Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Som sikkert flere har fått med seg har rasen min sunket i popularitet det siste året. Personlig ser jeg bare fordeler, men det ikke så mange av oss :P Jeg trenger en forklaring på det folk sier. "Da vil genpolen bli for liten her i Norden". Nå er åpenbart den diskusjonen slettet, så jeg finner ikke igjen nøyaktig hva som ble sagt, men hovedpoenget var etter som jeg forsto det jeg har skrevet. Jeg sliter veldig med å se at det har noe å si nå når folk har mulighet til å reise land og strand rundt for å parre, eller få sæd flybåren hit. Hva menes egentlig?

Skrevet

Nå er vel ikke genpoolen sånn kjempestor på schäferen i utgangspunktet (ikke i så veldig mange raser, egentlig) selv om den er tallrik? Når alle bruker de samme linjene så blir jo ikke genpoolen stor, selv om det er mange av de, tenker jeg.

Sånn utover det, så skal det vel være veldig få individer igjen av en rase om genpoolen skal innskrenkes noe mer enn den normalt gjør?

Skrevet

Utfordringen er vel å finne en norsk schäfer som ikke har Ken i stamtavlen, så som 2ne sier så er genpolen ikke så stor likevel. :P

Skrevet

Nei vi har jo tre hannhunder som går igjen på de aller fleste linjer. Det er jo disse jeg tenker at må være flott at blir litt vannet ut med tyske linjer, evt linjer fra øst, sør og vest Europa. Det er jo en tallmessig stor rase og det bør ikke være vanskelig å finne andre linjer tenker jeg.

Genpolen er definitivt for liten i Norden :P

De vi finner igjen flest av er Ursus og Quantum linjer.

Skrevet

På sikt kanskje, men det tar jo en stund før man evt kommer dit, og enda lengre tid om man er litt bevist hva man avler på, ifht innavl og slektskap. Og som du sier, så er det jo mange som har mulighet og bruker den muligheten og drar til det store utland og parrer hunden sin og da vil det jo ta enda lengre tid. Ikke noe jeg hadde bekymret meg for for og si det slik. De klarer seg jo utrolig nok også de rasene som kanskje bare har 1/20 del av bestanden til sch på verdensbasis, så umulig er det jo ikke, og i en rase som uansett ikke har den største genpoolen er det kanskje litt greit? Mtp at folk kanskje faktisk blir litt mer våken på og bevare genmangfold også.

  • Like 1
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Om en rase blir fryktelig liten, så vil det jo selvfølgelig gå ut over det genetiske mangfoldet også. Se bare på raser som har blitt redda fra utryddelse uten å blande inn "ikke-registrerte/renrasa" individer. Men schäfern er fortsatt en av norges mest populære raser, det finnes tusenvis av schäfere i Norge og enda fler i utlandet, så det er nok en større fare for det genetiske mangfoldet at alle vil avle på den samme utstillingsstjerna :hmm:

Skrevet

Men hvorfor blir folk så "opprørte"?

Fordi folk blir opprørte for det meste når det gjelder hund og avl. Lenge leve ytterpunkter og mangel på å kunne se nyanser!

  • Like 2
Skrevet

Men hvorfor blir folk så "opprørte"?

Fordi: Hundefolk :P Det er galt når en rase blir populær, for da blir det mye useriøs avl, og det er galt når den blir mindre populær, for da blir det dårligere avl.

Akkurat som at det er galt når man helsetester, for da leiter man etter feil, og det er galt når man ikke helsetester, for da bryr man seg ikke om helse. Det er galt når man stiller ut, da er man overfladisk og bryr deg ingenting om bruksegenskaper, og det er galt å ikke stille ut, for da bryr man seg ingenting om sunt eksteriør og rasetypisk utseende. Osv.. You're damed if you do, you're damned if you don't ;)

Skrevet

Må komme med et STORT hjerte sukk!!

Skulle ønske det ikke var så mye "snusk" med Schaferens helse, for da hadde jeg faktisk vurdert en Schafer neste gang.

Tror den rasen kunne passet meg perfekt, men ikke sykdommene (nå har jeg hatt Chicka sine beinplager i alle disse årene, så nå vil jeg i alle fall prøve å finne en rase/hund som i utgangspunktet er så frisk som mulig).

Blir aldri lei av å se på digre schafer hanner som er store som hus, de er så lekre, selv om jeg ville hatt en tispe så elsker jeg å sikle på disse digre hannene :wub::wub::wub: (@Margrete har vært heldig og har/hatt to eksempler på disse hannene jeg mener :drool::drool: )

  • Like 1
Skrevet

Hadde jo håpet på ett litt mer intelligent svar. Har nok tilegnet en del hundefolk litt mer intellekt enn jeg burde, naive meg... Trodde voksne erfarne folk som faktisk sutrer over innavl og disse tre hannene, viste bedre. Jaja de får surre i sin egne lille sirompa grop, når de ikke er i stand til å gi meg ett intelligent svar på det spørsmålet.

@Renate A Ja de er vakre!! Fra svangen og forover there is. De er gjerne så u-proposjonale i bakparten i forhold til den lekre fronten

  • Like 1
Skrevet

Hadde jo håpet på ett litt mer intelligent svar. Har nok tilegnet en del hundefolk litt mer intellekt enn jeg burde, naive meg... Trodde voksne erfarne folk som faktisk sutrer over innavl og disse tre hannene, viste bedre. Jaja de får surre i sin egne lille sirompa grop, når de ikke er i stand til å gi meg ett intelligent svar på det spørsmålet.

Det er schäferfolk - det forklarer vel det meste? :lol::P

  • Like 2
Skrevet

Gen polen blir ikke mindre av at det avles mindre om oppdretterne er flinke til å bruke bredden i rasen. Problemet er pokal-avl - det gjelder både bruks og utstillingssiden. Om man alltid velger de hundene som vinner og kun de hundene går i avl ødelegger vi for oss selv på sikt. Dessverre driver mange oppdrettere med pokal-avl og velger vinnerne, og valpekjøperne ønsker selvfølgelig også å ha valper etter premierte og mest vinnende foreldre, så det kan fort bli en ond sirkel.

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...