For eierne er det nok viktig at det opplyses om hvilken rase det er :) - men for folk flest spiller det vel ingen rolle som helst vil jeg tro. Det var en akita som bet og det er vel det folk har i bakhodet når de hører navnet.Neste gang en spisshund biter vil folk ganske sikkert assosiere det med akita. Urettferdig - ja visst.

Forøvrig må jeg si meg enig med @Belgerpia :) Jeg gikk engang forbi et gjerde da en illsint hund omtrent kastet seg gjennom porten for "å ta" hunden min og meg. Akitaschäfer forklarte eieren at blandingen var. Jeg så ikke så mye schäfer i hunden og er glad for at porten og gjerdet både var høy og solid til å holde den rasende spisshundblandingen innenfor :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...